Jump to content



Υψηλες θερμοκρασιες παρα την υδροψυξη!


Lovermanah

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

μα δεν μπορω να καταλαβω τι μεσα τι εξω απο το κουτι αφου το χω ολη μερα ανοιχτο?

Lovermanah added 6 Minutes and 18 Seconds later...

Τωρα παρατηρησα και κατι αλλο, οταν κλεινω το Pc εμφανιζοντε φουσκαλιτσες μεσα στους σωληνες και τελικα μαζευονται στο wb μιας κ ειναι πιο ψηλα απο ολα, οταν το ξανανοιγω ομως φευγουν και πανε στο reservoir οπου και εξαφανιζονται μετα αλλα οταν το ξανακλεινω παλι μαζευονται και γινεται το ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εννοούσα να το βγάλεις έξω και να τραβάει αέρα παράλληλα από το κουτί. Δηλαδή αν κοιτάς από μπροστά να βλέπεις:


πρόσοψη κουτιού
___________
| |
| |
ψυγείο | |
_______________ | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
|______|______| |__________|

Τι άλλο να πω...

Edit: Ουφ... Μετά από 239486 edit το πέτυχα το σχήμα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κοίτα για τίποτα βελτιωτικές κινήσεις όπως:

Θερμοαγώγιμη πάστα-Υγρό- σωστή σειρά ροής υγρού.

Για υγρό μπορέις να βάζεις και Παραφλού για τα αμάξια.

Και τσέκαρε συνεχώς για αυτές τις φυσαλίδες που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Εχθες εγκατεστησα το συστημα της υδροψυξης μου! έχω ενα διπλο ψυγειο και ενα μπλοκ μονο στο cpu! το υγρο που χρεισιμοποιω ειναι το Fesser 1. Οι θερμοκρασιες του υπολογιστη (cpu) ειναι γυρω στους 55! το υγρο βραζει μεσα στο reservoir ( :033: )! υπαρχει καμια ιδεα για τι μπορει να εχω κανει λαθος στην εγκατασταση και ειναι τοσο ψηλες οι θερμοκρασιες?

Να ρωτήσω κάτι για το σύστημά σου?

Πόσο σου πήγε το μαλλί για όλα αυτα?

Και τι υγρό είναι αυτό?Είναι ειδικό?Εγώ ήξερα το κλασικό απιονισμένο ότι βάζουμε..

Link to comment
Share on other sites

μα δεν μπορω να καταλαβω τι μεσα τι εξω απο το κουτι αφου το χω ολη μερα ανοιχτο?

Lovermanah added 6 Minutes and 18 Seconds later...

Τωρα παρατηρησα και κατι αλλο, οταν κλεινω το Pc εμφανιζοντε φουσκαλιτσες μεσα στους σωληνες και τελικα μαζευονται στο wb μιας κ ειναι πιο ψηλα απο ολα, οταν το ξανανοιγω ομως φευγουν και πανε στο reservoir οπου και εξαφανιζονται μετα αλλα οταν το ξανακλεινω παλι μαζευονται και γινεται το ιδιο...

Που σημαίνει ότι έχεις αέρα μέσα στο σύστημα. Όταν δουλεύει η υδρόψυξη ... σταδιακά ανεβαίνει η θερμοκρασία και αυξάνει η διαλυτότητα του αέρα στο νερό ... για αυτό και δεν παρατηρείς φυσαλίδες. Αυτό σου μειώνει όμως τη μετάδοση θερμότητας στο ψυκτικό υγρό. Δοκίμασε να ξεφορτωθείς τον αέρα όταν η θερμοκρασία του νερού ψύξης είναι ιδιαίτερα χαμηλή.

Αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με υδρόψυξη ... τα παραπάνω ειναι απλή μηχανική ...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για το σύστημά σου?

Πόσο σου πήγε το μαλλί για όλα αυτα?

Και τι υγρό είναι αυτό?Είναι ειδικό?Εγώ ήξερα το κλασικό απιονισμένο ότι βάζουμε..

το υγρο ειναι ενα αντιδιαβρωτικο γιατι το ρεζερβουαρ ειναι απο αλουμινιο και το waterblock ειναι χαλκινο νομιζω! το συστημα ειναι intel quad q6600 mobo: gigabyte 946 ,3 gb ram κλπ για ολοκληρα αυτα που εχω βγηκε γυρω στα 250-270 ευρω!

Lovermanah added 0 Minutes and 38 Seconds later...

καμια ιδεα για το πως θα ξεφορτωθω τον αερα κανεις? :033:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για το σύστημά σου?

Πόσο σου πήγε το μαλλί για όλα αυτα?

Και τι υγρό είναι αυτό?Είναι ειδικό?Εγώ ήξερα το κλασικό απιονισμένο ότι βάζουμε..

Αν το pumper ειναι για ενυδριο μια χαρα ειναι το απλο απιονισμενο,το νερο που βγαζουν τα aircondition και το παραφλου.Αν ειναι ομως αντλια για καθαρη χρηση σε υδροψυξεις υπολογιστων τοτε θελει υγρο με λιπαντικο μεσα.Εγω εκει την επαθα στην αρχη και μου εμεινε η αντλια στα χερια.Ο ροτορας που εχει εσωτερικα χρησιμοποιει το λιπαντικο που υπαρχει μεσα στο υγρο για να λιπενετε.Σε αντιθετη περιπτωση εχασες το ροτορα εχασες την αντλια.Εβαλα απιονισμενο νερακι και εκατσα στην δωρεα οργανων(ελπιζω να με πιανεις:098: )Μετα οταν μου αντικατεστησαν την αντλια (rma)και εβαλα το υγρο που φυσικα απο τιμη σκιζει(:022: ),ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το pumper ειναι για ενυδριο μια χαρα ειναι το απλο απιονισμενο,το νερο που βγαζουν τα aircondition και το παραφλου.Αν ειναι ομως αντλια για καθαρη χρηση σε υδροψυξεις υπολογιστων τοτε θελει υγρο με λιπαντικο μεσα.Εγω εκει την επαθα στην αρχη και μου εμεινε η αντλια στα χερια.Ο ροτορας που εχει εσωτερικα χρησιμοποιει το λιπαντικο που υπαρχει μεσα στο υγρο για να λιπενετε.Σε αντιθετη περιπτωση εχασες το ροτορα εχασες την αντλια.Εβαλα απιονισμενο νερακι και εκατσα στην δωρεα οργανων(ελπιζω να με πιανεις:098: )Μετα οταν μου αντικατεστησαν την αντλια (rma)και εβαλα το υγρο που φυσικα απο τιμη σκιζει(:022: ),ολα μια χαρα.

Ωραίος

Οπότε να υποθέσω για την Hydor είναι ό,τι πρέπει το απλό νεράκι..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον νομιζω βρηκα το προβλημα! εβγαλα λιγο ολα τα ανεμιστηρακια του ψυγειου και αφηνωντας να δουλεψει μονο η αντλια παρατηρεισα οτι δεν αλλαζει η θερμοκρασια! αρα μαλλον το ψυγειο.... τι κανουμε τωρα? :033:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

φιλε μου το να φταιει ενα ψυγειο ειναι πολυ δυσκολο.

αν τωρα νομιζεις οτι ειναι βουλωμένο βάλτο στην βρύση στο σπιτι σου και δες πως παει το νεράκι μεσα του.

θεωρητικά το προβλημα ειναι σε μεγαλο βαθμο ο αερας που υπαρχει στο κύκλωμα.

αν γινετε δωσε αναλυτικες πληροφορίες.

βρες ενα θερμόμετρο και πες μας τι θερμοκρασια δωματιου εχεις.

κανε ενα update το bios της μητρικής σου

το ψυγειο να το εχεις παντα ορθιο στα πλαγια η οπως σε βολευει, αρκει να μην σκεπαζεις τους ανεμηστηρες.

δεν χρειαζοντε push pull ακομα, βαλε μονο 2 να στελνουν αερα στο ψυγειο.

ειδα οτι εχεις και vga block στο κυκλωμα, αυτο μερικες φορες ανεβαζει 1-2 βαθμους την θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

το vga μπηκε εχθες...το ψυγειο ειναι ορθιο και αυτο που δεν εχω κανει καλα ειναι η εφαρμογη του cpu wb και εκει οφειλονται οι θερμοκρασιες για μενα...τωρα μπορει να ναι και κατι αλλο που δεν το ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.