Jump to content



Asus Maximus formula overclocking


tester21

Recommended Posts

Εχω μια ολοκαινουρια Maximus formula, εναν Quad q6700, και 4 dimm ακια ocz ddr2-800, και μια skythe infinity:)

Εχω μπερδευτει εντελως με τις παμπολες ρυθμισεις στο bios, και θα ηθελα αν υπαρχει μια λιστα - κατατοπιστικων- ρυθμισεων απο καποιον που ξερει καλα την μητρικη, για να κανω ενα αρκετα καλο overclocking τουλαχιστον στα 400*8=3200, η οπως αλλιως γινεται καλλυτερα για να εκμεταλλευτω το 10x multiplier:074:

Δεν εχω ιδεα περι asus μητρικες, καθως προερχομαι απο μια gigabyte 965 dq6:057:

καθε συμβουλη θα ηταν πολυτιμη!!!!!

Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:001:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει εντελως με τις παμπολες ρυθμισεις στο bios, .....

Welcome to the club :)

Δύο μέρες έσπαγα το κεφάλι μου με τις ρυθμίσεις και δοκιμές και κόντρα δοκιμές μέχρι να βγάλω άκρη....τότε.

Το link στο xtreme είναι πολύ καλό ... διάβασε το.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω , stealth και Taso, θα προσπαθησω να καταλαβω απο το link.Μεγαλες διαφορες ομως σε bios...πανω που ξερεις μια μητρικη, 1-2 βηματα μπροστα η τεχνολογια, και νομιζεις οτι εισαι ασχετος....:033: αυτο το loadline calibration, πρεπει να κανει πολυ δουλεια...Μολις το εκανα enabled το vdroop σταματησε......

Link to comment
Share on other sites

033: αυτο το loadline calibration, πρεπει να κανει πολυ δουλεια...Μολις το εκανα enabled το vdroop σταματησε......

Μέχρι ένα βαθμό ... κάτι κάνει ... ναί.

Μή φοβάσαι με τις ρυθμίσεις ... θα τη βρείς την άκρη ... συνήθεια είναι.

...και στις λεπτομέριες ... εδώ είμαστε θα βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το loadline calibration, πρεπει να κανει πολυ δουλεια...Μολις το εκανα enabled το vdroop σταματησε......

Καποιοι δεν λενε και τοσο καλα πραγματα γι'αυτο.

Stelara τι παιζει με αυτο και τις μητρικες της Asus και ιδιαιτερα την Rampage Formula ?

stealth

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειμαι με default vcore 1.275 στα 8*400=3200.

Ομως ρε γμτ ακομα και μεσα στο stacker 830 και με την Skythe infinity σε full load οι θερμοκρασια στο cpu φτανει στους 65....:074:

Σε idle 43....

Θα μου τη βιδωσει και θα παω να παρω καμια:

Thermalright Ultra-120 Extreme

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο Q6700 ''μιλαει'' στα 3200, εστω κιαν τον χαιδευω, λογω καλοκαιριου.

Η διαφορα στην αισθηση, ακομα και στα παραθυρα των windows και στην αποκριση, ειναι τεραστια σε σχεση με την διολου ευκαταφρονητη Default συχνοτητα των 2660Mhz.

Μπραβο στην intel για ενα πολυ καλο cpu!!!!

Φχαριστιεσαι να ανοιγεις τον υπολογιστη βρε αδερφε!!!:blackbat:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.