Jump to content


Socket LGA 775 Overclocking Kit


stealth1442169213

Recommended Posts

Λοιπον αποφασισα οτι σιγα-σιγα πρεπει να παρατησω το s478 και να ανεβω στο s775.

Βρηκα καποια πραγματακια και θα ηθελα την γνωμη των ειδικων που εχουν κλοκαρει αυτα τα μηχανακια.

Μητρικη Asus Rampage Formula s775, DDR2, X48:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1098802

Θα προτιμουσα μια DDR3 μια και ετσι ισως αποκτουσα πλεονεκτημα σε σχεση με τα παλαιοτερα συστηματα με DDR2 αλλα ο Stelaras ειπε οτι υπαρχει προβλημα.

Μνημες Transcend 2GB Kit DDR2 1200MHz AxeRAM

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1028316

Γνωριζει κανεις τιποτα για αυτες τις μνημες?

Τα τσιπακια που εχουν επανω ειναι Micron D9GMH (B6-3),αν μπορει να μου πει καποιος τι σημαινει αυτο απο αποψη επιδοσεων θα ημουν ευγνωμων.

Θα παιξουν με 4-4-4-12 στα 800Mhz?

CPU.....δεν εχω ιδεα ακομα αλλα δεν με απασχολει αυτο.

Αν καποιος εχει καποια ιδεα για μητρικη και μνημες DDR3 που να μπορει να κλοκαρει καλα ολους τους επεξεργαστες s775 (απο Pentium 4 εως QX9650) ας την πει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Μητρικη Asus Rampage Formula s775, DDR2, X48:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1098802

πολυ καλή επιλογή, απο τις καλύτερες..

Μνημες Transcend 2GB Kit DDR2 1200MHz AxeRAM

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1028316

Γνωριζει κανεις τιποτα για αυτες τις μνημες?

Τα τσιπακια που εχουν επανω ειναι Micron D9GMH (B6-3),αν μπορει να μου πει καποιος τι σημαινει αυτο απο αποψη επιδοσεων θα ημουν ευγνωμων.

Θα παιξουν με 4-4-4-12 στα 800Mhz?

για 4-4-4-12 στα 800 δε χρείαζεται να σκάσεις 169Ε!! και οι δικές μου πχ των 50Ε το κάνουν ανετα.. ομως δε πάνε πάνω απο 1050mhz..τουλάχιστον με νορμαλ ρευματα που εχω δοκιμάσει(~2.3v)

Υ.Γ. για μητρικη με ddr3 ψάξου για την Foxconn BlackOps, εχω ακούσει καλα πραγματα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

για 4-4-4-12 στα 800 δε χρείαζεται να σκάσεις 169Ε!! και οι δικές μου πχ των 50Ε το κάνουν ανετα.. ομως δε πάνε πάνω απο 1050mhz..τουλάχιστον με νορμαλ ρευματα που εχω δοκιμάσει(~2.3v)

Mαλλον δεν το τοποθετησα σωστα,με 4-4-4-12 μεχρι που μπορουν να παιξουν?

Ο λογος που διαλεξα αυτες τις μνημες ειναι γιατι απο οτι διαβασα ανεβαινουν καλα,αλλα και γιατι με καποιους επεξεργαστες θα μπορουν να παιζουν με σφιχτα timmings σε 1/1 οσο και αν ανεβει ο επεξεργαστης χωρις να με κοψουν.

Την μητρικη που λες δεν την ξερω,αυτο που θελω ειναι μια μητρικη DDR3 που να μην εχει προβλημα συμβατοτητας με κανεναν επεξεργαστη s775,να ανεβαζει πολυ FSB και φυσικα ολες τις επιλογες για ρευματα κ.λ.π.

Επισης αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν μπορεις σε αυτους τους επεξεργαστες να παιξεις με διαιρετη πανω απο 1/1.

Δηλ.στον Opteron το 1/1 ειναι το 200 ομως οι μνημες που εχω ειναι 3500=216 και μπορω να παιξω σε default speed στα 216Mhz,αυτο ειναι αβανταζ γιατι ανεβαινω παραπανω με ποιο σφιχτα timmings σε σχεση με καποιον που εχει DDR 400 μνημες.

Κατι αναλογο παιζει με τους s775 επεξεργαστες και τις DDR3 μητρικες?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. για μητρικη με ddr3 ψάξου για την Foxconn BlackOps, εχω ακούσει καλα πραγματα.. ;)

Συμφωνα με τα λεγομενα του hipro ειναι φοβερη μητρικη αλλα πολυ ζορικη. Που σημαινει οτι χρειαζεται εμπειρια για να την καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμουσα μια DDR3 μια και ετσι ισως αποκτουσα πλεονεκτημα σε σχεση με τα παλαιοτερα συστηματα με DDR2 αλλα ο Stelaras ειπε οτι υπαρχει προβλημα.

stealth

Ο Stelaras ξέχασε να διευκρινήσει ότι το πρόβλημα των μητρικών με DDR3 ... αφορά μόνο τους Quad ... αφού καμμία μητρική δέν μπορεί να τους κλοκάρει με υψηλό FSB

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορεσω να αποφασισω αν αξιζει το κοπο να αγορασω μια DDR3 μητρικη θα πρεπει καποιος να μου πει αν οι s775 επεξεργαστες μπορουν να παιξουν πανω απο 1/1 διαιρετη και αν αυτες οι μητρικες εχουν τετοια επιλογη στο Bios.

Για να εξηγησω καλλιτερα τι ενοω θα σας πω το εξης.

Η μητρικη της υπογραφης μου υποτιθεται οτι υποστηριζει μνημες μεχρι 200Mhz DDR400,ομως αν βαλω επανω μνημες DDR600 η μητρικη δεν θα εχει προβλημα να τις τρεξει σαν DDR400 με οτι timmings και να εχουν.

Απο εκει και περα η μητρικη μου εχει επιλογες στο Bios που μπορω να επιλεξω σε τι ταχυτητα θα τρεχουν οι μνημες σε default speed.

Ο επεξεργαστης μου εχει default speed 200X13=2600Μhz,Ram speed 200Mhz.

Oι επιλογες που εχω στο Bios και μπορω να επιλεξω να τρεχουν οι μνημες αν το υποστηριζουν ειναι:

100 η 1/2=100Mhz

133 η 2/3=130mhz

166 η 5/6=162.5Mhz

183 η 11/12=173.3Mhz

200 η 1/1=200 Mhz,εδω ειναι η default speed για ολες τις DDR400 μνημες,απο εδω και περα και αν οι μνημες το υποστηριζουν και ενω ο επεξεργαστης εξακολουθει να ειναι σε defaults μπορω να τις ανεβασω σε:

216 η 13/12=216Mhz

233 η 7/6=216Μhz

250 η 5/4=236Mhz

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι σε default speed ξεκιναω με 36Mhz παραπανω απο μια DDR400 μνημη και αν μπορουσα να τον ανεβασω στα 4.0Ghz(λεμε τωρα),και οι μνημες μπορουν να το κανουν να τις τρεξω με διαιρετη 5/4=363,6Mhz η DDR727.

Καποιος στην Ιαπωνια εχει ανεβασει DDR μνημες στα 800Mhz,θεωρητικα μπορει να γινει αν μια DDR600 μνημη μπορει να κλοκαριστει στα 400Mhz.

Καταλαβαινεται λοιπον ποσο μεγαλο αβανταζ ειναι σε σχεση με καποιον που τρεχει DDR400 μνημες.

Κατι αναλογο υπαρχει στο Bios των DDR3 μητρικων και οι s775 επεξεργαστες το υποστηριζουν η εχουν μονο επιλογη για 400Mhz DDR800 και το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να κατεβασεις την ταχυτητα της μνημης?

Αν βαλω επανω σε μια DDR3 μητρικη αυτον τον επεξεργαστη, http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=1086162 ,θα μπορω να τρεξω τις μνημες στα 1800 Mhz η εστω στα 1200Mhz σε default speed?

stealth

Link to comment
Share on other sites

συνοπτικα γιατί είμαι λίγο πρίν τον υπνο..

τις μνήμες κατω απο το fsb δε μπορείς να τις πας.. πανω μπορείς..

πχ εγω τώρα είμαι με fsb 460.. αν διαλέξω ολα τα strap μου δίνει επιλογες για μνήμες:

ddr2-920

1105

1153

1226

1383

1473

1534

1843

και η rampage αυτά θα σου δίνει..

για ddr3 δε ξέρω αλλα δεν νομίζω οτι είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα..

αυτα..καληνυχτες ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο Stelaras ξέχασε να διευκρινήσει ότι το πρόβλημα των μητρικών με DDR3 ... αφορά μόνο τους Quad ... αφού καμμία μητρική δέν μπορεί να τους κλοκάρει με υψηλό FSB

Οχι ....

Ποσες DDR3 μητρικες εχεις δει να benchαρουν στα 600+ ? 610+ με wolfie ???

Δε μιλαω για διαλεγμενες και cherry picked κλπ ... ;)

Link to comment
Share on other sites

συνοπτικα γιατί είμαι λίγο πρίν τον υπνο..

.. αν διαλέξω ολα τα strap μου δίνει επιλογες για μνήμες:

ddr2-920

1105

1153

1226

1383

1473

1534

1843

και η rampage αυτά θα σου δίνει..

Eγω ετοιμαζομαι να αρχισω το overckocking:001:

Aυτα ειναι ταχυτητες μνημης η διαιρετες και αν ειναι διαιρετες σε τι ταχυτητα μνημης αντιστιχει ο καθενας?

Αν υποτεθει οτι εχω 1800αρες μνημες και διαλεξω strap 1843 οι μνημες θα τρεχουν στα 1843Mhz?

Eυχαριστω πολυ.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Οχι ....

Ποσες DDR3 μητρικες εχεις δει να benchαρουν στα 600+ ? 610+ με wolfie ???

Δε μιλαω για διαλεγμενες και cherry picked κλπ ... ;)

Ρε σύ Στέλιο ... θα μας τρελλάνεις :116:

Εδώ μιλάμε για νορμάλ o/c ... και εσύ έπιασες την extreme άνω κλίμακα.

Από πότε τα 600 FSB έγιναν στραγάλια ?

TASOS added 7 Minutes and 25 Seconds later...

Αν υποτεθει οτι εχω 1800αρες μνημες και διαλεξω strap 1843 οι μνημες θα τρεχουν στα 1843Mhz?

Eυχαριστω πολυ.

stealth

Εχεις μπερδευτεί λίγο σχετικά με τα strap και τους διαιρέτες μνήμης.

Τα strap είναι συγκεκριμένα ... και έχουν άμεση "σχέση" με το default FSB του επεξεργαστή.

Τα strap είναι 200,266,333,400

Οι διαιρέτες μνήμης (χοντρικά) είναι πολλαπλασιαστές (σταθερής σχέσης) που βασίζονται στο εκάστοτε FSB.

Επειδή πιθανόν να μήν μπορώ να στο μεταφέρω σωστά με λόγια.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις το παρακάτω link.

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=3208&p=4

Link to comment
Share on other sites

Ρε σύ Στέλιο ... θα μας τρελλάνεις :116:

Εδώ μιλάμε για νορμάλ o/c ... και εσύ έπιασες την extreme άνω κλίμακα.

Από πότε τα 600 FSB έγιναν στραγάλια ?

TASOS added 7 Minutes and 25 Seconds later...

]

Από τότε που η Intel μας τα έδωσε σαν στραγάλια:059: :059:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ThorLite,

Με 4-4-4-12 και 2.2V τις εχεις δοκιμασει και μεχρι που μπορουν να φτασουν?

Στο SPD tab γιατι τις βλεπει σαν PC2-6400(400Μhz) απο οτι λεει η σελιδα στο plaisio ειναι PC2-9600?

Οπως βλεπω στα 1200Mhz με 2.2V λεει 2Τ,πιο χαμηλα τις εχεις δοκιμασει σε 1Τ?

Eχει να προτεινει καποιος καλλιτερες μνημες για overclocking?

Tι παιζει με τα Micron απο οτι ειχε ακουστει πεθαιναν γρηγορα ακομα και με default ρευμα.

Λοιπον το αποφασισα Rampage Formula η μητρικη,δεν ξερω αν θα μου χρειαστουν τα 600+ FSB(αν μπορω να παιξω με χαμηλους πολλαπλασιαστες θα μου χρειαστουν)αλλα μαλλον ειναι νωρις ακομη για DDR3 μητρικες,στο επομενο socket ισως.

Εδώ μιλάμε για νορμάλ o/c ...

Επειδή πιθανόν να μήν μπορώ να στο μεταφέρω σωστά με λόγια.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις το παρακάτω link.

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=3208&p=4

Αν μoυ πεις αν παιζει κατι με αυτο που σε ρωτησα πριν λιγες μερες ισως μπορεσω να κανω κατι παραπανω απο ενα νορμαλ overclock:001:

Eυχαριστω θα το διαβασω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Αν μoυ πεις αν παιζει κατι με αυτο που σε ρωτησα πριν λιγες μερες ισως μπορεσω να κανω κατι παραπανω απο ενα νορμαλ overclock:001:

Eυχαριστω θα το διαβασω.

stealth

Δυστυχώς το μηχάνημα που είχα υπόψιν πουλήθηκε σε άλλο μέλος του φόρουμ ... 2 μέρες πρίν το pm.

Εχω το νού μου ... άν βρεθεί κάτι έτοιμο ή μπορούμε να φτιάξουμε ένα φτηνά ... θα σου πώ...το ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το νού μου ... άν βρεθεί κάτι έτοιμο ή μπορούμε να φτιάξουμε ένα φτηνά ... θα σου πώ...το ψάχνω.

Καταρα.....εκανε διακοπη η ΔΕΗ και δεν σε προλαβα μεσα.

Αν μου πεις για τι μηχανημα προκειται και ποσο κοστιζει να φτιαξουμε ενα θα σου πω τι μπορω να κανω.

Μαλλον καταλαβα τι παιζει με τα straps και τους διαιρετες,πρωτα διαλεγεις strap και μετα εχεις επιλογη με τι διαιρετη θα τρεξεις τις μνημες,σωστα?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καταλαβα τι παιζει με τα straps και τους διαιρετες,πρωτα διαλεγεις strap και μετα εχεις επιλογη με τι διαιρετη θα τρεξεις τις μνημες,σωστα?

stealth

Σωστά.

... και κάθε strap θέλει ψάξιμο γιατί έχει τις ιδιαιτερότητες του.

Αλλο είναι σφιχτό και δίνει πολύ boost στις επιδόσεις των μνημών ... αλλά σε κόβει σε FSB.

Αλλο είναι πιό χαλαρό σε επιδόσεις ... αλλά από FSB πάς στο θεό.

Είναι λοιπόν επιλογή σου ... πώς ? θέλεις να δουλέψεις το σύστημα σου ή πώς σου κάθεται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα προσεκτικα το link για την Rampage Formula που μου εδωσες και καποια αλλα revews και δειχνει πονοκεφαλος να την setαρεις σωστα.

Ωραια,θα εχει πλακα να προσπαθεις να βρεις ακρη με τοσες ρυθμισεις για να βρεις το καλλιτερο set-up:017:

Mπορει να δωσει μεχρι 3.4V σε DDR2 μνημες?

Μου περισσευουν κατι BH-5 2-2-2-6 να τα βαλω επανω?:D

Καποια ιδεα για καλλιτερες μνημες βρε παιδια η νομιζεται οτι αυτες θα με καλυψουν?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Καποια ιδεα για καλλιτερες μνημες βρε παιδια η νομιζεται οτι αυτες θα με καλυψουν?

stealth

Προφανώς εννοείς άλλες επιλογές σε σχέση με τις AXE

(για τις BH-5 κάνεις πλάκα ... got it)

Λοιπόν ... Cellshock κόκκινες ... Ocz FlexXLC

http://www.shop4memory.com/products/ddr2.asp#9200

2GB CellShock DDR2 PC2-9200 1150MHz (5-5-5-15) Dual Channel kit

2GB DDR2 1150MHz memory kit from CellShock. Currently the fastest memory kit from CellShock. Two matched 1GB modules equipped with CellShocks new style red heatspreaders. 8-layer PCB and built with Micron D9GKX 64Mx8 chips. View picture

Part Number: CS2221650

Manufacturer: CellShock

In stock € 157

incl. VAT

2Gb OCZ DDR2 PC2-9200 FlexXLC Edition Dual Channel kit 1150MHz

2Gb 1150MHz PC2-9200 kit from OCZ. Currently the fastest DDR2 in the world, supplied with OCZs unique FlexXLC heatsinks, and built using 8-layer PCB. 240 pins, 2.35V, non-ECC, two matched 1Gb modules. View picture

Part Number: OCZ2FX11502GK

Manufacturer: OCZ

In stock € 129

incl. VAT

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς άλλες επιλογές σε σχέση με τις AXE

Λοιπόν ... Cellshock κόκκινες ... Ocz FlexXLC

(για τις BH-5 κάνεις πλάκα ... got it)

Τωρα με μπερδεψες,αυτες ειναι στα 1150Mhz με τα ιδια timmings που εχουν και οι Transcend,τι παιζει με αυτες,μεχρι που μπορουν να φτασουν με 4-4-4-12 και ποσο ανεβαινουν γενικα?

Αυτες της OCZ ειναι υδροψυχτες?Δεν εχω υδροψυξη για να κρατησω χαμηλα τις θερμοκρασιες.

Ναι πλακα εκανα,τοσο ρευμα μονο τα ΒΗ-5,BH-6,UTT μπορουν να αντεξουν γι'αυτο το ειπα.

Αν ειχαμε chip που να αντεχουν τοσο ρευμα σημερα μεχρι που θα εφταναν?

stealth

Εdit:Λοιπον βρηκα καποια reviews για τις μνημες που μου εδωσες,πολυ εντυπωσιακα αποτελεσματα οι OCZ ανεβαινουν λιγο παραπανω αλλα εχουν περιπου τις ιδιες επιδοσεις.

Stable με 3-3-3-6 στα 800Mhz?

http://alatest.co.uk/apps/reviews/5781830/-1/Other+Memory+Cards/CellShock+PC2-9200+%28DDR2-1150%29+2GB+Kit/?ref=http%3A%2F%2Falatest.co.uk%2Fsources%2Foverclock3d.net%2FOther%2BMemory%2BCards%2Fpro-reviews%2F

http://alatest.co.uk/apps/reviews/5781836/-1/Other+Memory+Cards/OCZ+FlexXLC+Edition+PC2-9200+%281150mhz%29+2GB+DDR2+Kit/?ref=http%3A%2F%2Falatest.co.uk%2Fsources%2Foverclock3d.net%2FOther%2BMemory%2BCards%2Fpro-reviews%2F

Κατι ακομα γιατι λεει οτι εχουν timings 5-5-5-18 και οχι 5-5-5-15 οπως λεει το site που τις πουλα?

Εδω στην Ελλαδα θα τις βρω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.