Jump to content



OCZ FlexXLC Edition DDR2 Memtest86+ Errors


Recommended Posts

Πριν μερικα χρονια αγορασα ενα ζευγαρι Corsair Twinx 2048-3500LLPRO DDR μνημες,τις πληρωσα τοτε 400 ευρω μαζι με τα μεταφορικα απο Ισπανια.

Πανακριβες οι μνημες και θεωρουσα οτι με επιασαν καπου κοροιδο αλλα ο κάλος πληρωνεται.Οι μνημες εχουν τραβηξει οσα δεν μπορει να φανταστει κανεις.

Τις εχω βαλει επανω σε ολα τα συστηματα με AMD s939 και s478 που εχω κλοκαρει,ανεβαινουν 285Mhz στα 2.85V,παιζουν απο 2-3-2-5 στα 170Mhz~3-3-3-6 στα 285Mhz και περνανε memtest86+ χωρις κανενα προβλημα εκει επανω.

Mετα απο τρια χρονια σκληρης χρησης θεωρω πλεον οτι αξιζαν τα χρηματα που εδωσα και με το παραπανω.

Πριν λιγες μερες εχτισα ενα καινουργιο μηχανακι LGA 775 για overclocking και αγορασα 2Χ1GB OCZ FlexXLC Edition DDR2 PC2-9600 1150Mhz 120 ευρω απο Αγγλια,θεωρουνται απο τις πιο γρηγορες DDR2 μνημες και απο τις καλλιτερες που κυκλοφορουν.

Ετρωγα μερικα ψιλοκολληματα στα windows και αποφασισα να τους τρεξω ενα memtest86+,τρεχω το memtest και στις δυο μνημες μαζι και μου βγαζουν λαθη.

Aφηνω την μια μνημη επανω και τρεχω memtest στα 800 και 960Mhz 4-4-4-12 και 1150Mhz 5-5-5-15 ολα με 2.1V και περναει μια χαρα,το βαζω στα 1210 και βγαζει λαθη.

Βαζω το αλλο dimm επανω τρεχω το memtest παλι στα 800 και 960 με τα ιδια timings και ρευμα και περναει,το βαζω στα 1150 και βγαζει λαθη.

Δοκιμασα τα παντα,περισσοτερο ρευμα,πιο χαλαρα timings ακομη και slot αλλαξα αλλα πανω απο 960Mhz δεν περναει το memtest.

Το συμπερασμα που εβγαλα εγω ειναι οτι καποτε πληρωνες και επαιρνες μνημες,σημερα πληρωνεις μεν πολυ λιγοτερα αλλα δεν παιρνεις τιποτα γιατι οι DDR2 μνημες ειναι αχρηστες.

Δεν υπαρχουν πλεον ICs της προκοπης γι'αυτο και εχουν χαμηλη τιμη οι μνημες.....oτι πληρωνεις παιρνεις.

Mηπως μπορει καποιος να μου πει σε τι timings,ταχυτητα και ρευμα πρεπει να τρεξω το memtest για να δεχτει η OCZ οτι εχουν προβλημα?

Tωρα δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανω μιας και τις αγορασα απο εξωτερικο,θα προσπαθησω να βρω ακρη με την OCZ.

stealth

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Όχι οτι είναι μάπα όλες οι DDR2, όσες είναι DDR2 ECC και ειδικά οι FB-DIMM είναι πολύ καλές σε όλους τους τομείς αλλά μπαίνουν σε servers. Αυτές που έχεις τι Chips φοράνε; Εγώ είχα D9DQT Micron original απο Αμερική με ECC πάνω και μέχρι 800-840 ανέβαιναν.

Link to comment
Share on other sites

τι command rate εχεις? 2T η 1Τ?

2T,Mια φορα δοκιμασα σε 1Τ δεν μπουταρε και δεν ξαναδοκιμασα.

Το review ειναι απο το 2Χ2GB Kit,μεχρι 2.2V εδωσα στο dimm που δεν περναει το memtest απο 960Mhz και πανω.

Θα του δωσω 2.3V το βραδυ,το πολυ-πολυ να παει στα :059: μια ωρα γρηγοροτερα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Stealth δυσκολα τα πραγματα εκει πανω...:) αλλα να ξερεις δεν εισαι ο πρωτος,υπαρχουνε πολλοι που αντιμετωπιζουν τετοιου ειδους προβληματα με τις κατα τα αλλα "γρηγορες" DDR2 μνημες δεν μιλαω συγκεκριμενα για τις OCZ και γω αυτες ηταν να επερνα αλλα δεν ηταν διαθεσιμες και θα μου τις φερνανε μετα απο κανα μηνα και δεν ψηνομουνα καθολου.Ετσι μετα απο παροτρυνση ενος καλου φιλου πηρα αυτες της υπογραφης μου λεγοντας μου οτι εχουν την δυνατοτητα να πανε 1180 με 5 5 5 15 2Τ αλλα οπως ειχα πει δεν το πολυπιστεψα.Μεχρι στιγμης τις εχω τεσταρει με MEMTEST86+ και εχουν περασει αλαθανστα απο τα 1066 5 5 5 15 2Τ που ειναι τυπικα η υψηλοτερη ταχυτητα τους με 2,1V και τα 1140 5 5 5 15 2T με 2,2V τωρα θα τις τσεκαρω στα 1200 5 5 5 15 2Τ με 2,2V αν δεν περασουν το πολυ να τους δωσω μεχρι 2,3V αντε 2,4V (με μια επιφυλαξη για το τελευταιο) αν τα βρουν σκουρα και με αυτα τα ρευματα θα τις σουταρω :033:

Αληθεια με τι ΡL ετρεχες στα 1150 και στα 1200?

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια με τι ΡL ετρεχες στα 1150 και στα 1200?

PL 8.Αυτο που θελω πρωτα απο ολα ειναι να τρεχουν χωρις λαθη στα 1150Mhz δηλ στην ταχυτητα που λεει ο κατασκευαστης και τα υπολοιπα θα τα βρω.

Αν και οι δυο μνημες εκαναν το ιδιο θα ελεγα οτι το προβλημα ειναι καπου αλλου,η μια μνημη ομως περναει το memtest86+ στα 1150 και η αλλη δεν το περναει με τα ιδια settings,βγαζει λαθη στο 5ο τεστ.

Γι'αυτο πιστευω οτι ειναι ελλατωματικη.

Το ποσταρα στα OCZ forums,να δουμε τι θα βγει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε φιλε του πο@στη τουλαχιστον τα 1150Mhz με 5 5 5 15 2Τ επρεπε να τα περνανε, τεσπα καλη τυχη man ελπιζω να λυθει το προβλημα το συντομοτερο.

ps Δοκιμασε να παιξεις (αν δεν το εχεις κανει) με τα settings: MEM OC Charger/Ai Clock Twister και οποσδηποτε disable dram static read control & dram read training οι δικες μου στα 1140 ειχαν αρκετη ασταθεια με τα δυο τελευταια settings στο auto.

Link to comment
Share on other sites

Στα τωρινά Intel συστήματα ... η απόδοση και σωστή λειτουργία των μνημών καθορίζεται από συνδυασμό των strap-divider-PL και φυσικά τα ρεύματα.

Πρέπει να εξαντλήσεις όλους του πιθανούς συνδυασμούς με δοκιμές.

Επίσης δοκίμασε να τους αλλάξεις σειρά αλλά και slot.

Γράψε άν θέλεις ακριβώς τα settings που τρέχεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην ανοιγω αλλο thread το θεωρω βλακια και sorry φιλε stealth αν βγαινω off topic χθες οι μνημες μου περασανε memtest86 τα 1200Mhz 5 5 5 15 2T με 2,2ν (τρεχαν το memtest περιπου 5+ ωρες) και εμεινα ******* περιμενα να μην την βγαζαν καθαρη με 2,2ν.Ετσι λοιπον σημερα τις ετρεξα για πολυ λιγο γιατι δεν ειχα χρονο(30 λεπτα περιπου μπορει και λιγοτερο) στα 1240 με τα ιδια settings παλι με 2,2ν και δειχναν να μην εχουν προβλημα,σημερα το βραδυ θα τις τεσταρω κανονικα.

Ερωτηση:για 1066Mhz μνημες, καλες ειναι οι ταχυτητες αυτες με αυτα τα timings και τα ρευματα???

Πιστευω πως εχουν λιγακι περιθωριο ακομα με 2,3ν και 2,4ν :033: και παλι sorry για το off topic.

Link to comment
Share on other sites

Στα τωρινά Intel συστήματα ... η απόδοση και σωστή λειτουργία των μνημών καθορίζεται από συνδυασμό των strap-divider-PL και φυσικά τα ρεύματα.

Πρέπει να εξαντλήσεις όλους του πιθανούς συνδυασμούς με δοκιμές.

Επίσης δοκίμασε να τους αλλάξεις σειρά αλλά και slot.

Γράψε άν θέλεις ακριβώς τα settings που τρέχεις.

Σε μενα το λες?

Δηλ.ενοεις οτι μπορει να εχω λαθος ρυθμισεις και γι'αυτο βγαζουν λαθη στο memtest?

Εδω ειναι οι ρυθμισεις που εχω:

Cpu Ratio setting: 8 (locked)

FSB strap: 266

FSB Frequency: 287

DRAM frequency: 1150

PCIE Frequency: 100

Command Rate:2T

DRAM Timings: 5-5-5-15 ,also tried 5-5-5-18 with no difference.

DRAM Static Read: Disabled

Ai Clock Twister: Light

Ai Transaction Booster: Manual

Common Performance Level: 8

CPU Voltage: 1.350V

CPU PLL: 1.61V

North Bridge: 1.61V ,also tried ~1.71V

DRAM Voltage: 2.1V

FSB Termination: 1.5V

South Bridge: 1.15V

SB 1.5V: 1.75V

Loadline Calibration: Disabled

CPU GTL: 0.67x

NB GTL: 0.67x

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

All the rest are at default settings.

Και πως γινεται να περναει η μια μνημη το memtest86+ στα 1150Mhz με αυτα τα settings και η αλλη να μην περναει?

@WizarD,

Δεν με πειραζει φιλε:001:γι'αυτο ανοιγουμε αυτα τα threads για να συζηταμε και να λυνουμε τα προβληματα μας (ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον).

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειραζει φιλε:001:γι'αυτο ανοιγουμε αυτα τα threads για να συζηταμε και να λυνουμε τα προβληματα μας (ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον).

Thanks man :beerchug:
Καταφερα και πηρα RMA ticket τελικα:001:
Kαι πολυ καλα εκανες πιστευω,καθοτι απο τα λεγομενα σου ακουγετε πολυ παραλογο μετα απο ολα αυτα να μην μπορει να περασει τα 1150Mhz,πες τους αυτες που θα σου δωσουν να τις τσεκαρουν (ξερω αλλα λογια ν'αγαπιομαστε) πιεσε τους λεγοντας τους οτι εχεις ακουσει για αρκετα ελλατωματικα κομματια.
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου έγραψε ήδη ο Στέλιος ... από ρυθμίσεις είσαι οκ.

Αραγε με PL9 ... παίζουν στα 1150 ?

Με 333 strap έκανες δοκιμές ?

Με υψηλότερο fsb και διαφορετικό mem-divider ?

Εύχομαι να σου στείλουν καλύτερα και απροβλημάτιστα κομμάτια με το RMA

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου έγραψε ήδη ο Στέλιος ... από ρυθμίσεις είσαι οκ.

Αραγε με PL9 ... παίζουν στα 1150 ?

Με 333 strap έκανες δοκιμές ?

Με υψηλότερο fsb και διαφορετικό mem-divider ?

Εύχομαι να σου στείλουν καλύτερα και απροβλημάτιστα κομμάτια με το RMA

Την δοκιμασα ~PL10,με strap 333 και 400 και διαφορους dividers,οταν ετρεχε πανω απο 960Mhz εβγαζε λαθη στο 5ο τεστ (για το ενα dimm λεω γιατι το αλλο περνουσε κανονικα στα 1150 με οπoιαδηποτε settings).

Mακαρι να ειναι καλλιτερες αυτες που θα στειλουν,τουλαχιστον να μην εχουν προβλημα γιατι για Micron ICs δυσκολο το βλεπω να εχουν μιας και οπως διαβασα για να εχουν Micron πρεπει να ειναι κατασκευασμενες πριν το 2008.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Update :)

Με 2,46V 32Μb PI stable πιστευω πως δεν εχει νοημα να τρεξω memtest σε αυτη τη συχνοτητα.

Εχοντας αρκετο περιθωριο για λιγα Mhz ακομα :033:

1300mhz_32m_pi645.jpg.xs.jpg

Ακυρο αλλα το validation στο cpuz δεν δουλευει με αποτελεσμα να μου βγαζει αυτο:

valid448.jpg.xs.jpg

Το αρχειο cpuz.cvf ειναι απο την 1,45 εκδοση και χθες που πηγα να κανω valid. μου το εβγαλε.

Ξερει κανεις τι παιζει??

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο WizarD,1300Mhz με 5αρια....σε ζηλευω.

Με 4αρια εχεις δοκιμασει μεχρι που παει?

Εχει βγει καινουργια version για το CPU-Z και δεν σε αφηνει να κανεις validate με την παλια,πρεπει να κατεβασεις την τελευταια και να παρεις καινουργιο cpuz.cvf file.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο WizarD,1300Mhz με 5αρια....σε ζηλευω.

Με 4αρια εχεις δοκιμασει μεχρι που παει?

Εχει βγει καινουργια version για το CPU-Z και δεν σε αφηνει να κανεις validate με την παλια,πρεπει να κατεβασεις την τελευταια και να παρεις καινουργιο cpuz.cvf file.

stealth

Τhanks bro :023:

Βασικα τωρα το ΣΚ που θα εχω χρονο θα προσπαθησω να παιξω με 4αρια και χαμηλοτερο tRAS(αυτη τη φορα με την βοηθεια του memset) στην ιδια συχνοτητα με περισσοτερο ρευματακι βεβαια.

Πιστευω πως τα 1400Mhz με 5αρια και καπου 2,5xV 1MB PI stable τα εχουν,για να δουμε... :)

Η συχνοτητα της παρακατω φοτο ειναι με 2,38V (καθολου σταθερα oμως μια εβγαζε το 1Mb PI την αλλη οχι)

mem1350741.jpg.xs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.