Jump to content



p4 3GHz oc problem


stavpal

Recommended Posts

Έχω έναν northy p4 3GHz (http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SL6WK) και προσπαθώ να τον ανεβάσω. Μέχρι τώρα (35min orthos - τίποτα δεν είναι αυτό βέβαια, θα το αφήσω κανα 8-10ωρο) είμαι στα ~3.4 (15*229) και τις μνήμες (noname -pc3200) σε 5:4 (183ΜΗz, 2.5-3-3-7). Πιο πάνω στα 230FSB πετάει error το orthos ακόμα και αν βάλω τις μνήμες σε 3:2. Οπότε μάλλον είναι ο cpu...

Μπορώ να κάνω κάτι για να πάει ψηλότερα? Μητρική έχω την asrock p4i65g. Ρεύματα δεν αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

τελικά μου πέταξε error στην 1.5 ώρα του orthos στα 229FSB (μνήμες στα 5:4 -1:1 δεν πἠγαιναν πάνω από 214FSB). Full load έχω 50-55C

τόσο μούφα κομμάτι έχω ρε? Ούτε williamette να ταν...(και τον 1.9 willimette που είχα πριν τον εἰχα πάει στα 2.1)

edit: Και στα 228 κόλλησε ο pc (freeze) στα 25λεπτά....έλεος δλδ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το έχω σε 15*227FSB με διαιρέτη 5:4. Να δούμε πάλι θα βγάλει error το orthos? Τώρα είναι σε 6hours orthos.

οι μνήμες μου είναι ψιλομούφα (no name DDR400) αλλά έχω μια απορἰα: τα timings 2.5-2-2-5 σε 182MHz (5:4) διαφέρουν αρκετά σε απόδοση από τα 2.5-3-3-7 ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το έχω σε 15*227FSB με διαιρέτη 5:4. Να δούμε πάλι θα βγάλει error το orthos? Τώρα είναι σε 5h50min

οι μνήμες μου είναι ψιλομούφα (no name DDR400) αλλά έχω μια απορἰα: τα timings 2.5-2-2-5 σε 182MHz (5:4) διαφέρουν αρκετά σε απόδοση από τα 2.5-3-3-7 ?

Αρκετά,αν και αμφιβάλλω αν οι μνήμες σου μπορούν να παίξουν με τόσο χαμηλά timings.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.