Jump to content



Nεα mobo για max O/C του Q6600 G0


Iannis

Recommended Posts

Παλικάρια την ASUS P5W-DH Deluxe την εσπασα γιατι μου ειχε σπασει και αυτη με τη σειρα της τα νευρα

Στα αλλα PC παιζουν : GB DS4 και DS6 και 2 ASUS P5K

Προτάσεις για καλύτερο O/C του Q6600 παρακαλώ

Ποια μητρικά προτείνετε??? ανεξαρτήτως χρημάτων

ME DDR2

Link to comment
Share on other sites

Μα ποσες μητρικές θα αλλάξεις για αυτον τον q6600?

Δεν βαρέθηκες να στήνεις λειτουργικά και υδροψήξεις;;;;; :p :p

Δηλαδή ΓΙαννη ειδες διαφορές απο την asus στην GB που να δικαιολογούσαν την όλη ταλαιπωρία; Για ~100mhtz ....

Link to comment
Share on other sites

Μα ποσες μητρικές θα αλλάξεις για αυτον τον q6600?

Δεν βαρέθηκες να στήνεις λειτουργικά και υδροψήξεις;;;;; :p :p

Δηλαδή ΓΙαννη ειδες διαφορές απο την asus στην GB που να δικαιολογούσαν την όλη ταλαιπωρία; Για ~100mhtz ....

Δεν ζήτησα σχόλια

Την πρόταση σου δεν βλέπω ΟΕΟ

p5q dlx

Γιωργη

Έλυσε την επιδημία με τα διάφορα Vdrop η ASUS???

Link to comment
Share on other sites

To X48 δεν χαίρει και ιδιαίτερης εκτίμησης στους OCers h το μπερδευω με το Χ38 ?

Το P45 δεν ειναι νεότερο και καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

To X48 δεν χαίρει και ιδιαίτερης εκτίμησης στους OCers h το μπερδευω με το Χ38 ?

Το P45 δεν ειναι νεότερο και καλύτερο?

To P45 ειναι νεοτερο,αν ειναι και το καλλιτερο μενει να το αποδειξει στην πραξη.

Μαλλον με το Χ38 το μπερδευεις,εγω την εχω λιγες μονο μερες και μπορει να κανω λαθος αλλα μεχρι στιγμης οι εντυπωσεις μου ειναι πολυ καλες.

Ο Stelaras παντως φαινεται οτι την εχει σε μεγαλη εκτιμηση την συγκεκριμενη μητρικη.

Ισως μπορει να σου πει λιγα πραγματα παραπανω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Για quad core ???? Ολα ειναι τα ιδια .

Για dual core ??? Εαν σε ενδιαφερει πανω απο 600Mhz FSB (Καπου εκει πανε τα X48) , τοτε περισσοτερο fsb εχεις με το P45 (αλλα δεν ειναι τοσο γρηγορο clock per clock οσο το X48) ... Επισης το P45 δεν κανει crossfire με 2*16Χ . Κατι που κανει το X48.

Διαλεγεις μεταξυ X48 & P45 δηλαδη .

Επισης ... μιας και δεν κανεις extreme o/c (Αρα και τα 500 FSB σου ειναι περιττα) ... παρε ενα X48 καλυτερα και εισαι καλυμενος απο καθε αποψη .

DDR2 ή DDR3 διαλεγεις οτι σου αρεσει . Για DDR2 θα προτεινα Rampage formula ... για DDR3 p5e3 ws evolution .

Εαν θελεις αλλες μαρκες περα απο Asus ... το ξανασυζηταμε . :)

Link to comment
Share on other sites

Για quad core ???? Ολα ειναι τα ιδια .

Για dual core ??? Εαν σε ενδιαφερει πανω απο 600Mhz FSB (Καπου εκει πανε τα X48) , τοτε περισσοτερο fsb εχεις με το P45 (αλλα δεν ειναι τοσο γρηγορο clock per clock οσο το X48) ... Επισης το P45 δεν κανει crossfire με 2*16Χ . Κατι που κανει το X48.

Διαλεγεις μεταξυ X48 & P45 δηλαδη .

Επισης ... μιας και δεν κανεις extreme o/c (Αρα και τα 500 FSB σου ειναι περιττα) ... παρε ενα X48 καλυτερα και εισαι καλυμενος απο καθε αποψη .

DDR2 ή DDR3 διαλεγεις οτι σου αρεσει . Για DDR2 θα προτεινα Rampage formula ... για DDR3 p5e3 ws evolution .

Εαν θελεις αλλες μαρκες περα απο Asus ... το ξανασυζηταμε . :)

Ευχαριστώ σας παλικάρια

Διευκρίνηση που κακώς δεν εκανα απο την αρχή

Το PC ειναι μονο για folding Θα μπει κατω απο το γραφειο και θα φολνταρει 24/7 σε Linux.Καρτα γραφικών θα βαλω μια 7600GT που εχω καβαντζα.

Στο Folding μετρανε 2 πραμγατα σε σχεση με τη CPU οταν δουλευει SMP client

1- μεγεθος της L2 cache

2- FSB

Το πρωτο δε αλλαζει γιατι αυτη τη CPU εχουμε

Για το δευτερο με multi 8 εχουμε καλύτερη αποδοση απο οτι με 9 στον Q6600 στα ιδια τελικά MHz

Αρα θελω max FSB Αν οι muskin 800αρες που εχω με φρεναρουν θα τις αλλάξω με 1000αρες. Τα timings επισης δεν με ενδιαφερουν να ειναι σφιχτά Ας ειναι και 5-5-5-15

Ευχαριστώ σας όλους και sorry εαν σας έπρηξα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.