Jump to content



Προτάσεις για 24/7 Κατεβαστήρι


Kaf

Recommended Posts

tristeno added 1 Minutes and 7 Seconds later...

Και μετά το παρακάτω

Δεν έχω καταλάβει το σκεπτικό σου και μάλλον δεν είμαι ο μόνος από ότι βλέπω. Από 250Ε πήγες στα 400Ε (μην μιλήσουμε για το θέμα χώρου το οποίο γιατί δεν κατάλαβα ακόμα αν είναι πρόβλημα ή όχι) για να κάνεις μια συγκεκριμένη δουλειά που μπορείς να την κάνεις με υποπολλαπλάσιο κόστος.

Μάλλον πρέπει να αφήσεις τον φίλο σου να αποφασίσει μιας και είναι δικά του τα λεφτά αφού του παραθέσεις τις επιλογές.

Μα για το χώρο που θα πιάσει ένας υπολογιστής είπε ότι είναι εντάξει. Επίσης είπαν ότι δεν έχουν αποφασίσει ακόμα αν θα πάρει καινούρια οθόνη ή όχι(εδώ καταλαβαίνω ότι παίζει το θέμα χώρου, αν υπάρχει) και στα 400 ευρώ είναι και το κόστος της οθόνης. Τι δεν καταλαβαίνεις ρε tristeno; Μια χαρά τα εξηγεί το παληκάρι. Επίσης αναφέρει ξεκάθαρα ότι θέλει να κάνει και κάποιες βασικές δουλειές που δεν κάνει το NSLU2(αλήθεια μπορεί κάποιος νε εξηγήσει όσο αναλυτικά μπορεί τις δυνατότητες που έχει αυτό το ρημάδι, δεν έχω καταλάβει ακόμα-σε νέο thread αν νομίζει ότι θα ενοχλήσει εδώ).

@tristeno: μην με παρεξηγήσεις, δεν σου κάνω επίθεση ή τίποτα τέτοιο χαζό(το "ρε" είναι με φιλική έννοια) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Οθόνη Samsung 17'' TFT για να μπορεί να βλέπει και HD 720p αν το θελήσει --> 150euro (φθηνότερη δε βλέπω να υπάρχει)

ASUS M3N-H/HDMI --> 68euro

για να έχει και Hardware acceleration σε bluray με τον decoder του powerdvd αν το θελήσει στο μέλλον. Σε 720p video με Χ264 συμπίεση που κυκλοφορούν ευρέως στο internet η κάρτα γραφικών δεν παίζει έτσι κι αλλιώς κανένα ρόλο, αφού μέχρι στιγμής o coreAVC που τα αποκωδικοποιεί δεν υποστηρίζει hardware acceleration απο καμία κάρτα γραφικών. Τα 720p παίζουν όμως έτσι κι αλλιως και σε μηχάνημα 7ετίας με απλό athlonXP που έχω, πόσο μάλιστα με σύγχρονο 2πύρηνο επεξεργαστή)

Για επεξεργαστή o AMD ATHLON 64 X2 4050E είναι μια χαρά -->45euro

Aν προσθέσεις τις crucial μνήμες που προανέφερες και το κουτάκι της ASUS φθάνουμε γύρω στα 339euro.

Βάλε και έναν 500αρη WD ή Seagate με 55euro και έχεις ένα ωραιότατο και χαμηλής κατανάλωσης σύστημα με τιμή κάτω απ' τα 400euro.

Καλορίζικα και να θυμάσαι πάντα ότι δεν παραμελούμε τη μητρική, η οποία είναι ο κορμός όλων των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη Samsung 17'' TFT για να μπορεί να βλέπει και HD 720p αν το θελήσει --> 150euro (φθηνότερη δε βλέπω να υπάρχει)

ASUS M3N-H/HDMI --> 68euro

για να έχει και Hardware acceleration σε bluray με τον decoder του powerdvd αν το θελήσει στο μέλλον. Σε 720p video με Χ264 συμπίεση που κυκλοφορούν ευρέως στο internet η κάρτα γραφικών δεν παίζει έτσι κι αλλιώς κανένα ρόλο, αφού μέχρι στιγμής o coreAVC που τα αποκωδικοποιεί δεν υποστηρίζει hardware acceleration απο καμία κάρτα γραφικών. Τα 720p παίζουν όμως έτσι κι αλλιως και σε μηχάνημα 7ετίας με απλό athlonXP που έχω, πόσο μάλιστα με σύγχρονο 2πύρηνο επεξεργαστή)

Για επεξεργαστή o AMD ATHLON 64 X2 4050E είναι μια χαρά -->45euro

Aν προσθέσεις τις crucial μνήμες που προανέφερες και το κουτάκι της ASUS φθάνουμε γύρω στα 339euro.

Βάλε και έναν 500αρη WD ή Seagate με 55euro και έχεις ένα ωραιότατο και χαμηλής κατανάλωσης σύστημα με τιμή κάτω απ' τα 400euro.

Καλορίζικα και να θυμάσαι πάντα ότι δεν παραμελούμε τη μητρική, η οποία είναι ο κορμός όλων των άλλων.

Εγώ επιμένω σε άλλο τροφοδοτικό βέβαια...

Ας πούμε κουτί http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.911002 με 25 ευρώ

και

τροφοδοτικό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700140 με 45 ευρώ.

Απλή υπενθύμιση:033:

@Nikgr: Γιατί όχι αυτήν την οθόνη ρε; Έχει και εγγύηση για 0 καμένα pixel(philips) αν δεν κάνω λάθος σε αντίθεση με την Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε διαφωνώ artking. Aκόμα καλύτερη φαίνεται η λύση της Philips που προτείνεις και σίγουρα πιο απολαυστική σε μέγεθος.

Το κουτί είναι θέμα προσωπικού γούστου, αν και σίγουρα το τροφοδοτικό που προτείνεις θα είναι καλύτερο απ' αυτό που θα έχει το ASUS.

Mε λίγα λόγια συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε διαφωνώ artking. Aκόμα καλύτερη φαίνεται η λύση της Philips που προτείνεις και σίγουρα πιο απολαυστική σε μέγεθος.

Το κουτί είναι θέμα προσωπικού γούστου, αν και σίγουρα το τροφοδοτικό που προτείνεις θα είναι καλύτερο απ' αυτό που θα έχει το ASUS.

Mε λίγα λόγια συμφωνω!

:033:

ΥΓ: Με μια μικρή αναζήτηση στο google ανακάλυψα πως μόνο οι οθόνες με το χαρακτηριστικό PerfectPanel της Philips καλύπτονται από 0-pixel εγγύηση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια. Ας μας διαφωτίσει κάποιος άλλος που ξέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει το σκεπτικό σου και μάλλον δεν είμαι ο μόνος από ότι βλέπω. Από 250Ε πήγες στα 400Ε (μην μιλήσουμε για το θέμα χώρου το οποίο γιατί δεν κατάλαβα ακόμα αν είναι πρόβλημα ή όχι) για να κάνεις μια συγκεκριμένη δουλειά που μπορείς να την κάνεις με υποπολλαπλάσιο κόστος.

Μάλλον πρέπει να αφήσεις τον φίλο σου να αποφασίσει μιας και είναι δικά του τα λεφτά αφού του παραθέσεις τις επιλογές.

Έγνοια σου και παρακολουθεί το thread και στην τελική αυτός θα αποφασίσει. Τη στιγμή που σου έλεγα πως θέλει PC απλά μετέφερα τα λόγια του μιας και αυτός ήταν που διαφώνησε με το NSLU2.

400 ευρώ ΜΕΓΙΣΤΟ για το PC και τη φθηνότερη TFT της αγοράς

Η φθηνότερη TFT της αγοράς έχει ίσως λίγο λιγότερο από 150 ευρώ άρα το PC μένει στα 250, κάνω λάθος?

καθαρά για το θέμα του χώρου στο γραφείο

Το PC δε θα είναι πάνω στο γραφείο. Δεν ξέρω αν κατάλαβες αυτό αλλά δεν είναι έτσι. Το μόνο που θα είναι πάνω στο γραφείο θα είναι η οθόνη.

Εγώ θα αγόραζα NSLU2 γιατί ένα επιπλέον PC μου είναι άχρηστο. Αυτός θέλει PC.

ASUS M3N-H/HDMI --> 68euro

Η συγκεκριμένη έχει έξοδο HDMI. Για να τη συνδέσω με οθόνη που δεν έχει είσοδο HDMI θα χρειαστώ adaptor έτσι? Υπάρχει HDMI->D-sub adaptor? Στο E-shop δε βλέπω κανεναν.

Chris Kaf added 9 Minutes and 17 Seconds later...

Τώρα που βλέπω το επίσημο site της ASUS με τη λίστα των υποστηριζόμενων επεξεργαστών δε λέει πουθενά για τον 4050e, λέτε να δημιουργήσει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

H συγκεκριμένη μητρική της ASUS περιλαμβάνει HDMI to DVI connector για συνδεση με TFT οθόνες που έχουν DVI, καθώς και ένα D-Sub module σε bracket για σύνδεση dsub σε οθόνες που δεν έχουν dvi.

Πρόβλημα επομένως σύνδεσης δε θα χεις

asus-m3n78pro-02.jpg

Για τους επεξεργαστές, όντως και μένα μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρει καθόλου τους νέους χαμηλής κατανάλωσης athlon της σειράς 4Χ50, απ' τη στιγμή μάλιστα που και το παλιότερο μοντέλο με το 8200 τους υποστηρίζει κανονικά.

Προφανώς το έχουν παραλείψει, γιατί σε review testαραν τη νέα μητρική με τον 4850.

Αν θες ρίξε ένα email στην ASUS για επαλήθευση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγοράστηκε το PC, με την M3N-H/HDMI και το Heroichi που μου προτείνατε (μαζί με το αντίστοιχο κουτί), τις Crucial που πρότεινε ο John_dr τις 800άρες και τον επεξεργαστή που επέλεξα εξ'αρχής.

Οθόνη δεν αγοράστηκε προς το παρόν, μάλλον όμως θα αγοράσει τη 19άρα τη Philips (γλυκάθηκε με τις 19 wide inches)

Ευχαριστώ(ούμε) όσους απάντησαν στο thread για τη βοήθεια και τις προτάσεις που προσέφεραν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγοράστηκε το PC, με την M3N-H/HDMI και το Heroichi που μου προτείνατε (μαζί με το αντίστοιχο κουτί), τις Crucial που πρότεινε ο John_dr τις 800άρες και τον επεξεργαστή που επέλεξα εξ'αρχής.

Οθόνη δεν αγοράστηκε προς το παρόν, μάλλον όμως θα αγοράσει τη 19άρα τη Philips (γλυκάθηκε με τις 19 wide inches)

Ευχαριστώ(ούμε) όσους απάντησαν στο thread για τη βοήθεια και τις προτάσεις που προσέφεραν.

Να'στε καλά. Καλορίζικα και καλοδούλευτα και εδώ είμαστε εμείς να βοηθάμε! :D

Link to comment
Share on other sites

Γλυκάθηκες μήπως?

Ναι και όχι μόνο αυτό.

σιγουρα γλυκαθηκα :)

για αποκλειστικη δουλεια download μοιαζει οτι πρεπει.

Θα με βολευε να το εχω διπλα στο pc και να το αφηνω να κατεβαζει

Δεν εχω καταλαβει ομως πως θα λειτουργει.

Ειδικα με τροπους που απαιτουν ειδικο προγραμμα, οπως τα torrents και οι download managers

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και ποιο ευκολες λυσεις το NSLU2 θελει αρκετο παιδεμα. Εγω εχω το NAS-01G εδω και 7 μηνες και μπορω να πω οτι για κατεβαστηρι απαιδευτο και με remote managment και προσθηκη νεων αρχειων για κατεβασμα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει. Εχω δοκιμασει αρκετα NAS και σε αυτο βρηκα το λιγοτερο παιδεμα απο ολα και τις περισσοτερες δυνατοτητες. Φυσικα μειονεκτημα παραμενει το οτι δεν μπορει να βρεθει ευκολα και το νεο μοντελο ειναι αρκετα ακριβο αλλα σταδιακα τα βγαζει τα λεφτα του απο την οικονομια ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να εντάξει τα torrents στα downloads του θα του πρότεινα να παιδευτεί πρώτα με κάποια ανάλογη διανομή με αυτήν που χρησιμοποιούν τα NSLU2 σε ένα desktop πριν το αποφασίσει. Πάει ένας χρόνος από την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με Linux και πραγματικά στο θέμα των torrents είχα απογοητευτεί πάρα πολύ με αστάθειες στην ταχύτητα του downloading και γενικά πολύ χειρότερα αποτελέσματα έναντι του μtorrent στα win.

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές το νέο σύστημα. Μερικές σωστές παρατηρήσεις :

Πολύ σωστά που επέλεξες socket AM2+ για να είσαι ποιο σίγουρος σε AM3/Deneb αναβάθμιση(λέω τώρα ΑΝ τυχόν αποφασίσει ποτέ) και που επέλεξες full ATX motherboard και full ATX case = χώρος για περισσότερους δίσκους!

Όσο αφορά την μνήμη RAM, θα έλεγα 2GB(η και παραπάνω 4 η 8) αλλά από στην στιγμή που δεν είναι υπολογιστής εταιρίας και δεν έχει υποχρέωση να είναι πάσι θυσία 24/7/365 χωρίς restart, ανά πάσα στιγμή αν δεν του φτάσουν αλλάζει.:040:

Όσο αφορά την ATI, παίζει εξίσου μια χαρά σε linux, απλά από driver υπάρχουν 2 επιλογές : ο επίσημος fglrx και ο RadeonHD, αν δεν λειτουργεί ο ένας πας στον άλλο. Σε nvidia λογικά θα υπάρχουν και εκεί αντίστοιχες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.