Jump to content



Socket LGA 775 Overclocking Kit


stealth1442169213

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον χθες εφτασε η Rampage και θα ηθελα να ρωτησω ενα δυο πραγματα.

Η μητρικη δεν εχει back plate,αν δεν αγοραζα after market ψυχτρα πως θα εβαζα την ψυχτρα που δινουν με τον επεξεργαστη?

Aπο οτι διαβασα στο XS το ΝΒ ανεβαζει αρκετη θερμοκρασια,χρειαζεται να βγαλω το heatpipe να το καθαρισω απο την ταινια και να βαλω thermal paste?

Kαι αν ναι τι να βαλω,Arctic Silver5 η Arctic Silver Ceramique?

Για τα υπολοιπα θα αρχισω να ρωταω μολις ελθουν οι μνημες και ο επεξεργαστης:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Η stock ψυκτρα δε χρειαζεται back plate . Προσεξε την καλα και θα το διαπιστωσεις.

Αν αλλαξεις παστα , βαλε ceramique . Ακομη και στα 600 παιζω με 1.83Vmch δε χρειαζεται αλλαγη παστας . Εμενα ετσι ειναι αυτη τη στιγμη (Γιατι η 1η rampage μου νεκρωσε πριν καμμια 10αρια μερες) . Αυτη εδω δεν την εχω πειραξει ακομη .

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω και αλλο thread.

Eχω εναν δισκο WD 250GB 32MB Cache,ο δισκος ειναι χωρισμενος σε τεσσερα partitions και τον χρησημοποιω μονο στα συστηματα που κανω overclocking.

Στο πρωτο partition εχω βαλει ΧΡ 32bit και τους drivers για την P4C800,το δευτερο partition ειναι για storage,το τριτο και το τετερτο ειναι ελευθερα.

Θα βαλω αυτον τον δισκο επανω στην Rampage Formula και στο τριτο partition θα φορτωσω αλλη μια copy XP και τους drivers για την Rampage.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το Boot.ini στην Rampage formula θα τροποποιηθει μονο του η θα πρεπει να το αλλαξω εγω manually και να το κανω.....

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS= "Microsoft Windows XP Home Edition"/fastdetect/noExecute=optIn

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition"/fastdetect/noExecute=optIn

Θα μπορω να παρω τον δισκο απο την μια μητρικη στην αλλη και θα μπορω να κανω boot στο σωστο patrition για καθε μητρικη?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο το μηχανακι:D

Ολα πηγαν μια χαρα,πηρα καποιες foto με το κινητο μιας και δεν εχω camera, αν καταφερω να βρω καλωδιο να το συνδεσω με το PC θα τις ανεβασω.

Τελικα δεν χρειαζοταν να πειραξω (πολυ:D) το boot.ini.

Η εγκατασταση διαμορφωνει το boot.ini μολις εχεις δυο partitions με το ιδιο λειτουργικο κατ'αυτο τον τροπο:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition"/fastdetect/noExecute=optIn

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition"/fastdetect/noExecute=optIn

Αυτα που ειναι με bold ειναι οι επιλογες που θα εχεις για να διαλεξεις απο που να κανεις boot.

Το προβλημα ηταν οτι οι επιλογες ειναι ακριβως ιδιες και δεν ηξερα πιο ηταν το σωστο partition για την καθε μητρικη.

Ετσι λοιπον αναγκαστηκα να το τροποποιησω ως εξης:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Rampage Formula"/fastdetect/noExecute=optIn

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="P4C800"/fastdetect/noExecute=optIn

Τωρα οι επιλογες που μου δινει για να κανω boot ειναι:

Rampage Formula

P4C800

Eτσι δεν μπορεις να κανεις boot σε λαθος partition:D

Φορτωσα τους drivers και ολα τα benchmarks αλλα ειχε παει τεσσερις το πρωι και δεν δοκιμασα τιποτε αλλο.

Τωρα θελει ψαξιμο μιας και το Bios ειναι χαος με τοσες ρυθμισεις.

Stelara αν μπορεις να μου πεις τις βασικες ρυθμισεις σε ρευματα,PL και strap που θα μπορουσα να ξεκινησω θα σου ημουν ευγνωμων.

Ααα...κατι ακομη,μολις εβαλα το PC Probe επανω και το ετρεξα μου εβγαλε δυο warnings και τα δυο για το ρευμα στις μνημες,το πρωτο ηταν οτι οι μνημες επαιρναν 2.21V και το δευτερο για κατι που ειχε σχεση με τις μνημες και δεν καταλαβα τι ηταν,ομως ημουν πολυ κουρασμενος για το ψαξω εκεινη την ωρα.

Ολα τα settings ηταν στα defaults.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος τι γινεται εδω πριν τρελλαθω?:confused:

Δεν νομιζω καποιος να φανταζεται οτι τον πηγα 5200Mhz με 1.225V στο Bios ε?

Υπαρχει καποιο utility που να λεει αληθεια και να μπορω να εμπιστευτω?

Τι τα ηθελα εγω τα μεγαλεια,καλα δεν ημουν με την P4C800 και τον P4? LOL.

stealth

post-7559-1442175065,8782_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος τι γινεται εδω πριν τρελλαθω?:confused:

Δεν νομιζω καποιος να φανταζεται οτι τον πηγα 5200Mhz με 1.225V στο Bios ε?

Υπαρχει καποιο utility που να λεει αληθεια και να μπορω να εμπιστευτω?

Τι τα ηθελα εγω τα μεγαλεια,καλα δεν ημουν με την P4C800 και τον P4? LOL.

stealth

Μην ανησυχεις Γιαννη ... Το cpu-z ειναι αυτο που εμπιστευομαστε σε τετοιες περιπτωσεις , γιατι μπορει και διαβαζει το σωστο multiplier.

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει,κατι ακομη το PCI-E και το PCI buss απο που κλειδωνει?

stealth

Το pci-e το ρυθμιζεις στο bios ... ενω το pci , ειναι παντα κλειδωμενο .

Τωρα ειδα το post σου για τα ρευματα και τα PL .

Στα ποσα fsb εχεις φτασει ? Τι μνημες εχεις ? Τι επεξεργαστη εχεις ??

Το north θελει ρευμα για να παιξει καλα (με χαμηλο PL)

Εγω οταν παιζω στα 590+ , ειμαι με 1.81+ Volt ... και PL9 ή PL8 . Εαν διαβασεις το guide της rampage στο anandtech , θα βρεις τις εξισωσεις του trd . Αυτες χρησιμοποιω για να βρισκω το miminum PL που μπορω να επιτυχω με δεδομενο fsb και διαιρετη .

Static read control : disabled

SB : 1.15V

SV 15V : 1.70-1.80v

Τα spread spectrum ολα disabled.

Command Rate : 2T

Twister : Moderate ή light στα μεγαλα fsb

PLL : Ειναι αναλογο τον επεξεργαστη .Συνηθως οι 45nm παιζουν στα 1.5-1.7V . Κανει πολυ μεγαλη διαφορα στη σταθεροτητα . Θα το διαπιστωσεις μονος σου .

FSB termination : Και αυτο αναλογα τον επεξεργαστη : Συνηθως για bench και ψηλα fsb , παιζεις 1.45-1.55V .

Τα gtl , παλι εξαρτονται απο τον επεξεργαστη και τη μητρικη . Συνηθως αυτα που παιζουν καλυτερα ειναι τα 0.67x και 0.63x . Βοηθουν στη σταθεροποιηση του fsb (και πολυ περισσοτερο οταν παιζεις με quad).

Strap και διαιρετη διαλεγεις αναλογα με το που θελεις να παιξεις . Ολα τα strap δουλευουν χωρις προβληματα .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι οτι καλλιτερο εχω κανει μεχρι τωρα.

Ας τα παρουμε απο την αρχη,

Mobo: Asus Rampage Formula,

CPU: Intel Core 2 E8500 (Q807).

Ram: OCZ FlexXLC Edition PC2-9200 (1150mhz) 2GB DDR2.

Πριν γραψω τα settings πες μου κατι γιατι εχω μπερδευτει,οταν λες PL(Performance Level σημαινει?) και βρισκεται under Ai Transaction Booster>Manual>Common Performance Level και η default τιμη ειναι (5)?

Ai Overclock Tuner: Manual

CPU Level up: Crazy (Auto/Crazy ειναι οι επιλογες που εχει)

Cpu Ratio setting: 9,5

FSB strap: 333 η 266 δεν θυμαμαι.

FSB Frequency: 380

DRAM frequency: Δεν θυμαμαι αλλα ηταν η χαμηλοτερη επιλογη που ειχε.

PCIE Frequency: 100

Command Rate:2T

DRAM Timings: 6-6-6-18 για να μην με κοψουν οι μνημες και ολα τα subtimings στο auto.

DRAM Static Read: Disabled

Ai Clock Twister: Light

Ai Transaction Booster: Manual

Common Performance Level: 9

CPU Voltage: 1.350V

CPU PLL: 1.6V

North Bridge: 1.61V

DRAM Voltage: 2.1V

FSB Termination: 1.44V (αυτο φοβηθηκα να το ανεβασω αλλο μιας και διαβασα διαφορα)

South Bridge: 1.15V

SB 1.5V: 1.75V

Loadline Calibration: Disabled

GTLs: 0.67x

CPU/PCIE Spectrum: Disabled

Οτι δεν αναφερω στο auto.

Με αυτα τα settings εκανα boot,μετα το μονο που εκανα ηταν να ανεβαζω FSB με το SetFSB.

Mεχρι 4300 τα καταφερα μετα κατι με κοβει,δοκιμασα και με 1.425V στον επεξεργαστη και το μονο που καταφερα ειναι 30Mhz παραπανω,να μην παει αλλο ο επεξεργαστης?

Tι νομιζεις θα μπορουσα να αλλαξω για να παει παραπανω?

stealth

post-7559-1442175066,1258_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

PL ειναι το performance level οπως σωστα εγραψες.

Τα settings σου καλα δειχνουν . Προσωπικα με CL6 δεν εχω δει καμμια διαφορα (ισως προς το χειροτερο) . Παιξε με CL5 καλυτερα.

Με 2.1v CL5 ποσο φτανουν οι μνημες ??? 1200+ λογικα ...

Termination δωσε και 1.55 για δοκιμες σε fsb . Δεν προκειται να ανεβει πανω απο τα 480-500 ευκολα χωρις ψαξιμο στο termination.

Για να ψαχτεις με τη μητρικη , κατεβασε multi (7χ πχ) και ψαξε πως να ανεβασεις fsb . Ειναι ο καλυτερος τροπος για να τη μαθεις καλυτερα.

Γενικα δε βλεπω κατι στραβο στις ρυθμισεις σου . Λιγο fine tuning θα χρειαζεται . Αφου σιγουρευτεις για τις τιμες που μπορεις να παιξεις σφικτα και ψηλα fsb ... μετα ψαξε με το κανονικο multi .

Το μονο σιγουρο ειναι πως μπορεις με ευκολια να παιξεις στα 530x8 με αυτη τη μητρικη ... Με τα αναλογα ρευματα παντα . Περισσοτερο vmch και ανεβαινεις .:)

Link to comment
Share on other sites

Με 2.1v CL5 ποσο φτανουν οι μνημες ??? 1200+ λογικα ...

Aπο οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα με 2.1V και 5-5-5-15 μπορουν 1260Mhz ισως και παραπανω αλλα θελει ψαξιμο.

Το κακο ειναι οτι στο site της OCZ λεει:

"2.1 - 2.3*** Volts.

***Do not exceed 2.1V specification if listed on module label"

http://www.ocztechnology.com/products/memory/ocz_ddr2_pc2_9200_flexxlc_edition

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι οι δικες μου λενε 2.1V επανω,θα το κοιταξω αργοτερα.

Ευχαριστω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.