Jump to content



The RV770 Thread (HD4850/HD4870)


JimmyFox

Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply
Το μόνο που με "χαλάει" στις νέες ATI .... είναι ότι μέχρι στιγμής φοράνε chip μνήμης της Qimonda.

Ελπίζω αυτό να αλλάξει στο μέλλον ... ώστε να τιμήσω μιά 4870.

Οι πρωτες 4870 εφτασαν στο Πλαισιο

βεβαια κατι υλοποιησεις Club3D κλπ που δεν μου γεμιζουν το ματι με τιμη γυρω στα 250 ευρω Α ρε nVidia που θες 600:098:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι θες να αγοράσεις καινούργια κάρτα της Ati κ σκαλώνεις. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή η 3870 x2 ή η νέα 4870???? Με κριτήριο τις επιδόσεις, συμβατότητα drivers (η 4870 δεν παίζει να είναι χειρότερη από τις 3870 με τίποτα:)) κ τελευταία της τιμής.

Εγώ εκεί σπάω το κεφάλι μου...:073:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το ερώτημα είναι: 4870 ή 2x4850 με 50 ευρά παραπάνω...; :D

σαν αποδοση φυσικα και θα ειναι καλυτερες οι 2x4850 αλλα αν παρεις μια 4870 και στο μελλον παρεις αλλη μια κρατας περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

σαν αποδοση φυσικα και θα ειναι καλυτερες οι 2x4850 αλλα αν παρεις μια 4870 και στο μελλον παρεις αλλη μια κρατας περισσοτερο...

Ναι, έτσι έλεγα και με την 8800GTS(640MB) που πήρα 4/'07. Αλλά δεν συμφέρει. Για μένα ή το κάνεις στην αρχή, ή δεν το κάνεις καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση. Υπάρχει αυτή τη στιγμή aftermarket ψύκτρα συμβατή με 4850; Τα φώτα σας please! :):D

Ναι η Accelero S1 rev.2 και η Accelero TWIN TURBO.

Τυπικά αυτές οι 2 αλλά και με customια σίγουρα θα βρεις κι άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η Accelero S1 rev.2 και η Accelero TWIN TURBO.

Τυπικά αυτές οι 2 αλλά και με customια σίγουρα θα βρεις κι άλλη.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Καμιά υλοποίηση της 4850 σε 2 slot για να βγάζει τον αέρα όξω, δεν έχουμε ακόμα ε; :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Καμιά υλοποίηση της 4850 σε 2 slot για να βγάζει τον αέρα όξω, δεν έχουμε ακόμα ε; :(

Αν εννοείς σαν της 4870 ίσως και να κάνει. Από φωτογραφίες στο net φαίνεται να έχουν ίδιο πάτημα για τον πυρήνα αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζει/ πατάει στις μνήμες και στα voltage regulators.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι ταιριάζουν οι Thermalright HR-03 GT και η νέα Thermalright Trad²

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς σαν της 4870 ίσως και να κάνει.

Ναι, σαν της 4870 εννοώ, απλά αν υπάρχει έτοιμη υλοποίηση της κάρτας από κάποια εταιρία με τέτοια ψύχτρα. Και ρωτάω για έτοιμη γιατί δεδομένου πως η υλοποιήσεις που έχω δει είναι 1-slot, φαντάζομαι πως δεν θα εφαρμόζει κάποια aftermarket ψύχτρα τέτοιου τύπου πάνω της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.