Jump to content



UPS Mustek powermust 600 πρόβλημα


pas2007

Recommended Posts

Γειά σας.

Έχω το παραπάνω UPS εδω και 2 χρόνια σχεδόν και έχει σταματήσει να λειτουργεί τις τελευταίες 10 ημέρες χωρίς να ξέρω τον λόγο.

Πατάω τον διακόπτη ισχύος και αυτό δεν κάνει τίποτα καμία ένδηξη στο LED όυτε ήχος τίποτα.

Σήμερα κατάφερα να το ανοίξω για να πάρω κάποιες μετρήσεις με το βολτόμετρο αλλά δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα.

Μέτρησα την μπαταρία και μου βγάζει κάπου 5V. Επίσης μέτρησα τις εξόδους του και μου βγάζει κάπου 100V. Είναι νορμάλ αυτό?

Υπάρχει περίπτωση να θέλει αντικατάσταση η μπαταρία?

Περίεργο μου φαίνεται γιατί έχω ακριβώς το ίδιο στον άλλον υπολογιστή και λειτουργεί κανονικά.

Υπάρχει περίπτωση να πειράχτηκε από πτώση τάσης? Το έχω όμως σε πολύμπριζο ασφαλείας.

Ευχαριστώ κάθε βοήθεια δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να πειράχτηκε από πτώση τάσης? Το έχω όμως σε πολύμπριζο ασφαλείας.

Αν πειράζονται και τα UPS από πτώση τάσης είμαστε για φούντο ... :087:

Το MUSTEK έχει ήδη δικό του κύκλωμα προστασίας τάσης και δεν χρειάζεται το πολύμπριζο που χρησιμοποιείς. Αν δεν κάνω λάθος η σειρά powermust είναι line interactive και έχει κύκλωμα AVR (automatic voltage regulator).

Εξακολουθούν όμως να είναι ηλεκτρονικά και όπως όλα τα ηλεκτρονικά κάποια στιγμή χαλάνε ... εμένα μου κάνει για βλάβη πάνω στην πλακέτα φόρτισης της μπαταρίας όπως μας τα λες ...

Τα MUSTEK έχουν 2 χρόνια εγγύηση (1 χρόνο για την μπαταρία) ... όταν λες ότι έχεις το παραπάνω UPS σχεδόν 2 χρόνια ... τι εννοείς; .... σχεδόν λιγότερο από 2 χρόνια (οπότε RMA) ή σχεδόν ...περισσότερο από 2 χρόνια (οπότε σε βλέπω να αγοράζεις καινούριο ...γιατί δεν συμφέρει επισκευή σε UPS).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να αλλάξω μπαταρία.

Πήρα μετρήσεις με βολτόμετρο και μου βγάζει 5V.

Επειδή έχω και το Powermust 800 έκανα δοκιμή με την μπαταρία του στο Powermust 600 και λειτούργησε κανονικά.

Άρα ψάχνω για καινούρια μπαταρία.

Έχετε κάποιο κατάστημα ή αντιπροσωπεία υπόψην? Εγω ξέρω τον ΔΗΣΙΟ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ και την Comsodata η Mustek αντιπροσωπεύεται από κάπου?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.