Jump to content



Gibabyte ma790fx-dq6 θερμοκρασίες κλπ


DrYannof

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Λοιπόν έχουμε parts:

Μητρική: Gigabyte GA-MA790FX-DQ6

CPU: AMD Phenom 9850 (2,5 GHz - not overclocked (yet) - 125watt)

Cpu-Cooler: ZALMAN CNPS9500Led

RAM: 2X2GB Corsair DDR2-1066 5-5-5-15 2,1V

PSU: Thermaltake ToughPower 1000W

VGA: Sapphire HD3870

Όλα καλά με το στήσιμο των εξαρτημάτων, ευτυχώς δεν χρειάστηκε να γίνει bios update (Αρχικό F1 - Πρόσφατο F5) με άλλο cpu, αναγνώρισε τον 9850 και μέσω αυτού έγινε κομπλέ.

Είναι καλοκαίρι, ζέστη έχουμε όσο να ναι, αλλά θέλουμε να είναι το σύστημα μας όσο το δυνατόν πιο cool :033:

Τσεκάρω τις θερμοκρασίες του συστήματος τόσο μέσω Bios όσο και μέσω προγραμμάτων απο Windows, αλλά και δια της "αφής".

Παρατηρήσεις:

Bios: Όλα δείχνουν εντάξει, και οι τιμές συμβαδίζουν θα έλεγα με αυτές των windows. (Υπό εξαιρέσεις- θα εξηγήσω παρακάτω)

Windows: Ο τετραπύρηνος είναι σαφώς πιο ζεστός από τον προηγούμενο διπύρηνο (s.939 amd 4400+ 2,2ghz - 33o idle 40-42 full_load)

Έχουμε περίπου 46ο idle και 58ο full load.

Παραθέτω screenshots θερμοκρασιών.

IDLE1:idle1se6.th.jpg IDLE2:idle2xd1.th.jpg FLOAD1:fload1wu1.th.jpg FLOAD2:fload2ph0.th.jpg

Όπως διαπιστώνετε: υπάρχει μία πολύ παράξενη τιμή θερμοκρασίας.

τόσο για idle: 84-85o όσο και για full_load 93+/-1 o

Αυτό κυρίως με παραξένεψε και μου έβαλε ιδέες ότι κάτι δεν πάει καλά.

Δια της αφής: πιάνω λοιπόν ένα ένα τα σημεία που περιμένω να ανεβάζουν θερμοκρασίες. CPU ok, Chipset ok, GPU ok, PSU ok, HDDs ok

όμως υπάρχουν κάτι τσιπάκια, όπως τα 2 gigabyte sata2 controler, ένα άλλο που φαίνετε στην φωτό, καθώς και (δεν το πολυπερίμενα να πω την αλήθεια) τα 10 Phase (R-80) που βρίσκονται κοντά στον επεξεργαστή.

Σε όλα τα αυτά τα η θερμοκρασία είναι τόση, που δεν κρατάω το χέρι μου παρά μόνο λίγα δευτερόλεπτα. Πραγματικά βράζουνε.

Δείτε πιά σημεία είναι:

chips:otherhotchips2zf2.th.jpg phase:r80phasenn6.th.jpg

Έπειδή μπήκα σε πολλές σκέψεις, και δεν θέλω να κλάιω καμιά μητρική, έχω παραγγείλει ψηφιακό θερμόμετρο σαν αυτό για να ελέγξω την θερμοκρασία στην επιφάνεια τους.

Επίσης, έχω περίσευμα σε ψυκτρούλες σαν αυτές και κόλα θα αγοράσω αυτή αν είναι. Σκέφτομαι να βάλω στα chip-άκια από μία πάνω, αλλά για τα phase δεν ξέρω αν κάνει. Ίσως και κανa custom ανεμιστήρι από πάνω να φυσάει.

Και εδώ θέλω να ακούσω γνώμες, προτάσεις, συμβουλές, αντιρρίσεις και τα συναφή.

Ερωτήσεις:

1)Τι μπορεί να είναι η παραπάνω παράξενη θερμοκρασία?

2)Τα chip-άκια στις photo είναι λογικό να σηκώνουν τόσο μεγάλες θερμοκρασίες?

3)Μπορώ να ψύξω με κάποιο τρόπο τα chip-άκια αυτά? Αν και δεν νομίζων να υπάρχει πρόβλημα με τις passive χάλκινες ψυκτρούλες.

4)Η κόλα που λέω να βάλω είναι οκ? χρειάζεται κάποια άλλη?

5)Τα R-80 phase πώς προτείνετε να τα ψύξω ώστε να μην πάθουν ζημιά?

6)Υπάρχει πιθανότητα να φταίει κάτι στο setup που έχει γίνει?

ή 7)Επειδή το revision της μητρικής είναι 1.0 να έχει ατέλειες, και να τις διόρθωσαν στα επόμενα?

ή 8)να θέλει rma :022:

P.S.

Ζητώ συγνώμη για το τεράστιο Post. Τουλάχιστον τα συγκέντρωσα όλα τώρα, να μην τα post-άρω σκόρπια πιο κάτω. Βέβαια ότι λείπει, το συμπληρώνω.

P.S.2.

Πρόβλημα με τα db των ανεμιστηριών δεν έχω. Δεν είμαι του ήσυχου συστήματος :046: Πάνω απ' όλα η ψύξη και μετά ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

To fan3 μηπως ταυτιζεται με το temp3? Μηπως ειναι η vga?

καλή ερώτηση. όμως δεν πρέπει να είναι. το fan 3, είναι ένα ανεμιστήρι, η τοποθεσία του οποίου είναι τέρμα κάτω στην μητρική και φέρει την ένδειξη Sys_Fan_2. εκεί έχω βάλει προς το παρόν ένα μικρό ανεμιστήρι να χτυπάει προς το 1 controller. δοκιμάζω και τα ψύχω όσο μπορώ να δώ πιανού θα πέσει η ένδειξη. μέχρι στιγμής κολημένο στο 85. idle.

-btw προτείνετε μου κανένα πρόγραμμα να δώ θερμοκρασίες μόνο για την κάρτα γραφικών.

*Εdit* το catalyst δείχνει 43ο idle

Link to comment
Share on other sites

βασικά προκύπτει και από την σύγκριση των τιμών idle και full_load ότι η "περίεργη" αυτή τιμή αυξάνεται με την χρήση του cpu, ή να το πώ αλλιώς, όταν ζεσταίνεται το cpu ζεστένεται και αυτό το εξάρτημα.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το utility της Gigabyte να δούμε τις θερμοκρασίες και από κει? Η CPU μπορεί να δίνει 4-5 διαφορερικές θερμοκρασίες με τα διάφορα προγράμματα που χρησιμοποιούμε και ουσιαστικά μόνο μια έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Για τις ψυκτρούλες, μπορείς να βάλεις και μίξη υδραυλικής σιλικόνης με θερμοαγώγιμη. Ελάχιστη ποσότητα αρκεί, και αφαιρείται και εύκολα χωρίς σημάδια. Μόνο που θέλει να έχεις κάποια πίεση πάνω για κάμποση ώρα, κάπου στα 30 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Ατυχής επιλογή η Zalman τότε.

είναι από τον 939 Χ2 4400+ :) για πριν 3 χρόνια πιστεύω ήταν πολύ καλή (αλήθεια είναι ότι δεν συμβουλεύτηκα κάποιον για την αγορά της)

θα κοιτάξω για κάποια καλύτερη. ωστόσο πρότεινε μου κάποια αν έχεις υπόψην

απαιτήσεις: air-cooling method / καλή ποιότητα κατασκευής κατά προτίμηση μόνο χαλκός / και ... ανεμιστήρι (ένα ή πολλά - χαχαχα)

DrYannof added 1 Minutes and 54 Seconds later...

Για τις ψυκτρούλες, μπορείς να βάλεις και μίξη υδραυλικής σιλικόνης με θερμοαγώγιμη. Ελάχιστη ποσότητα αρκεί, και αφαιρείται και εύκολα χωρίς σημάδια. Μόνο που θέλει να έχεις κάποια πίεση πάνω για κάμποση ώρα, κάπου στα 30 λεπτά.

Ωραία. οπότε ας πούμε τακτοποιήσαμε τα controler chips ή τελοςπάντων ότι δουλειά κάνουν.

Με τα phases τι κάνουμε?

(κρίσιμη ώρα, τώρα το fan-άκι το έχω βάλει πάνω από αυτά. περιμένω να δώ αν θα πέσει η θερμοκρασία)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! δεν ήξερα γι αυτά τα parts.

link από κανα ελληνικό μαγαζί έχουμε?

DrYannof added 3 Minutes and 30 Seconds later...

Μετά την δουλειά, θα ρίξω και εγώ μια ματιά στην δικιά μου board (την ίδια έχουμε), και θα δώ αν και σε εμένα ανεβάζουν τόση θερμοκρασία, με προβλημάτισες επίσης.

thnx Revan, περιμένω αποτελέσματα.

σε δυο-τρείς ώρες θα έχω και το ψηφιακό θερμόμετρο να δούμε τι πραγματικά λένε.

και γρήγορο συμπέρασμα με το ανεμιστήρι--->

τώρα είναι πάνω από τα phases (δεν τα πιάνει όλα όμως...) έχει πέσει η θερμοκρασία κατά περίπου 2 βαθμούς. ίσως να είναι αυτά, ίσως να είναι σύμπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω διαδικασία. τα υλικά έτοιμα. έχουμε: μετρήσεις με το ψηφιακό θερμόμετρο πρώτα όπως είναι σεταρισμένα, έπειτα προσθήκη passive χάλκινων ψυκτρών πάνω στα σημεία με στρώση ειδικής συγκολιτικής και θερμοαγώγιμης κόλας, πάλι μετρήσεις, και τέλος κανα fan-άκι για καλύτερη δουλειά.

Να δούμε με τι πατέντα θα βάλω στα phase τις ψυκτρούλες. :115:

Θα κοιτάξω και για την ροή του κουτιού μήπως παίρνει βελτίωση, αλλά με τόσα πράγματα μέσα λίγο δύσκολο.

Αποτελέσματα αργότερα. θα μου πάρει ωρίτσα(ες).

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις πολλά με τις γενικές χάλκινες ψύκτρες για τις μνήμες που πουλάν με το κιλό (ο θεός να τις κάνει ψύκτρες με την επιφάνεια που έχουν). Κανόνισε να είναι καλή η ροή αέρα (αν και με την Zalman δεν έχεις πολλά περιθώρια ψύξης της περιοχής γύρω από το socket) πριν κολλήσεις οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε:

Θερμοκρασίες

πηνίων r-80 -> 56-59o

Sata contr. -> 59-63 και τα δύο

και το άλλο τσιπάκι -> 47-49.

όλα τα άλλα normal, οπότε αυτή η περίεργη τιμή όντως δεν στέκει.

Επομένως δεν διατρέχω κίνδυνο? :)

Ωραία λοιπόν, ας βελτιώσουμε τότε μόνο το Cpu cooler.

προτείνετε κάτι σε αερόψυξη:

όσο το δυνατό καλύτερο ποιοτικά (χαμηλές θερμοκρασίες και καλή απαγωγή)

χάλκινο κατά προτίμηση, με ανεμιστήρι, άντε αν έχει και κανα led καλό θα ήταν :)

θόρυβος, κόστος, μέγεθος, βάρος ->no comment (δεν με ενδιαφέρουν)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.