Jump to content


"Αρχαριες" ερωτησεις περι phenom x4 9850 black edition


cxmgp

Recommended Posts

Ένα σύγχρονο PC με AMD, όχι, δεν χρειάζεται νεράκι.

Τα chipset της AMD έχουν αστεία κατανάλωση και οι επεξεργαστές της AMD εδώ που τα λέμε, δεν είχα ποτέ ανάγκη από νερό. Εκτός κι αν τους είχες χώσει πολύ ρεύμα για να κερδίσεις 100-150ΜΗζ αλλά και πάλι μια σοβαρή ψήκτρα με χάλικη βάση και μεγάλο ανεμιστήρι τον έψυχε μια χαρά.

Το νερό πλέον μάλλον το χρειάζονται οι κάρτες γραφικών (τα μεγάλα μοντέλα).

Αν κάποιος κάνει τη μαγκιά και βάλει σε ΟΛΑ νερό (chipset, CPU, GPUs) του βγάζω το καπέλο. Έχει καταργήσει όλα τα ανεμιστήρια εκτός αυτών των δίσκων (αν έχει πολλούς) και έτσι καταφέρνει να έχει και αθόρυβο σύστημα και αποδοτική ψύξη.

Για οποιοδήποτε άλλο σενάριο, αρκεί μια καλή ψήκτρα (όχι απαραίτητα ακριβή) για τη CPU και ένας ανμιστήρας στροφών.

Όχι και ποτέ δεν είχαν ανάγκη το νερό.

Εγώ έχω προσωπικό παράδειγμα τον Athlon 1800+ Th.B που κέρδισε αρκετά όταν έβγαλα τον αέρα και του έβαλα νερό και ξέρω επίσης με σιγουριά ότι δε έφτανε τόσο ψηλά και ο Opty 144 αν δε "βρεχόταν"..

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις διαφορα με τον phenom και φυσικα κρατα το νερο.

Απο κει και περα μηπως να τα δωσεις στο rallaki καλυτερα??:p

Σωστός.......:033: :033:

Φίλε το ραλλάκι όπως είναι τώρα, με 700 και 800€ δε του φτάνουν για τίποτα.

Θα πρέπει να πέσει πολύ χρήμα για να πάει παραπάνω από όσο έχει φτάσει τώρα.

Τώρα στο θέμα του νερού και ξαναρωτώ για το block.

Ξέρετε αν έχει βγάλει ο Eleven ή άλλες εταιρείες κάποιο block ειδικά για Phenom ή μπορώ να χρησιμοποιήσω και αυτό που έχω για τον Opteron?Σχεδιαστικά κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

...Ξέρετε αν έχει βγάλει o Eleven ή άλλες εταιρείες κάποιο block ειδικά για Phenom ή μπορώ να χρησιμοποιήσω και αυτό που έχω για τον Opteron?Σχεδιαστικά κάνουν?

Mια χαρά κάνει

Link to comment
Share on other sites

Για να δείς που ακριβώς χρειάζεται ή δεν χρειάζεται η περισσότερη cache.

http://www.anandtech.com/weblog/showpost.aspx?i=443

Στον Wan απαντουσε,δεν αμφισβητουσε τα cache..:)

Aλλα καλα εκανες και εβαλες το λινκι για να το δουν ολοι.

@εδιτ

ελπιζω να δουνε και αυτο:"A L2 can deliver the necessary data in 12-20 cycles, an IMC needs about 100 cycles."

Και να μην την θεωρουν κακο εκει στην AMD να την αυξησουν..αφου δινει..

@εδιτ2

"Now, take a look at the Cache architecture of AMD's K10/Barcelona. If your run a single threaded game on it, it gets a fast 512 KB L2-cache and after that a relatively slow (44-48 cycles!) 2MB L3. If you know that the same game can benefit from more than 2 MB cache, it is pretty clear that the 512 KB L2 is not going to cope, you'll end up using the L3 a lot"-->Αρα αργεις..

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.......:033: :033:

Φίλε το ραλλάκι όπως είναι τώρα, με 700 και 800€ δε του φτάνουν για τίποτα.

Θα πρέπει να πέσει πολύ χρήμα για να πάει παραπάνω από όσο έχει φτάσει τώρα.

Τώρα στο θέμα του νερού και ξαναρωτώ για το block.

Ξέρετε αν έχει βγάλει ο Eleven ή άλλες εταιρείες κάποιο block ειδικά για Phenom ή μπορώ να χρησιμοποιήσω και αυτό που έχω για τον Opteron?Σχεδιαστικά κάνουν?

Το block αμα μπαινει σε ΑΜ2 εισαι ΟΚ...

Το ραλλακι αμα εσαι 2σταδιο..καλυτερα να παρεις αλλο καλυτερο αμαξι και να μην δωσεις λεφτα για αλλη αναβαθμιση:033:

Link to comment
Share on other sites

Στον Wan απαντουσε,δεν αμφισβητουσε τα cache..:)

Aλλα καλα εκανες και εβαλες το λινκι για να το δουν ολοι.

@εδιτ

ελπιζω να δουνε και αυτο:"A L2 can deliver the necessary data in 12-20 cycles, an IMC needs about 100 cycles."

Και να μην την θεωρουν κακο εκει στην AMD να την αυξησουν..αφου δινει..

@εδιτ2

"Now, take a look at the Cache architecture of AMD's K10/Barcelona. If your run a single threaded game on it, it gets a fast 512 KB L2-cache and after that a relatively slow (44-48 cycles!) 2MB L3. If you know that the same game can benefit from more than 2 MB cache, it is pretty clear that the 512 KB L2 is not going to cope, you'll end up using the L3 a lot"-->Αρα αργεις..

Χωρίς να έχω διαβάσει το άρθρο, είναι γνωστό ότι ο Phenom θέλει multithreaded 64bit περιβάλλον για να δείξει τις δυνατότητές του. Και τότε έχεις 4χ512 L2 cache, που τροφοδοτείται από 2ΜΒ L3, και αυτή με τη σειρά της από τον γρήγορο IMC, οπότε εξισορροπούνται οι διαφορές από τους Core.

Σαφώς και περισσότερη cache θα ήταν καλύτερη, πιστεύω ότι με το πέρασμα στα 45nm θα "χωρεσουν" και άλλη στους πυρήνες.

Σκέφτομαι σοβαρά να εγκαταστήσω 64bit win (και Linux, καιρός είναι), για να εκμεταλευτώ τις δυνατότητες του Phenom. Γιατί αγόρασα σύγχρονη 64bit πολυπήρυνη cpu -περισσότερο 64άμπιτη και περισσότερο 4πύρινη από τους Intel- και της τρέχω 32μπιτες single-threaded εφαρμογές. Δεν φταίει λοιπόν η cpu, εγώ φταίω που την "ταίζω" λάθος.

Για να μην παρεξηγηθώ, ναι θεωρώ τους Quad core duo καλύτερες αγορές, γιατί ανεβαίνουν ψηλότερα σε ρολόγια, αλλά για όποιον έχει ήδη συμβατή AM2 μητρική, το πέρασμα σε Phenom είναι εύκολο -αλλάζεις μια cpu και τέλος - και πιο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά να εγκαταστήσω 64bit win (και Linux, καιρός είναι), για να εκμεταλευτώ τις δυνατότητες του Phenom. Γιατί αγόρασα σύγχρονη 64bit πολυπήρυνη cpu -περισσότερο 64άμπιτη και περισσότερο 4πύρινη από τους Intel- και της τρέχω 32μπιτες single-threaded εφαρμογές. Δεν φταίει λοιπόν η cpu, εγώ φταίω που την "ταίζω" λάθος.

Βούρ για 64 λειτουργικά. WinXp 64bit + Linux amd 64. Ειδικά στο λίνουξ φιλε... εκεί θα δεις AMD powa!

Υ.Γ: Ωραία η ατάκα της υπογραφής :)

Link to comment
Share on other sites

Βούρ για 64 λειτουργικά. WinXp 64bit + Linux amd 64. Ειδικά στο λίνουξ φιλε... εκεί θα δεις AMD powa!

Υ.Γ: Ωραία η ατάκα της υπογραφής :)

ΟΤ για όποιον ενδιαφέρεται να δει πώς μαμάει ο 4πύρηνος φένομ , βουρ για 64μπιτ gentoo όλα στο χέρι. ΛΟΛ

Όταν τα καταφέρετε ενημέρωστε μας!!! οΤ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.