Jump to content



TFT=>ακτινοβολία=>Ξεκούραστα μάτια???


Gl0bAlZer0

Recommended Posts

Ειμαι και εγώ ένα κάτοχος μιας CRT 19".

Περνώντας αρκετές ώρες μπροστά από τον υπολογιστή(games φανατικα,music,movies) αποφάσησα να κινηθώ για αγορά TFT 19" μήπως και γλιτώσω τα ματακια μου! :p

Εχει διαφορα η TFT με τη CRT σε ακτινοβολια?Απο προδιαγραφές!

Από προσωπική εμπειρια είχατε πιο "ξεκουραστα" μάτια!?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι οι TFT δεν εχουν καθολου ακτινοβολια λογω του οτι δεν χρησιμοποιουν καθοδικο σωληνα αλλα τρανζιστορς.

Επειδη και εγω εκανα προσφατα την ιδια μεταβαση με κουρασε λιγο στα ματια στην αρχη η TFT, μαλλον λογο του πιο εντονου brightness που εχει, αλλα τωρα ειναι μια χαρα!! :T:

Ειναι πολυ πιο ξεκουραστη γιατι δεν εχει το τρεμοπαιγμα της CRT. Απλα αφου τη θελεις και για παιχνιδια ψαξε μια που να εχει απο 16ms και λιγοτερο response time, για να αποφυγεις to ghosting.

Link to comment
Share on other sites

η παραδοχη οτι ολες οι tft ειναι πιο ξεκουραστες απο τις crt ειναι η μεγαλυτερη μουφα...

μαλλον και εδω ειναι θεμα ποιοτητας,μαρκας κτλ

πχ ειχα για κανα μηνα μια nec 15αρα πριν 2 χρονια λεω για ενα μηνα γιατι δεν την αντεξα παραπανω την πουλησα οσο οσο,10 λεπτα χρησης ηταν αρκετα για να σε πιασει πονοκεφαλο..

αντιθετα με την sony οσο και να καθησω μπροστα της δεν καταλαβαινω τιποτα...

**τρελο αλλα ισχυει...η sony γινεται κουραστικη οταν ειναι σuνδεμενη σε dvi ,δεν ξερω αν ισχυει και για αλλες μαρκες η και για αλλα μοντελα της ιδιας εταιριας και δεν ξερω κι ολας που οφειλεται....αλλα ενα ειναι σιγουρο..

οταν με το καλο ερθει ο καιρος να την αλλαξω θα κοιταξω η καινουργια να εχει svga 100%

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos [Σήμερα, στις 12:12]

**τρελο αλλα ισχυει...η sony γινεται κουραστικη οταν ειναι σuνδεμενη σε dvi ,δεν ξερω αν ισχυει και για αλλες μαρκες η και για αλλα μοντελα της ιδιας εταιριας και δεν ξερω κι ολας που οφειλεται....αλλα ενα ειναι σιγουρο..

Εγω εχω μια LG1715 και εχει κανονικο βισμα D-SUB. Αν βαλω μετατροπεα και το συνδεσω με την DVI εξοδο απο την καρτα γραφικων θα εχει διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άλλαξα απο CRT σε TFT.

Δεν θα δείς άμεσα διαφορά ΑΛΛΑ θα την δείς μόνο όταν ξανακαθίσεις σε CRT και καταλάβεις πως ταλαιπωρούσες τα μάτια σου τόσο καιρό.

Και κάτι ακόμα: αν πάρεις 17" TFT είναι σε μέγεθος όσο μια 19" CRT οπότε δεν χρειάζεαι απαραίτητα να πας σε 19 TFT και να πληρώσεις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gl0bAlZer0 [Σήμερα, στις 14:32]

Εγώ έχω μία AOC CRT 19" και σκεφτομαι να πάω σε LG 1915S...

Φίλε εγώ πριν λίγο καιρό πήρα LG L1715S και είναι τέλεια,λογικά και η 19" αρα της θα είναι κορυφη(γνώμη μου)

Όσον αφορά την ακτινοβολία όντως δεν έχει καθόλου ακτινοβολία,απο θέμα ματιών την βδομάδα αυτή με την TFT που είμαι με πονεσαν μόνο χτες ,αλλά ήμουν πάνω από 10 ώρες συνεχώμενα:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yaputzis

Χρησιμοποιώ TFT οθόνες εγώ και 4 χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα μάτια μου. Με μέσο όρο 3+ ώρες στον υπολογιστή.

3 ωρες ειναι τιποτα.καπου αναφερθηκε οτι πολλοι χρηστες εδω μεσα ξεπερνουν τις 10 ωρες καθημερινα.

Αρχική απάντηση από morius

Όσον αφορά την ακτινοβολία όντως δεν έχει καθόλου ακτινοβολία,απο θέμα ματιών την βδομάδα αυτή με την TFT που είμαι με πονεσαν μόνο χτες ,αλλά ήμουν πάνω από 10 ώρες συνεχώμενα:p

Κανονικα δεν επρεπε να σε πονεσουν τα ματια σου εκτος κι αν εχεις καποια ευαισθησια

εγω εχω κατσει καποιες φορες απο το μεσημερι της μιας μερας εως το βραδακι της επομενης,πανω απο 24 ωρες για δουλεια μπρος σε CRT 21'',χωρις να πονεσουν τα ματια μου,και αντοιστηχα παιζοντας παιχνιδια οπου εναλασεται η εικονα συνεχεια ,εχω τσακισει μεσα σε 5 ωρες.Εξαρτατε λοιπον απο το τι κανεις ,δεν πρεπει να εναλασετε φως και σκοταδι στα ματια μας συνεχεια.

Για τον ιδιο λογο πρεπει να υπαρχει ομοιομορφο διαχυτο φως στο δωματιο τουλαχιστο 1/3 σε ενταση του φωτος της οθονης,(κοινως αναμενα τα φωτα,χωρις ομως αντανακλασεις στην οθονη

Ειναι πολυ προτιμοτερο να ειναι η οθονη σκοτεινοτερη απο οσο μας αρεσει γιατι ειναι πολυ πιο ξεκουραστη ετσι.Δεν ειναι τυχαιο το οτι πολλοι γραφιστες που νοιαζονται για την πιστοτητα των χρωματων εχουν τερμα σκοτεινες τις οθονες .Η οτι η οθονη μου εχει

ρυθμιση profesional,standard και dynamic με την πρωτη να ειναι η πιο σκοτεινη

Οι tft ειναι δυνατον να ειναι πολυ φωτεινες και συνηθως θελουν χαμηλωμα.

Ενας φιλος φυσικος καθηγητης στον σκαραμανγκα στους μηχανικους του εμπορικου ναυτικου πηγε να αποδειξει στους φοιτητες του οτι οι Τft δεν εχουν καθολου ακτινοβολια

ο μετρητης ομως δεν του εκανε τη χαρη και μετρησε πισω απο την οθονη αρκετη ακτινοβολια.Δεν ξερω αλλες συνθηκες του πειραματος ή το πως εξηγειτε η εκπομπη ακτινοβολιας αλλα θα τον ρωτησω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kv3d

Δεν ειναι τυχαιο το οτι πολλοι γραφιστες που νοιαζονται για την πιστοτητα των χρωματων εχουν τερμα σκοτεινες τις οθονες .

Μάλλον το κάνουν για να προστατέψουν τα ματάκια τους , καθώς για να είναι οι οθόνες συμβατές με τα profiles των εκτυπωτών και να είναι εμφανείς όλες οι διαφορές στις τονικότητες, πολλές φορές αναγκάζονται να έχουν το brightness στο +50% , φυσικά στη συνέχεια , αν πορόκειται μόνο για κείμενο και νετ το ξαναρίχνουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kv3d [Σήμερα, στις 19:31]

3 ωρες ειναι τιποτα.καπου αναφερθηκε οτι πολλοι χρηστες εδω μεσα ξεπερνουν τις 10 ωρες καθημερινα.

Κανονικα δεν επρεπε να σε πονεσουν τα ματια σου εκτος κι αν εχεις καποια ευαισθησια

εγω εχω κατσει καποιες φορες απο το μεσημερι της μιας μερας εως το βραδακι της επομενης,πανω απο 24 ωρες για δουλεια μπρος σε CRT 21'',χωρις να πονεσουν τα ματια μου,και αντοιστηχα παιζοντας παιχνιδια οπου εναλασεται η εικονα συνεχεια ,εχω τσακισει μεσα σε 5 ωρες.Εξαρτατε λοιπον απο το τι κανεις ,δεν πρεπει να εναλασετε φως και σκοταδι στα ματια μας συνεχεια.

Για τον ιδιο λογο πρεπει να υπαρχει ομοιομορφο διαχυτο φως στο δωματιο τουλαχιστο 1/3 σε ενταση του φωτος της οθονης,(κοινως αναμενα τα φωτα,χωρις ομως αντανακλασεις στην οθονη

Ειναι πολυ προτιμοτερο να ειναι η οθονη σκοτεινοτερη απο οσο μας αρεσει γιατι ειναι πολυ πιο ξεκουραστη ετσι.Δεν ειναι τυχαιο το οτι πολλοι γραφιστες που νοιαζονται για την πιστοτητα των χρωματων εχουν τερμα σκοτεινες τις οθονες .Η οτι η οθονη μου εχει

ρυθμιση profesional,standard και dynamic με την πρωτη να ειναι η πιο σκοτεινη

Οι tft ειναι δυνατον να ειναι πολυ φωτεινες και συνηθως θελουν χαμηλωμα.

Ενας φιλος φυσικος καθηγητης στον σκαραμανγκα στους μηχανικους του εμπορικου ναυτικου πηγε να αποδειξει στους φοιτητες του οτι οι Τft δεν εχουν καθολου ακτινοβολια

ο μετρητης ομως δεν του εκανε τη χαρη και μετρησε πισω απο την οθονη αρκετη ακτινοβολια.Δεν ξερω αλλες συνθηκες του πειραματος ή το πως εξηγειτε η εκπομπη ακτινοβολιας αλλα θα τον ρωτησω.

Έχω ναι ένα ψιλοπρόβλημα με τα μάτια μου λες να φταίει αυτό?????

Link to comment
Share on other sites

Καλά λίγη μυωπία να έχεις χωρίς γυαλιά και μετα από κάποια ώρα προσήλωσεις των ματιών καπου(διαβασμα,υπολογιστης) θα σε κουράζει.

Παντως οι υπολογιστες στα βιβλια μου γράφουν ότι ευθύνονται για γλαύκωμα που είναι αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση,με επιπτώσεις στο οπτικό νεύρο και περιφερικές απωλειές αρχικα της όρασης μέχρι ολικής τύφλωσης!Δεν σου λέει ότι θα το πάθεις αλλα το αναφέρει σαν προδιαθεσιακό παράγοντα.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο παλια crt περασα σε tft και οταν ξαναλειτουργησα crt δεν μπορουσα να δω τιποτα!!

αλλα μιλαμε για 5+ ωρες και χωρις αλλο φως.

επισης αν εισαι σε γραφειο οι crt εκπεμπουν ακτινοβολια σε εσενα αλλα παρα πολυ ακτινοβολια κυριως στο πισω μερος.

Link to comment
Share on other sites

Το πίσω μέρος δε με πολυενδιαφέρει.Τι θα πάθει δηλαδή ο τοίχος???ΛΟΛ.

Πάντως τα μάτια μου με τσούζζουν μετά από το 4ωρο .CRT Proview 17'' όχι επίπεδη.

Μάλλον θα έβλεπα μεγάλη διαφορά με μία LG 1915 ε?

Link to comment
Share on other sites

Παντως και 0,1% από ακτινοβολια εάν αρχίσεις να το πολλαπλασιάζεις επί τις ώρες που κάθεσε στον υπολογιστη ,επι τις μέρες βγαίνει καλοοοοοοοο νουμερακι....

Απο όπου μπορώ να κόψω ακτινονοβολία θα το κάνω...

Link to comment
Share on other sites

’ν δούλευε κανείς σε καμιά CRT της πλάκας που βγάζει στη καλύτερη 60Hz ή 75 τότε ναι η διαφορά είναι Τεράστια. Κατα τ'άλλα είχα πάει σε ένα Netcafe σε κάτι TFT οθόνες και σε μισή ώρα με πόνεσε το κεφάλι, κάτι το οποίο μόνο μετά απο κανα 12άρο συνέβαινε.

Απο την Nokia CRT 21" που έχω στο σπίτι που στα 1280χ1024 βγάζει 100Hz δε καταλαβαίνω καμία διαφορά με την Lcd του Laptop. ’σε που oi TFT δεν έχουν τόσο καλή ποιότητα χρώματος, για ταινίες δε κάνουν, και αν σου καεί κανα Pixel σου σπάει τα νεύρα.

Θέλεις να κόψεις ακτινοβολία; Πάρε γυαλιά με φακούς ΕΜΙ και καθάρισες....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Gl0bAlZer0

Καλά λίγη μυωπία να έχεις χωρίς γυαλιά και μετα από κάποια ώρα προσήλωσεις των ματιών καπου(διαβασμα,υπολογιστης) θα σε κουράζει.

Παντως οι υπολογιστες στα βιβλια μου γράφουν ότι ευθύνονται για γλαύκωμα που είναι αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση,με επιπτώσεις στο οπτικό νεύρο και περιφερικές απωλειές αρχικα της όρασης μέχρι ολικής τύφλωσης!Δεν σου λέει ότι θα το πάθεις αλλα το αναφέρει σαν προδιαθεσιακό παράγοντα.

Ρε γαμώτο με άγχώσες δηλαδή το μισό lab σε 10 χρόνια θα είναι στην ομόνοια και θα φωνάζει "Ελειστε τους τυφλούς"? Πέρα απο την πλάκα πάντος έχει ουσιαστική διαφορά ως προς την ακτινοβολία η TFT?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.