Jump to content



Desktop για το γραφείο


Nemesis1442169105

Recommended Posts

Έφτιαξα την παρακάτω σύνθεση στο e-shop (μη φωνάζετε εγώ ότι έχω πάρει μου έχει βγει καλό!!!), αλλά κάτι δε μου αρέσει, εσείς τι λέτε?

attachment.php?attachmentid=20733&stc=1&d=1211047801

Είμαι ανοιχτός σε όποιες προτάσεις! Τα λεφτά δεν αποτελούν πρόβλημα, απλά να έχετε κατά νου ότι είναι για γραφείο και δεν θα εκτελούνται και τίποτε εξαιρετικά extreme διεργασίες! Ευχαριστώ!

post-1969-1442175055,5538_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

E6850 για γραφείο και μάλιστα πακέτο με το 450άρι αγνώστων λοιπόν στοιχείων PSU του e-shop; Νομίζω ότι ο 6850 είναι υπερβολικά καλός για γραφείο και το PSU υπερβολικά επικίνδυνο για τον 6850.

Link to comment
Share on other sites

p5k

chieftek aegis

l&c 600w

core 2 2180

lg 1980

win xp pro

ati 3650

2*2 800 mushkin

τα υπόλοιπα κατα βούληση

Πολυ καλη προταση για το γραφειο.

Εγω θα σου προτεινα να μη βαλεις ασυρματο πληκτρολογιο για να αποφυγεις τυχον προβληματα που μπορει να δημιουργηθουν (πχ αν θελεις να κανεις κανα format θα πρεπει να συνδεσεις ενα στην PS/2 γιατι δεν θα στο αναγνωριζει).

Link to comment
Share on other sites

(πχ αν θελεις να κανεις κανα format θα πρεπει να συνδεσεις ενα στην PS/2 γιατι δεν θα στο αναγνωριζει).

Πάντως με πληκτρολόγιο της logitech οσα φορματ εχω κανει (linux+xp+vista) ποτε δεν ετυχε να μην το αναγνωρίζει...Απο το bios ακομα λειτουργεί κανονικά... Εχεις καποια σχετική εμπειρία να μοιραστείς μαζί μας?

Link to comment
Share on other sites

Ας δώσω και εγώ μια σύνθεση με

attachment.php?attachmentid=20736&d=1211099268

Το κουτάκι της ASUS και PSU το 500άρι της Chieftec. Λογικά είναι και ποιοτικός και εμφανίσιμος και σχετικά αθόρυβος συνδυασμός.

2.5GHz Χ2 cpu μιας και θεωρώ τους AMD καλύτερη επιλογή για desktop χρήση

(Από την στιγμή επιπλέον που διαθέτει C&Q και είναι στα 65nm λογικά θα είναι απολύτως αθόρυβος)

4GB RAM στα 800MHz με 1.8V. Από την στιγμή που βάζεις Vista και από την στιγμή που ένα μηχάνημα για γραφείο καλό είναι να το φτιάχνεις και να το ξεχνάς για τα επόμενα 5 χρόνια, τα 4GB RAM θεωρώ ότι είναι πολύ καλή λύση. Άλλωστε είναι τζάμπα 2 extra GB. Σε sticks των 2GB ώστε μελλοντικά να μπορείτε να βάλετε 8GB RAM για να τρέξετε τα Vista II ικανοποιητικά :p

Μητρική της ASUS που της έχουμε και εμπιστοσύνη με το 780G που θεωρώ ότι είναι ότι πρέπει για γραφείο. Απλά ότι καλύτερο στα onboard. VGA+DVI(+HDMI)

Floppy διότι έχει μόνο 5€ και υπάρχει 1 περίπτωση στο εκατομμύριο να το ψάχνεις και να μην το βρίσκεις.

Δύο 250άριδες δίσκους. Υπερβολή; Ίσως. Αλλά στο γραφείο μπορεί να χρειάζεσαι ασφάλεια για τα δεδομένα του υπαλλήλου, τα έγγραφα της εταιρίας κ.τ.λ. Ένα RAID-1 θα μπορούσε να σας γλυτώσει από πολλούς πονοκεφάλους μελλοντικά. Ή θα μπορούσε κάποιος να έχει το λειτουργικό στον έναν δίσκο και back ups ασφαλείας στον δεύτερο. Το RAID-0 μάλλον είναι υπερβολή.

Ένα απλό σύγχρονο DVDRW. Η επιλογή έγινε μάλλον στην τύχη.

Ένα καλό ασύρματο σύστημα keyboard/mouse από την Logitech. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ανάγκη για ενσύρματο PS-2 πλέον. Το USB έχει ωριμάσει αρκετά αν και το εν λόγο μπορεί να συνδεθεί και σε PS2.

Για οθόνη δεν ξέρω. Πάντως στις 22'' ΚΑΙ με DVI interface η Toshiba είναι εξαιρετική επιλογή για τα λεφτά της.

Ένα απλό ζευγαράκι Logitech ηχεία.

Τα ίδια Vista που είχες επιλέξει αρχικά.

Υ.Γ. Η μητρική λογικά υποστηρίζει την αυξομείωση των στροφών των ανεμιστήρων από το BIOS.

post-47-1442175058,5104_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο συνδυασμός cpu + mobo που πρότεινε ο John dr. Σίγουρα value for money.

Το σκέφτομαι και εγώ για ένα desktop pc που θέλω να φτιάξω.

Μήπως ο Athlon 64 X2 5600+ με L2 1024mb ταιριάζει καλίτερΑ;

Να ζητήσω μία διευκρίνηση για το chip γραφικών του motherboard. Αυτό που αναφέρεται στα specs της

"Ενσωματωμένη κάρτα γραφικών: Integrated ATI RV610-based, Direct x10.1 graphics, Maximum shared memory εως 256 MB"

είναι το ίδιο με αυτό που έχει μία αντίστοιχη mb της gigabyte π.χ.

"Ενσωματωμένη κάρτα γραφικών: Integrated ATI Radeon HD3200-based graphics (DX10)."

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω μία διευκρίνηση για το chip γραφικών του motherboard. Αυτό που αναφέρεται στα specs της

"Ενσωματωμένη κάρτα γραφικών: Integrated ATI RV610-based, Direct x10.1 graphics, Maximum shared memory εως 256 MB"

είναι το ίδιο με αυτό που έχει μία αντίστοιχη mb της gigabyte π.χ.

"Ενσωματωμένη κάρτα γραφικών: Integrated ATI Radeon HD3200-based graphics (DX10)."

Όπου βλέπεις 780G είναι το ίδιο υποσύστημα γραφικών, ασχέτως αν το αναφέρουν σαν HD3200 ή RV610.

Link to comment
Share on other sites

Όπου βλέπεις 780G είναι το ίδιο υποσύστημα γραφικών, ασχέτως αν το αναφέρουν σαν HD3200 ή RV610.

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

Και κάτι ακόμη. Σαν εναλλακτική για το cpu ( επειδή τον 4800+ δεν τον βλέπω διαθέσιμο στο site ) ποιόν θα έδινες;

Green Dragon added 1 Minutes and 51 Seconds later...

Thanks Γιάννη! Καλές επιλογές!!

Πω, πω τώρα με μπερδέψατε!!! Δε ξέρω τι να πάρω! Το ήξερα ότι θα γινόταν αυτό!:033:

+1 στη πρόταση του Γιάννη. Την ίδια σύνθεση θα ακολουθήσω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

+1 για την προταση του john_dr

ομως μια ερώτηση απλή, ενα λαπτοπ δε σε βολευει? στα ιδια χρήματα περίπου θα σου βγει και οσο για αποθηκευτικο χώρο ας είναι καλα οι εξωτερικοι δίσκοι αν χρειαστεις..

ρωτάω γιατι κ γω θα συνθέσω υπολογιστή για γραφειο εντος των ημερων και ο μονος λόγος που προτιμω desktop απο λαπτοπ ειναι επειδη εχουμε ειδη καλη οθόνη..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.