Jump to content



RMA HDD χωρις αποδειξη αγορας αλλα με υπολοιπο εγγυησης γινεται?


Recommended Posts

Γεια σε ολους.

Θελω την εμπειρια/γνωμη οσων ξερουν.Εχω 2 δισκους απο μηχανηματα εναν WD 80GB και εναν Seagate 250GB,εχουν υπολοιπο εγγυησης 1 χρονο και ~2 χρονια αντιστοιχα,ο πρωτος εχεις μερικα MB bad sectors και ο δευτερος κανει το γνωστο τικ τικ απο χτυπημα κεφαλων.Μπορω να τους κανω RMA?Που ομως και ποια ειναι η διαδικασια γιατι δεν υπαρχουν οι αποδειξεις αγορας,αγοραστηκαν απο τους ιδιοκτητες τους απο αλλα μαγαζια.

Link to comment
Share on other sites

Και η seagate , αλλα και η western εχουν δυνατοτητα online συμπληρωσης φορμα RMA.

Αποδειξη δε χρειαζεται αφου εχουν τα S/N οι δισκοι επανω τους και θα σου ζητηθουν στην συμπληρωση της φορμας.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικο . Διευθυνση θα σου πουνε αυτοι. Συνηθως Ιρλανδια ή Ολλανδια .

Μεταφορικα κυμαινονται ... απο φθηνα με ΕΛΤΑ , εως και UPS next day που στοιχιζει μερικα 10αευρα. Χρειαζεται καλη συσκευασια (να μην κοπανιεται ο δισκος) .

Link to comment
Share on other sites

wb εχω στειλει αρκετες φορες με advance rma

συπληρωνεις τα στοιχεια σου, δινεις καποια καρτα οπου σου δεσμευει καποιο ποσο για εγγυηση και μεσα σε μια βδομαδα σου ερχεται με ups ο καινουριος.

πακεταρεις τον παλιο στην συσκευασια του καινουριου και με ελτα τον στελνεις πισω.

κοστος για ελτα αν θυμαμαι καλα γυρω στα 10 ευρω με ασφαλιση.

Link to comment
Share on other sites

το έχω κάνει με maxtor 250άρη, το μόνο κακό είναι τα μεταφορικά. Μου τον αντικατέστησαν με ένα 300άρη οπότε μου βγήκε το ίδιο πάνω κάτω...

Ποσα σου βγηκαν δηλαδη?

@dimitris74 ενδιαφερον αυτο,για τι ποσο περιπου μιλαμε εκαναν δεσμευση?Αν ειναι να χρησιμοποιησω την prepaid visa.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα σου βγηκαν δηλαδη?

@dimitris74 ενδιαφερον αυτο,για τι ποσο περιπου μιλαμε εκαναν δεσμευση?Αν ειναι να χρησιμοποιησω την prepaid visa.

σε ενα mybook 2.5αρι 120 που εστειλα τελευταια φορα μου ειχε κανει δεσμευση αν θυμαμαι καλα 100$ περιπου.

παει αναλογα τον σκληρό

προσεξε δεν στα σηκώνει απλα σαν εγγυηση στα δεσμευει οτι θα επιστραφεί ο σκληρος πισω. το εχτρε της πιστωτικής μου δεν εμφάνισε καθόλου την δέσμευση.

σου δινουν ενα χρονικό διάστημα 1 μηνα απο την στιγμή που θα παρεις στα χερια σου τον καινούριο σκληρό να τον στειλεις και να τονπαραλάβουν για να κάνουν την χρέωση.

Ps

εγω προτιμώ αυτον τον τρόπο γιατι πακετάρω τον σκληρό στην συσκευασία που σου στέλνουν και δεν ψαχνω να βρώ πως θα τον συσκευασω. αν δεις στο site της wd εχει συγκεκρμένες οδηγίες για το που θα πακετάρεις τον σκληρό ετσι ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα απο χτυπηματα κλπ.

την εχω κανει την διαδικασια 4-5 φορες και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα

επισης, ο σκληρος που σου στέλνουν συνήθως ειναι refurbished Και το γράφει επάνω.

Link to comment
Share on other sites

MADKiller7 εστειλα ενα σκληρο σε φακελο με φυσαλίδες Ολλανδια και εδωσα γυρω στα 8 ευρω...

ΦΥΣΙΚΑ οταν μου ηρθε ο καινουριος απο την seagate δεν εδωσα μια γιατι τα ειχε πληρωσει τα εξοδα η εταιρια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστειλα έναν Maxtor 300GB το Σεπτέμβρη στην Ιταλία στην Seagate και το κόστος των μεταφορικών(σαν γράμμα λόγω χαμηλού βάρους, συστημένο) μου πήγε περίπου 10-12 ευρώ. Το κακό είναι ότι η Seagate δίνει πολύ περίεργες οδηγίες για τον τρόπο συσκευασίας του δίσκου. Έλεγε ότι απαγορεύεται το πακετάρισμα με "bubble wrap"(οι "φυσαλίδες που λέει ο spiderdim φαντάζομαι) και οι ακριβείς οδηγίες έκαναν λόγο για συσκευασία σε foam rubber(μετά από έρευνα έμαθα ότι είναι το αφρολέξ) 2 ίντσες τουλάχιστον από κάθε πλευρά του δίσκου. Αναγκάστηκα να πάρω το μεγάλο(από τα 3 μεγέθη) πακέτο δέματος των ΕΛΤΑ συν τα έξοδα για το αφρολέξ στις σωστές διαστάσεις από μια βιοτεχνία κοντά στο σπίτι μου... Μεγάλη μανούρα δυστυχώς. Φοβήθηκα όμως, αφού λέει ότι αν δεν έχεις συσκευάσει σωστά το δίσκο χάνεις την εγγύηση και δεν παίρνεις τίποτα πίσω. Το δέμα-γράμμα έκανε να πάει περίπου 10 εργάσιμες, αλλά πήρα το δίσκο μέσα σε 2 μέρες μέσω γνωστής εταιρίας courier. Αυτά από την δική μου εμπειρία, ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγε ότι απαγορεύεται το πακετάρισμα με "bubble wrap"(οι "φυσαλίδες που λέει ο spiderdim φαντάζομαι) και οι ακριβείς οδηγίες έκαναν λόγο για συσκευασία σε foam rubber(μετά από έρευνα έμαθα ότι είναι το αφρολέξ) 2 ίντσες τουλάχιστον από κάθε πλευρά του δίσκου.

Δηλαδη αν δεν τους τον εστελνες ετσι, δε θα δεχονταν να διεκπαιρεωσουν το rma?

Αλλα, να μου πεις, το παιζεις να μη σου κανουν τη δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν δεν τους τον εστελνες ετσι, δε θα δεχονταν να διεκπαιρεωσουν το rma?

Αλλα, να μου πεις, το παιζεις να μη σου κανουν τη δουλεια;

Αμ μπράβο... Όχι μόνο να μην σου κάνουν τη δουλειά, αλλά να σου φάνε και το δίσκο που στην τελική με πατέντες(αλλαγή πλακέτας ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο) μπορεί να έπαιζε...

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο βρε παιδια εγω εγραψα για το advance RMA

γιατι σου στελνουν αυτοι την σωστη συσκεασια και τους βαζεις μεσα τον παλιο και τον στελνεις μετά. οποτε δεν μπορουν να σου πουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο βρε παιδια εγω εγραψα για το advance RMA

γιατι σου στελνουν αυτοι την σωστη συσκεασια και τους βαζεις μεσα τον παλιο και τον στελνεις μετά. οποτε δεν μπορουν να σου πουν τιποτα.

Συγγνώμη, δεν διάβασα ολόκληρο το ποστ σου. Αλλά όπως και να έχει, δεν είχα βρει κάτι αντίστοιχο στο site της Seagate όταν το έψαχνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτο ισχυει ακομα και σε δισκο ο οποιος ηταν μολις 1ημερας ?Παρελαβα εναν 640 gb wd τον καινουριο τον καλο αλλα ηταν χαλια χτυπαγε η κεφαλη κτλ κτλ.Ουτε καν ποσταρε ο υπολογιστης. Το εστειλα στο ε-sop και πιστευω οτι θα αντικατασταθει μεχρι την παρασκευη θα τον εχω στα χερια μου. Θα ειναι refurbised αυτος ? ...? Επισης ενας ολοκαινουριος seagate 320 εχει καποια bad sectors... ουτε ενα χρονο δεν τονε χω.Λετε να τον δωσω και αυτον για rma στο e-shop ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.