Jump to content


MSN Virus ?????


Recommended Posts

Κουφο αλλα μου ετυχε ! ! ! !

Εκει που καθομουν ακινητος, βλεπω το μσν μου να ανοιγει τα παραθυρα των χρηστων που ηταν On line εκεινη την στιγμη και να στελνει ενα λινκ το οποιο τους εβγαζε ενα μνμ για ενα αρχειο σαν φωτο απο οτι μου ειπαν. Νομιζω πως επειδη πραγματοποιησα ληψεις τον τελευταιο καιρο απο διαφορα ατομα μηπως πηρα κατα λαθος κανα ιο. Nod32,ετρεξα, δεν βρηκε τπτ.

Τι μπορει να ειναι???

Το ιδιο ξαναεγινε ξαφνικα τωρα το βραδυ. Ενω ολη μερα καθοτανε. Να σημειωσω πως το μσν οταν το κανει αυτο, το μηχανημα δεν δεχεται Alt , Ctrl , Del, ουτε Start+l. Μονο αν προλαβω Task Manager και να σβυσω το ΜΣΝ.

HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP:022: :022: :022: :022: :022: :022: :022: :022: :022: :022: :022: :022: :022:

Link to comment
Share on other sites

Nod32 ??? Spy sweeper??? Κανουν δουλεια????

Πως στην ευχη λεγεται ο ιος???να ξερω να τον εντοπισω.

ΔΕΝ χρειαζεται να τον ξερεις...:033: το ξερουν αν..τα virus:011:

ακου βαλε avira free αργει αλλα θα τον βρει και τελος.

Επισης avg και αυτο free..

ενα αλλο που δεν ειναι specialized για ιους αλλα τα πιανει κατι τετοια Lavasoft-adaware not free.

Ξεκινα,με την σειρα που στα ειπα και τελειωσες.(ενα απ'ολα αυτα θα τον βρει και σιγουρα το πρωτο).

Kαι το nod32 ισως το βρει.

Πες μας και τι εκανες για να υπαρχει και σαν ιστορικο...και οτι θες εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, καταρχας σας ευχαριστω ολους.

Μπηκα σε ασφαλη λειτουργεια, το nod32 δεν βρηκε τπτ, το Spy sweeper 1 Trojan HIGH-RISK + 10 ακομα Medium. Το Ad-aware βρηκε αλλα 2 Medium. Τωρα το μηχανημα ειναι οκ.

Ευχαριστω πολυ παιδες και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πετα το nod32 δεν πρόκειται για antivirus αλλα*******Βάλε η "κασπερσκυ" η Symantec Antivirus Corporate (δεν μιλώ για norton). μετά κανε scan και είσαι ok

απο ποτε το nod32 θεωρείται χαζομαρα και δεν το μαθαμε και εμεις βρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

απο ποτε το nod32 θεωρείται χαζομαρα και δεν το μαθαμε και εμεις βρε παιδια?

Εδω συμφωνω μαζι σου. Γιατι αληθεια το λετε χαζομαρα???? :087: :(

Τα νευρα μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ. Μολις παλι το επιασε το ιδιο πραγμα. Και χωρις να χρησιμοποιησω το ιντερνετ σαν επισκεψη σε οποια σελιδα. ! ! ! ! ! !:062: :062: :062: :062:

Link to comment
Share on other sites

Μητσάρα...:D..Περίμενα πως και πως να το σχολιάσεις...Αλλα καλύτερα να μην το αναλύσουμε άλλο γιατί πάλι το thread θα καταλήξει Kaspersky VS Nod32...Σαφώς και το Nod32 δεν είναι ***** όπως το χαρακτήρισε το παιδί αλλα δεν έχει νόημα να δώσουμε έκταση στο θέμα...

PS:LOVE SPIDY..:D

Link to comment
Share on other sites

Τα νευρα μου τοσες μερες. Ετρεξα το MSN Checker βρηκε ενα υποπτο, το εσβυσε παλι τα ιδια. Ad-aware δεν βρισκει τιποτα. Super Anti Spyaware, το τρεχω, 60 σφαλματα κλπ, τα σβυνει, ε παλι τα ιδια.

Τι να κανω βρε παιδια????

Link to comment
Share on other sites

Τα νευρα μου τοσες μερες. Ετρεξα το MSN Checker βρηκε ενα υποπτο, το εσβυσε παλι τα ιδια. Ad-aware δεν βρισκει τιποτα. Super Anti Spyaware, το τρεχω, 60 σφαλματα κλπ, τα σβυνει, ε παλι τα ιδια.

Τι να κανω βρε παιδια????

Αν τα σβήνουν και αυτός αναβιώνει σημαίνει ότι κάποια αρχεία παραμένουν στο σύστημα και επανεργοποιούν τον ιό ή τα malware μετά το restart του υπολογιστή. Η επανεργοποίηση λαμβάνει χώρα μέσω κάποιων κρυφών εγγραφών στη registry, αν τις βρεις και τις σβήσεις, καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγη εμπειρία, μην σβήνεις ότι βρίσκεις μπροστά σου.

Κάνεις search στη registry σχετικά με ότι έχουν βρει τα προηγούμενα antivirus και antispyware και σβήνεις όποια ύποπτη εγγραφή βρίσκεις.

Το search μπορεί να γίνει και με ένα εξειδικευμένο εργαλείο όπως το jv16 PowerTools 2008.

Ρίξε και μια ματιά σε αυτό το παλιό αλλά λείαν ενδιαφέρον θρεντ:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=23856

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω είχες αποθηκευμένο κωδικό... από ότι έχω καταλάβει αυτού του είδους οι ιοί "κλέβουν" τις επαφές σου. Μου έχει τύχει να λάβω μήνυμα από μολυσμένο φίλο ενώ δεν ήταν καν ανοιχτός ο υπολογιστής.

Για αρχή άλλαξε οπωσδήποτε τον κωδικό σου στο μσν, μη σου πω και το λογαριασμό, και πρόσεχε γενικώς τι κλικάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.