Jump to content



SATA σκληρός και περίεργα παγώματα.


maddoctor

Recommended Posts

Με την τελευταία αναβάθμιση που έκανα λόγω βλάβης, στο κατάστημα μου βάλανε σαν οικονομική λύση αυτή την μητρική -> 4COREDUAL-VSTA.

Όλα ωραία, μέχρι που αποφάσισα να πάρω και ένα δεύτερο SATA σκληρό. Πριν είχα ένα Maxtor SATA-1 στα 200GB. Τώρα πήρα από το Πλαίσιο ένα SEAGATE BARRACUDA 7200.11 ST3500320AS 500GB SATA2. Τον σύνδεσα επάνω σαν δεύτερο σκληρό και όλα μια χαρά. Το θέμα είναι ότι μετά από λίγο άρχισε να παγώνει το μηχάνημα ξαφνικά, όταν δούλευα στον σκληρό αυτό. Κυρίως όταν είπα να μεταφέρω αρχεία που έχω σε ένα εξωτερικό δίσκο μέσω usb στον καινούργιο σκληρό, κάθε 5 λεπτά έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση γιατί κολλούσαν όλα. Φταίει ότι είναι SATA2 και δεν το υποστηρίζει η μητρική? Πρέπει να κάνω κάτι στον σκληρό να τον κάνω να δουλέψει σε SATA1?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα τετοιο προβλημα δεν θα πρεπει να παιζει, γιατι οι Sata2 "υποβαθμίζονται" αυτόματα σε SATA1, αν δεν υποστηρίζεται το πρωτόκωλλο από το mobo.

Παρόλα αυτά ρίξε μια ματία στο site της Seagate... oλο κ κατι θα βρεις. Ειδάλλως σε αυτό της μητρικής σου

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό τον σηκώνει....450άρι είναι. Ο event viewer δεν δείχνει τίποτα, γιατί δεν είναι θέμα windows, αλλά hardware.Άνοιξα τον υπολογιστή να δω σχετικά με το τζαμπεράκι στον seagate και το είχαν ήδη βάλει. Οπότε το έβγαλα και θα δούμε μήπως έφταιγε αυτό. Πάντως με το που μπούταρα, τα windows ξαναβρήκανε τον σκληρό δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Καλώδιο άλλαξα με τον πρώτο σκληρό, γιατί μετά το μπουτάρισμα τον έβλεπε τον 550άρη σαν πρώτο, άρα δεν φταίει αυτό.

Το διαγνωστικό πρόγραμμα της Seagate δεν τον αναγνωρίζει, οπότε δεν ξέρω τι να τρέξω για να δω. Τα κλασικά πάντως δεν βρίσκουν κάτι (TuneUp Utilities 2008 7.0.7991 Final).

Οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά/ Μάλιστα για να είμαι π[ιο σίγουρος, έβγαλα τον σκληρό από εκεί που το είχα και τον έβαλα σε rack με ανεμιστηράκια μπροστά, στις θέσεις 5 1/4.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα τετοιο προβλημα δεν θα πρεπει να παιζει, γιατι οι Sata2 "υποβαθμίζονται" αυτόματα σε SATA1, αν δεν υποστηρίζεται το πρωτόκωλλο από το mobo.

Παρόλα αυτά ρίξε μια ματία στο site της Seagate... oλο κ κατι θα βρεις. Ειδάλλως σε αυτό της μητρικής σου

Ναι στη θεωρία ... στην πράξη αρκετοί δίσκοι SATA2 ειδικά οι πρώτες τους παρτίδες δεν δούλευαν καθόλου με SATA1 μητρικές ... ή χειρότερα ... δούλευαν και έβγαζαν προβλήματα με παγώματα στο σύστημα ή μη αναγνώριση δίσκων σε άτακτα χρονικά διαστήματα ... άσχετα από τη χρήση ή μη της λειτουργίας του jumper ...

Δοκίμασες το δίσκο σε SATA2 συμβατή μητρική;

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια μου έκανε και μένα ο ίδιος δίσκος... Πήρε πόδι στην Ολλανδία για αλλαγή με εγγύηση και μου στείλανε ολοκαίνουριο se 8 μέρες. Τώρα τον new δεν τον έχω τεστάρει ακόμα.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=43347

Link to comment
Share on other sites

Σαν εναλλακτική λύση, αν παρεις εναν ξεχωριστο sata2 controller (Pci)? Δεν θα έχεις βέβαια την μέγιστη δυνατή ταχύτητα, αλλά τουλάχιστον -λογικά πάντα- θα λειτουργήσει ο δίσκος. Αν παραμείνει το πρόβλημα τότε RMA.

Link to comment
Share on other sites

Σαν εναλλακτική λύση, αν παρεις εναν ξεχωριστο sata2 controller (Pci)? Δεν θα έχεις βέβαια την μέγιστη δυνατή ταχύτητα, αλλά τουλάχιστον -λογικά πάντα- θα λειτουργήσει ο δίσκος. Αν παραμείνει το πρόβλημα τότε RMA.

Κάτι τέτοιο θα μου κάνει?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569659

Βέβαια λέει

Απαραίτητη η ύπαρξη συστήματος με PCI Express x 1 Slot.

αυτό με καλύπτει?

1 x PCI Express Graphics slot (@ x4 mode)
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν θες graphics slot (όπως μαρτυρά κ το όνομα είναι για κάρτες γραφικών) αλλά τις απλές pcι-x θυρες, οι οποίες είναι μικρές (για να τις ξεχωρίσεις - βλέπωντας το που θα πατήσει η κάρτα που αναφέρεις θα καταλάβεις). Αλλά υπάρχουν και στο κλασσικό PCI (πχ. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801207)

Εναλλακτικά θα πας σε εξωτερική θήκη για sata2 δίσκο η οποία συνδέεται με τον Η/Υ μέσω usb. (ξανα-πχ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802128)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα ένα μπακαλίστικο τρόπο να λύσω το πρόβλημα που έχω. Αντιγράφοντας τα αρχεία που θέλω στον SATA1, μετά μπορώ να τα μεταφέρω στον εξωτερικό usb σκληρό που έχω χωρίς κολλήματα. Τώρα άλλα κολλήματα δεν είχα αυτές τις ημέρες, έβαλα και ένα πιο τελευταίο bios που βρήκα...ελπίζω να μου κάνει για τώρα μέχρι να αναβαθμιστώ κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι αφού ακόμα δεν έχει λυθεί το πρόβλημα......

Έβαλα το τελευταίο firmware, έβαλα τους τελευταίους driver της VIA (5.20), άλλαξα καλωδιοταινία στον SATA2 σκληρό, μπούταρα με ένα livecd που έχω...το πρόβλημα εξακολουθεί. Το περίεργο της υποθέσεως είναι ότι, όταν πήγα να τρέξω το τεστ που έχει το HD Tune Pro, την πρώτη φορά κόλλησε το σύστημα με το που έτρεξα το Benchmark

attachment.php?attachmentid=21556&stc=1&d=1221412086

Κάνω επανεκκίνηση και έτρεξε μετά χωρίς πρόβλημα ΟΛΑ τα τεστ!!! :105: :105: :105:

attachment.php?attachmentid=21557&stc=1&d=1221412194

attachment.php?attachmentid=21558&stc=1&d=1221412223

και λίγα info

attachment.php?attachmentid=21559&stc=1&d=1221412265

attachment.php?attachmentid=21560&stc=1&d=1221412291

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι τον εξορκισμό....! :074: :033: :087: :)

Επίσης είδα και αυτό το κόκκινο τετραγωνάκι στον άλλο σκληρό που δουλεύω σαν βασικό

attachment.php?attachmentid=21561&stc=1&d=1221412365

και αγχώθηκα!

Με το livecd που δοκίμασα, μου πέταξε BSOD με τα εξής χαρακτηριστικά:

0x0000000A (0x081DA020, 0x00000002, 0x00000000, 0x8042448A) που σε ένα ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα τίποτα! :087: :022:

Μπορεί να καταλάβει κανείς τι στο καλό συμβαίνει?

post-88-1442175127,2235_thumb.jpg

post-88-1442175127,4297_thumb.jpg

post-88-1442175127,543_thumb.jpg

post-88-1442175127,6751_thumb.jpg

post-88-1442175127,7611_thumb.jpg

post-88-1442175127,8524_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κουλά όλα αυτά...

Μήπως το πρόβλημα το έχει ο δίσκος τελικά?! Γιατί έχουν ακουστεί γενικά διάφορα προβληματάκια για του 500ριδες της Seagate με τα 32MB cache.

Δοκίμασες να βάλεις τον δίσκο σε άλλο pc/μητρική και συνεπώς άλλο controller?

Υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.