Jump to content



πιο ups απο τα 2?


partsa

Recommended Posts

Έχω το UPS MUSTEK UPS 800 και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος αλλά πλέον δεν την παλεύει λογο 3870Χ2 και μιας και καλοκαίριασε θέλω να το αλλάξω όπωσδήποτε -την έχω πατήσει μια φορά εξαιτίας του ρεύματος-. Έχω βρεί δύο ups αλλά δεν ξέρω ποιο απο τα δύο να αγοράσω. Το AccuPower UPS 2000VA και το MUSTEK 2000VA. Αυτά έχουν ανεμιστήρα ο οποίος δουλεύει μόνο με τη διακοπή ρεύματος ή ακούγονται πάντα? Δέν με πολυνοιάζει η αυτονομία, ίσα ίσα να προλαβαίνω να κλείνω το pc.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2.000va, προσωπικά τα βρίσκω πολλά για ένα pc. Όσο ρεύμα και αν τραβάει η ΑΤΙ 3870Χ2 τα 1000+ watt είναι πολλά. Εκτός και αν έχεις και 2ο pc συνδεδεμένο πάνω. Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ένα 1.600άρι σου αρκεί πιστεύω.

Και όσον αφορά την μάρκα, Mustek θα προτείνω και εγώ.

Ο ανεμιστήρας δουλεύει και χωρίς να έχει γίνει διακοπή ρεύματος. Στο Mustek 1400άρι που έχω ακούγεται ελάχιστα άμα έχω κλείσει το pc. Άμα δουλεύει το pc εννοείτε πως δεν ακούγεται καθόλου.

Άμα γίνει διακοπή ρεύματος ακούγεται αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα της υπογραφής υπάρχει και η αντλια Laing D5 και 7 ανεμιστήρες και δυό usb συσκευες bluetooth και αυτή η οθόνη. Κάποια στιγμή σύντομα θα βάλω ακόμα μια 3870χ2. Όλα αυτά θέλω να σηκώνει το ups για μερικά λεπτά ισα να το κλείσω. Αν επαρκεί, μπορώ να πάρω και αυτό το ups αφού κατά γενική ομολογία τα APC θεωρούνται τα καλύτερα. Ποιό λέτε να κάνει?

Link to comment
Share on other sites

To ότι σκέφτεσαι να βάλεις και 2η κάρτα γραφ. πάνω με ανησυχεί. Έχεις κοιτάξει σε κανένα site που μετράει τα watt τι παίζει? Πόσα τραβάει το pc σου σε full load? Υπολόγισε το και με την μελλοντική 2η κάρτα γραφικών σου για να είσαι σίγουρος

Ναι η APC είναι πιο αξιόπιστη. Αυτό είναι γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή απο οτι είδα, αυτα τα ups κανουν πολύ θόρυβο (40db) λέω να πάω σε στεθεροποιητή τάσης. Το ρεύμα έτσι κι αλλιώς δεν κόβεται και κάθε μέρα. Αυτός είναι καλος? Το σκεπτικό μου είναι σωστό? Δε θέλω να βουήζει ο ανεμιστήρας του ups όταν θα προσπαθώ να κοιμηθώ. Πως θα ζητήσω τα ανταπτοράκια για τις εξόδους που βγάζει?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν πέσεις να κοιμηθείς, άμα έχεις ανοιχτό το Pc, τουλάχιστον με τα Mustek δεν θα ακούγεται το ups αλλά το pc, όσο αθόρυβο και αν το έχεις κάνει. Αν όμως μπαίνεις στην διαδικασία να κλείνεις το βράδυ το pc μπορείς να κλείνεις και το ups.

Αλλά τώρα αν κάνει διακοπή ρεύματος δύο φορές τον χρόνο εκεί που βρίσκεσαι τότε στα χαλαρά πάρε τον σταθεροποιητή. Και οικονομικά θα σου βγει, και την προστασία που θέλεις θα την έχεις.

Όσο για τα καλώδια, λογικά θα έχει 2 μέσα, τώρα με μπερδεύει που λέει έξοδοι IEC 320. Δεν ξέρω τι είναι αυτό. Τα ups συνήθως έχουν έξοδος DIN. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πράγμα. Θα χρειαστεί να φτιάξεις και ένα πολύμπριζο με τέτοια έξοδο για να βάλεις επάνω και κανά router μπλα μπλα…

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν πέσεις να κοιμηθείς, άμα έχεις ανοιχτό το Pc, τουλάχιστον με τα Mustek δεν θα ακούγεται το ups αλλά το pc, όσο αθόρυβο και αν το έχεις κάνει. Αν όμως μπαίνεις στην διαδικασία να κλείνεις το βράδυ το pc μπορείς να κλείνεις και το ups.

Αλλά τώρα αν κάνει διακοπή ρεύματος δύο φορές τον χρόνο εκεί που βρίσκεσαι τότε στα χαλαρά πάρε τον σταθεροποιητή. Και οικονομικά θα σου βγει, και την προστασία που θέλεις θα την έχεις.

Όσο για τα καλώδια, λογικά θα έχει 2 μέσα, τώρα με μπερδεύει που λέει έξοδοι IEC 320. Δεν ξέρω τι είναι αυτό. Τα ups συνήθως έχουν έξοδος DIN. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πράγμα. Θα χρειαστεί να φτιάξεις και ένα πολύμπριζο με τέτοια έξοδο για να βάλεις επάνω και κανά router μπλα μπλα…

Για σταθεροποιτή με βλέπω τελικά, όχι τόσο για τα λεφτά, αλλά για τη φασαρία γιατι το βράδυ κλείνω το Pc και όσο να ναι θα ακούγεται το Ups. Το να το ανοιγοκλείνω θα είναι σπάσιμο..

Τώρα οσον αφορά τις εξόδους του σταθεροποιητή θα ψάξω για αντάπτορες. Όταν λες να φτιάξω ένα πολύμπριζο, τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι π.χ μπορεί να θες να βάλεις πάνω στον σταθεροποιητή τάσης και το router ή και κανά δίσκο εξωτερικό. Έτσι για ασφάλεια. Αλλά αυτά έχουν έξοδο suko. οπότε για να τα βάλεις πάνω στο σταθεροποιητή έτσι όπως είναι δεν γίνετε. Οπότε κόβεις ένα πολύμπριζο και αντί για suko του βάζεις την είσοδο IEC 320. Για να μπει πάνω στον σταθεροποιητή. και πάνω στις suko που θα έχει το πολύμπριζο βάζεις το router και κανά δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή απο οτι είδα, αυτα τα ups κανουν πολύ θόρυβο (40db) λέω να πάω σε στεθεροποιητή τάσης. Το ρεύμα έτσι κι αλλιώς δεν κόβεται και κάθε μέρα. Αυτός είναι καλος? Το σκεπτικό μου είναι σωστό? Δε θέλω να βουήζει ο ανεμιστήρας του ups όταν θα προσπαθώ να κοιμηθώ. Πως θα ζητήσω τα ανταπτοράκια για τις εξόδους που βγάζει?

Σε idle κατασταση προφανως και θα ειναι αθορυβο. 40db ειναι σε full load, οταν κοπει το ρευμα δηλαδη (σαν τα τροφοδοτικα ενα πραγμα).

Link to comment
Share on other sites

καλή πατέντα... θα βάλω πάνω και printer.

Στα specifications του ups λέει αυτό:

Noise Level AC mode: < 40 dB; back-up mode: < 45 dB άρα σε idle είναι 40 db. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ

Προσωπικά έχω το PowerMust 1000VA και ο 60x60 fan που έχει ανεβάζει στροφές ανάλογα με τη θερμοκρασία...

Σε κατάσταση που δουλεύει η μπαταρία κάνει αρκετό θόρυβο θόρυβο (που ούτως ή άλλως καλύπτεται από το σπαστικότατο beep που κάνει το speaker) ...

σε κανονικές καταστάσεις (χωρίς χρήση μπαταρίας) έχει θόρυβο κάτω ή κοντά στα 18db ... βεβαία τώρα το καλοκαίρι μπορεί να ανεβάσει λίγο ακόμα στροφές λόγω ζέστης ... αλλά σίγουρα πολύ κάτω από 23-25 db ή 40 db που διαβάζεις στο site ...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω το PowerMust 1000VA και ο 60x60 fan που έχει ανεβάζει στροφές ανάλογα με τη θερμοκρασία...

Σε κατάσταση που δουλεύει η μπαταρία κάνει αρκετό θόρυβο θόρυβο (που ούτως ή άλλως καλύπτεται από το σπαστικότατο beep που κάνει το speaker) ...

σε κανονικές καταστάσεις (χωρίς χρήση μπαταρίας) έχει θόρυβο κάτω ή κοντά στα 18db ... βεβαία τώρα το καλοκαίρι μπορεί να ανεβάσει λίγο ακόμα στροφές λόγω ζέστης ... αλλά σίγουρα πολύ κάτω από 23-25 db ή 40 db που διαβάζεις στο site ...

Δηλαδή δεν ενοχλεί το βράδυ. Τότε τι 40db σε AC mode λέει? Απο οτι βλέπω και για το δικό σου τα ίδια λέει. Ίσως είναι κατι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν ενοχλεί το βράδυ. Τότε τι 40db σε AC mode λέει? Απο οτι βλέπω και για το δικό σου τα ίδια λέει. Ίσως είναι κατι άλλο

Το δικό μου ήταν σε υπνοδωμάτιο τα τελευταία 1,5-2 χρόνια και δεν είχα πρόβλημα. Τώρα επειδή μετακόμισα είναι σε ξεχωριστό δωμάτιο ... αλλά το βράδυ που τα κλείνω όλα μετά βίας ακούγεται το fan να δουλεύει ...

Σε καμιά περίπτωση πάντως δεν είναι 40db. Είχα delta fan που ήταν εκεί κοντά σε επίπεδα θορύβου και ξεσήκωνε το σπίτι (μέχρι που έφαγε mod στα 5V και ηρέμησα :) )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.