Jump to content



OCZ FlexXLC Edition DDR2 Memtest86+ Errors


Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Καλα ποσο ρευμα σηκωνουν οι μνημες σου?

stealth

Το στικακι απ'εξω δεν γραφει τπτ αλλα απο search που εκανα στο νετ λογικα φορανε Μicron για ψαξτο κι εσυ και πες μου A-DATA Vitesta Extreme Edition 1066+ EPP.Παντως μεχρι στιγμης τα 2,46ν μια χαρα τα σηκωνουν :040:

ps Aμα γουσταρεις στις δινω για καμια δοκιμουλα απο βδομαδα :033:

edit:2,2ν/2,3ν Εσπαγα το κεφαλι μου σε πιο site το ειχα δει:http://oc.adata.com.tw/1_product_detail.asp?pid=AD21066EU

Link to comment
Share on other sites

Το στικακι απ'εξω δεν γραφει τπτ αλλα απο search που εκανα στο νετ λογικα φορανε Μicron για ψαξτο κι εσυ και πες μου A-DATA Vitesta Extreme Edition 1066+ EPP.

Nαι 2.2-2.3V βρηκα στο site του κατασκευαστη,ειναι ρισκο να τους δινεις τοσο πολυ ρευμα.

Micron εχουν το τσεκαρισα στο Ram list.

Να τις προσεχεις δειχνουν καλες μνημες και απο μια γρηγορη ματια που εριξα στα δυο μεγαλα καταστηματα δεν υπαρχουν.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως μεγαλο ρολο παιζει και το πως διαχειριζετε η μητρικη τις μνημες κυκλωμα τροφοδοσιας,αν τις ζοριζει το chipset,κτλ.Αυτο που καταλαβα διαβαζοντας διαφορες αποψεις περι micron&voltage ειναι οτι αν δεν τους δωσεις απο 2,4ν και πανω δεν βλεπεις ασπρη μερα :) επισης το αν ψοφισουν ή οχι ειναι σχετικο,αλλοι δινουν 2,3ν&2,4ν για 24/7 και σε αλλους εχουν πεθανει με μολις 2,3ν σε bench...τι να πω..πολυ κακη τροφοδοσια μητρικης,κακη ψυξη,μπανανοκομματι,δεν ξερω...

PS Στο ενα απο τα δυο μεγαλα καταστηματα που λες υπαρχουν ακομα μερικα κομματια(προσφατα αγορασα αλλο ενα ζευγαρι για εναν φιλο μου αν κι αυτος δεν ασχολειται και πολυ με το χρονισμο) απλα στο site τους δεν τις αναφερουν.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως μεγαλο ρολο παιζει και το πως διαχειριζετε η μητρικη τις μνημες κυκλωμα τροφοδοσιας,αν τις ζοριζει το chipset,κτλ.Αυτο που καταλαβα διαβαζοντας διαφορες αποψεις περι micron&voltage ειναι οτι αν δεν τους δωσεις απο 2,4ν και πανω δεν βλεπεις ασπρη μερα :) επισης το αν ψοφισουν ή οχι ειναι σχετικο,αλλοι δινουν 2,3ν&2,4ν για 24/7 και σε αλλους εχουν πεθανει με μολις 2,3ν σε bench...τι να πω..πολυ κακη τροφοδοσια μητρικης,κακη ψυξη,μπανανοκομματι,δεν ξερω...

PS Στο ενα απο τα δυο μεγαλα καταστηματα που λες υπαρχουν ακομα μερικα κομματια(προσφατα αγορασα αλλο ενα ζευγαρι για εναν φιλο μου αν κι αυτος δεν ασχολειται και πολυ με το χρονισμο) απλα στο site τους δεν τις αναφερουν.

Η P5K Deluxe μεχρι τωρα μου εχει καψει ενα dimm απο τα παρακατω kit:Mushkin 1066 τις ειχα 1060 με 2.05V,Corsair 1066 στα 1100 με 2.1V,Transcend 800ares AXE RAM στα 1035 2.0V τωρα εχω Transcend 1200 στα 1166 με 2.05V να δω ποσο θα αντεξουνε τα timings που τρεχω για 24/7 ειναι 5-5-4-9 σε ολα τα kit....

Link to comment
Share on other sites

Η P5K Deluxe μεχρι τωρα μου εχει καψει ενα dimm απο τα παρακατω kit:Mushkin 1066 τις ειχα 1060 με 2.05V,Corsair 1066 στα 1100 με 2.1V,Transcend 800ares AXE RAM στα 1035 2.0V τωρα εχω Transcend 1200 στα 1166 με 2.05V να δω ποσο θα αντεξουνε τα timings που τρεχω για 24/7 ειναι 5-5-4-9 σε ολα τα kit....

Πω πω!!!!αυτη ειναι φονεας μνημων ενα πραγμα σαν τον Phenom που εχει καταντησει φονεας μητρικων:046:

ThorLite ενας Phenom της χρειαζεται αυτης της μητρικης και δεν θα ξανακαψει ποτε τιποτα αλλο:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Πω πω!!!!αυτη ειναι φονεας μνημων ενα πραγμα σαν τον Phenom που εχει καταντησει φονεας μητρικων:046:

ThorLite ενας Phenom της χρειαζεται αυτης της μητρικης και δεν θα ξανακαψει ποτε τιποτα αλλο:D

stealth

LOL παντως στη δικια μου περιπτωση φταιει 100% η μητρικη και οχι η ταση ουτε η θερμοκρασια αφου εχω ενα 12αρι κρεμασμενο στις μνημες.Εχω τωρα βαλει ψηκτρακια και ανεμιστηρακι στο κυκλωμα τροφοδοσιας των μνημων αν και πλεον τη μητρικη την εχω 1 χρονο και 2.5 μηνες και θελει αλλαγμα......

Link to comment
Share on other sites

Η P5K Deluxe μεχρι τωρα μου εχει καψει ενα dimm απο τα παρακατω kit:Mushkin 1066 τις ειχα 1060 με 2.05V,Corsair 1066 στα 1100 με 2.1V,Transcend 800ares AXE RAM στα 1035 2.0V τωρα εχω Transcend 1200 στα 1166 με 2.05V να δω ποσο θα αντεξουνε τα timings που τρεχω για 24/7 ειναι 5-5-4-9 σε ολα τα kit....

Χαρας το κουραγιο σου να κανεις τοσα rma :( ειλικρινα θα τα ειχα παρατησει και απλα θα επερνα αλλη μητρικη.Επισης γνωμη μου ειναι εαν δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για να τρεχεις τοσο "σφιχτα" τις μνημες σου ειναι αμαρτια να τις εχουμε σεταρισμενες ετσι για 24/7 εστω και με λιγο ρευμα (ουτε καν τις μεγιστες προδιαγραφες του κατασκευαστη).Τις δικες μου δεν προκειτε να τις τρεχω 24/7 στα 1300Mhz με 2,46ν,μονο για κανα bench εχοντας υποψην μου να τους δωσω λιγο ρευματακι ακομα :112:(ελπιζω να αντεξουν αυτα τα 5,10,15 bench που λεει ο λογος :046:) συγκεκριμενα τωρα τις τρεχω στα 800Mhz 5 5 5 15 2Τ stock voltage αφου με καλυπτουν για τις καθημερινες εφαρμογες.

edit:Μου εβαλες ιδεες τωρα μου φενεται θα παω να παρω αλλο ενα σετακι να το εχω καβα μην γινει καμια στραβη και μετα δεν τις βρισκω...

Link to comment
Share on other sites

Χαρας το κουραγιο σου να κανεις τοσα rma :( ειλικρινα θα τα ειχα παρατησει και απλα θα επερνα αλλη μητρικη.Επισης γνωμη μου ειναι εαν δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για να τρεχεις τοσο "σφιχτα" τις μνημες σου ειναι αμαρτια να τις εχουμε σεταρισμενες ετσι για 24/7 εστω και με λιγο ρευμα (ουτε καν τις μεγιστες προδιαγραφες του κατασκευαστη).Τις δικες μου δεν προκειτε να τις τρεχω 24/7 στα 1300Mhz με 2,46ν,μονο για κανα bench εχοντας υποψην μου να τους δωσω λιγο ρευματακι ακομα :112:(ελπιζω να αντεξουν αυτα τα 5,10,15 bench που λεει ο λογος :046:) συγκεκριμενα τωρα τις τρεχω στα 800Mhz 5 5 5 15 2Τ stock voltage αφου με καλυπτουν για τις καθημερινες εφαρμογες.

edit:Μου εβαλες ιδεες τωρα μου φενεται θα παω να παρω αλλο ενα σετακι να το εχω καβα μην γινει καμια στραβη και μετα δεν τις βρισκω...

Τα RMA δεν ειναι τοσο κουραστικα αφου η μνημη ειναι καμμενη δεν υπαρχει θεμα να μου κανουν κολπα.Eγω το βλεπω αλλιωτικα αφου πληρωσα 1066 μνημες θα τις εχω στα 1066 το life time warranty γιατι το εχουνε αλλωστε δεν τις τρεχω με τιποτα τρελα ρευματα.Η P5K τρεχει τοσο ανετα τον 8500 στα 4.43GHz και βαριεμαι να τα ξηλωσω ολα αν και πλησιαζει η ωρα απλα κοιταω P45 ή X48 ή να κανω κουραγιο μεχρι τα καινουρια της Intel.Οπως ειπες και εσυ παντα εχω καβατζα μνημες στο συρταρι εχω αλλο ενα κιτ 1200αρες transcend αν παθουνε κατι αυτες που εχω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα RMA δεν ειναι τοσο κουραστικα αφου η μνημη ειναι καμμενη δεν υπαρχει θεμα να μου κανουν κολπα.Eγω το βλεπω αλλιωτικα αφου πληρωσα 1066 μνημες θα τις εχω στα 1066 το life time warranty γιατι το εχουνε αλλωστε δεν τις τρεχω με τιποτα τρελα ρευματα.Η P5K τρεχει τοσο ανετα τον 8500 στα 4.43GHz και βαριεμαι να τα ξηλωσω ολα αν και πλησιαζει η ωρα απλα κοιταω P45 ή X48 ή να κανω κουραγιο μεχρι τα καινουρια της Intel.Οπως ειπες και εσυ παντα εχω καβατζα μνημες στο συρταρι εχω αλλο ενα κιτ 1200αρες transcend αν παθουνε κατι αυτες που εχω τωρα.

Πολυ σωστος σε αυτα που λες περι life time warranty συμφωνω απολυτα αλλα οπως εχει πει και ο stealth στις μερες μας οτι πληρωνεις παιρνεις :( καλο ειναι λοιπον να ξεχασουμε τα αθανατα bh5/bh6,αλλες εποχες...

Link to comment
Share on other sites

@stealth στο pc σου γιατι δινεις τρελα ρευματα;

CPU PLL: 1.61V

North Bridge: 1.61V ,also tried ~1.71V

FSB Termination: 1.5V

South Bridge: 1.15V

SB 1.5V: 1.75V

ολα αυτα ειναι κατι παραπανω απο υπερβολικα για εκει που παιζεις ελπιζω να το εκανες μονο για τις μνημες και να μην παιζεις 24/7 εκει.

Link to comment
Share on other sites

@WizarD,

Μπορεις να μου πεις απο πιο καταστημα αγορασες τις A-DATA Vitesta Extreme Edition 1066+ EPP γιατι δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα με τις OCZ.

@stealth στο pc σου γιατι δινεις τρελα ρευματα;

CPU PLL: 1.61V

North Bridge: 1.61V ,also tried ~1.71V

FSB Termination: 1.5V

South Bridge: 1.15V

SB 1.5V: 1.75V

ολα αυτα ειναι κατι παραπανω απο υπερβολικα για εκει που παιζεις ελπιζω να το εκανες μονο για τις μνημες και να μην παιζεις 24/7 εκει.

Sorry τωρα ειδα το post.

To PC δουλευει μονο οταν κανω overclocking και τρεχω benchmarks ολες τις αλλες ωρες ειναι κλειστο,για ολα τα υπολοιπα εχω το PC της υπογραφης μου.

Δεν ειναι ενα PC που τρεχει σε default ταχυτητες και για να μπορεσεις να παρεις οτι καλλιτερο απο αυτο χρειαζεται ρευμα,μαλιστα οταν παιζεις με 550+Mhz FSB καποια απο αυτα θα πρεπει να πανε και πιο πανω.

Δουλευει λιγες ωρες αλλα οταν δουλευει πρεπει να ειναι στο τερμα (που δεν ειναι ακομη αλλα λεμε τωρα):D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Oι καινουργιες ??? μνημες (ηλθαν απο την Αμερικη,η πλαστικη συσκευασια που ηταν μεσα ηταν ανοιχτη και κοιταζοντας τα pins φαινοταν οτι εχουν ξαναμπει σε PC) εφτασαν χθες,τις εβαλα επανω και ετρεξα το memtest86+ την νυχτα με τα ιδια settings που εβγαζαν λαθη οι παλιες,εντεκα περασματα στα 1150Mhz χωρις λαθη.

Ελπιζω να αντεξουν περισσοτερο αυτη την φορα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη με τις καινουργιες, σου ευχομαι να 1400σαριζουν:033:

Το οτι εχουν ξαναμπει σε pc αυτο ειναι καλο σημαινει οτι τις δοκιμασανε πριν στις στειλουνε,δεν πιστευω να σου δωσαν μετεχειρες.

Για τις Vitesta εχεις pm ;)

EDIT:Με ποσο ρευμα τις ετρεχες στα 1150Mhz??

Link to comment
Share on other sites

EDIT:Με ποσο ρευμα τις ετρεχες στα 1150Mhz??

Με 2.1V μιας και ετσι γραφει το αυτοκολλητο επανω στις μνημες αλλα οπως σου ειπα και στο PM στο SPD γραφει 571Mhz 5-5-5-15 2T 2.3V.

Μου φανηκε περιεργο γιατι στις παλιες το αυτοκολλητο ελεγε 2.1V και το SPD το ιδιο.

Θα το ψαξω λιγο μηπως και μαθω με ποσο ρευμα πρεπει να τρεχουν και τι IC εχουν.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι ρε φιλε να φορανε Micron ειναι κριμα φορανε και υδροψυξη,ο πιο ευκολος παντως και γρηγορος τροπος για να το μαθεις ειναι να τους δωσεις ρευμα και Mhz :033: και γω στις δικες μου εψαχνα αλλα δεν εβρισκα ωσπου τους τα'σκασα και το διαπιστωσα απο πρωτο χερι :) μετα ειδα την παρα πολυ καλη δουλεια που εχει κανει ο Τασος με την IC list και ηταν μεσα.

Link to comment
Share on other sites

...,ο πιο ευκολος παντως και γρηγορος τροπος για να το μαθεις ειναι να τους δωσεις ρευμα και Mhz :033: και γω στις δικες μου εψαχνα αλλα δεν εβρισκα ωσπου τους τα'σκασα και το διαπιστωσα απο πρωτο χερι :)

Ναι αλλα με αυτο που επαθα και αυτα που διαβαζω εχει τρομαξει το ματι μου και φοβαμαι μην μεινω με την...μνημη στο χερι παλι:046:

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα με αυτο που επαθα και αυτα που διαβαζω εχει τρομαξει το ματι μου και φοβαμαι μην μεινω με την...μνημη στο χερι παλι:046:

stealth

:023: Kαλα κανεις αλλα αργα ή γρηγορα θα τους τα σκασεις :033:εμενα παντως θα με ετρωγε η περιεργια και δεν θα μπορουσα να κρατηθω :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.