Jump to content



καμια γνωμη για ψυκτρα?


predator71442169227

Recommended Posts

καλησπερα παιδες,μπορει το καλοκαιρακι να φευγει αλλα οι θερμοκρασιες παραμενουν,κ αποφασισα να αλλαξω μια ψυκτρα στον επεξεργαστη γιατι τωρα τελευταια εχω φτασει σε σημειο να εχω βγαλει κ τα δυο πλαινα κ φως δεν βλεπω!!σε idle επειδη τον εχω μονιμως ανοιχτο βαραει 58-60 βαθμους δεν ειναι πολυ?εχω μια φθηνη ψυκτρα πανω(την πιο φθηνη του πλαισιου με 9 ευρω),βεβαια μεχρι τωρα καλα πηγαινε μπορει να θελει κ καινουρια παστα,αλλα ειναι μονο ενος χρονου το pc υπαρχει τετοια περιπτωση?

βεβαια εχω μεγαλο προβλημα χωρου μιας κ εχω βαλει ψυκτρα για τις μνημες κ

δεν εχω μεγαλα περιθωρια χωρου για ολες αυτες τις κουμουτσες που εχουν βγαλει!!τι προτεινετε να κανω?

σαν μια σκεψη που εχω κανει ειναι να βαλω κανενα extra ανεμιστηρακι μεσα η να κοψω απο πισω απο τον επεξεργαστη κ να βαλω εναν ανεμιστηρα να βαραει απο πισω τον επεξεργαστη.

κατα καιρους τον ανεβαζα λιγο τον επεξεργαστη αλλα δεν αντεχε ανεβαζε θερμοκρασια κ κολλαγε το συστημα η εκανε reset μετα απο λιγο!!

predator7 added 4 Minutes and 1 Seconds later...

σορρυ λαθος δικο μου 7 ευρω εχει η ψυκτρα τωρα μολις το τσεκαρα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε πάστα. Αν δεν έχεις κάποια της προκοπής, δώσε 4-5€ και πάρε κάποια καλή. Χαμένη δεν θα πάει.

Από εκεί και πέρα η πλέον φτηνή λύση στις ψήκτρες που όμως είναι μάλλον και πολύ καλύτερη από αυτή που έχεις, δεν είναι άλλη από την ΤΧ2

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806586

Link to comment
Share on other sites

Φιλε η θερμοκρασια σου ειναι αρκετα υψηλη. Σε e6600 φιλου με την ψυκτρα του q6600 (μονο το ανεμιστηρακι αλλαζει λιγο) ειχε σε idle 39-40 τωρα το καλοκαιρι και με κλειστο κουτι. Μαλλον κατι εχεις κανει λαθος στην τοποθετηση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα σου πρότεινα να αποφύγεις την ΤΧ2 μιας και μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι είναι αρκετά δύσκολη στην εγκατάσταση της και ενδέχεται να κάνεις ζημιά στη μητρική σου . Αν θες να πας σε φτηνή λύση ψάξε για την Arctic Freezer 7 PRO που έχει και pwm fan. Στην τελική η TX2 είναι απομίμηση της Freezer .

Link to comment
Share on other sites

η παστα του επεξεργαστη μετα απο ποσο καιρο χαλαει?

Εξαρτάται το είδος ...

Οι πάστες που έχουν ως βάση τη σιλικόνη αντέχουν περίπου ένα χρόνο ... μετά το υλικό αλλοιώνεται και αντί να βοηθά στη μετάδοση θερμότητας μεταξύ ψύκτρας και επεξεργαστή δρα ως μονωτικό στρώμα παγιδεύοντας τη θερμοκρασία στον επεξεργαστή.

Πάστες που έχουν σαν βάση το ασήμι από όσο ξέρω δεν έχουν αντίστοιχο πρόβλημα. Οι περισσότερες πλέον είναι τέτοιου τύπου. Μια διαδεδομένη πάστα τέτοιου είδους μου συνδυάζει πολύ καλές επιδόσεις και ευκολία στην εφαρμογή είναι η Artic Silver 5 ...

Γενικά η θερμική πάστα βοηθάει ... αλλά μην περιμένεις πάνω από 3-4 οC διαφορά ...

Το άλλο θέμα είναι ο γενικότερος αερισμός του κουτιού του Η/Υ. Αν ανεβαίνει η θερμοκρασία στο εσωτερικό του Η/Υ και δεν υπάρχουν αρκετοί ανεμιστήρες να την απομακρύνουν ανεβαίνει η θερμοκρασία και σε όλες τις επιμέρους ψύκτρες (επεξεργαστή - κάρτα γραφικών - chipset)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον καταρχην ευχαριστω ολους για τις αποψεις τους μεχρι τωρα εκανα το εξης σημερα πηγα πλαισιο κ πηρα μια arctic silver κ 1 12αρι fan τον τοποθετησα αντιθετα στο πλαι κ αλλαξα κ την παστα μιλαμε οι ανθρωποι ενα σκετο πασαλειμμα το ειχαν επανω στην cpu με αρκετα σημεια κενα,τωρα αυτη τη στιγμη δουλευει στους 48 απ οτι λεει το core temp k κανω defrag στους 3 δισκους με ενα ποσοστο 20% δουλευει η cpu δεν ξερω αν ειναι ασχημα η οχι αλλα το δωματιο ειναι αρκετα ζεστο κ δεν φυσαει γενικα καθολου η μεν καρτα απο 82 που βαραγε απλα με την τοποθετηση του ανεμιστηρα επεσε στους 72 βαθμους ειναι λογικα αυτα τα νουμερα?ιδρωσα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά δύσκολη εποχή γενικά. Αν ίδρωσες πάει να πει ότι το δωμάτιο είναι φούρνος(όπως εμένα :/). 72 Βαθμοί για κάρτα γραφικών σε full load καλά είναι αν υποθέσω ότι έχεις 45-50 βαθμούς το δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

το δωματιο ειναι ζεστο αλλα η καρτα ηταν 72 σε idle!!κατι πρεπει να παιζει γενικα με αυτην ανεβαζει μεχρι κ 82 ετσι για πλακα κ στο far cry σε full γραφικα μου μαυριζει το εδαφος σε μερικα σημεια λετε να ειναι απο τις θερμοκρασιες?

Link to comment
Share on other sites

ποσο πρεπει να ειναι η καρτα?τις εβαλα ενα ανεμηστηρι 12αρι να τραβαει εξω τη ζεστη αλλα δεν ειδα αποτελεσμα απο 80-82 πριν τωρα πηγε 69-72 παντα σε idle λες γι αυτο να μου κανει κολπα?μαλλον θα της βγαλω το καλλυμα να δω τι εχει μαζεψει κατα καιρους εβγαλα παρα πολυ σκονη απο τον ανεμιστηρα της(8800 gts 320 mb).επειδη δεν ξερω τι παιζει κατω απο το καλυμα o gpu πανω ψυκτρα?μπαινει πουθενα παστα?γιατι κατι διαβασα για παστες στο gpu!!

Link to comment
Share on other sites

ποσο πρεπει να ειναι η καρτα?τις εβαλα ενα ανεμηστηρι 12αρι να τραβαει εξω τη ζεστη αλλα δεν ειδα αποτελεσμα απο 80-82 πριν τωρα πηγε 69-72 παντα σε idle λες γι αυτο να μου κανει κολπα?μαλλον θα της βγαλω το καλλυμα να δω τι εχει μαζεψει κατα καιρους εβγαλα παρα πολυ σκονη απο τον ανεμιστηρα της(8800 gts 320 mb).επειδη δεν ξερω τι παιζει κατω απο το καλυμα o gpu πανω ψυκτρα?μπαινει πουθενα παστα?γιατι κατι διαβασα για παστες στο gpu!!

Χωρίς να είναι απόλυτο .... κάθε βαθμός Κελσίου πάνω από τους 60 oC μετράει ... και από ένα σημείο και μετά έχεις αστάθεια στη λειτουργία της κάρτας γραφικών ...

Από 80οC σε 69-72 νομίζω είναι σημαντική διαφορά ... τουλάχιστον για την gpu σου :p

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι καταλαβαίνω, καθώς είχα και εγώ αντίστοιχα προβλήματα με τις θερμοκρασίες πρόσφατα, μέσα στο κουτί σου δεν υπάρχει καλή κυκλοφορία του αέρα. Αυτό σημαίνει, ότι ό,τι παράγει θερμότητα μέσα στο κουτί, ανεβάζει τη θερμοκρασία του κουτιού, οπότε οι ανεμιστήρες της κάρτας γραφικών και του επεξεργαστή "ψύχουν" τις ψύχτρες με ζεστό αέρα(!!!) με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να ανεβαίνει σε όλα τα μέρη του υπολογιστή. Αυτό εξηγεί και το γιατί η κάρτα γραφικών έπεσε κατά 10 οC με έναν ανεμιστήρα που απλά έβγαζε τον αέρα προς τα έξω. Επίσης μην ξεχνάμε τους 3 (!!!) μεγαλοπαραγωγούς θερμότητας (τους σκληρούς δίσκους) οι οποίοι αν είναι ο ένας πάνω από τον άλλον, θα ανεβάζουν κανα 60 άρι τουλάχιστον σε θερμοκρασία κατά το defrag...

Συμπέρασμα (κατά εμένα πάντα)

1) συμμάζεψε τα καλώδια μέσα στο κουτί έτσι ώστε να υπάρχουν περάσματα αέρα από μπροστά προς τα πίσω χωρίς εμπόδια (Αυτό βοηθάει στο να μπαίνει φρέσκος αέρας μέσα στο κουτί και να ρίχνει τη θερμοκρασία του κουτιού.)

2) Βάλε όσο πιο πολλούς ανεμιστήρες υποστηρίζει το κουτί σου και κυρίως στους δίσκους μπροστά (βασικά επιβεβαίωσε τη θερμοκρασία των δίσκων και αν είναι ψιλά, πρέπει να βάλεις ανεμιστήρες...) ώστε να βγάζεις το ζεστό αέρα έξω από το κουτί και να σε ζεσταίνει το χειμώνα!!!

υ/γ, είμαι παθόντας κι έτσι έμαθα... πριν 1 μήνα το κουτί μου είχε θερμοκρασία 60 οC μετά από βελτίωση της κυκλοφορίας του αέρα, τώρα έχει 46 κάτι το οποίο έριξε και τις θερμοκρασίες του υπολοίπου συστήματος.

Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

οντως το κουτι δεν αεριζεται σωστα ειναι χωμενο σε γραφειο απο κατω κδεν παιρνει αερα καθολου κ τον 12αρι στο πλαι τον εβαλα χαμηλα που εχει κενο να φερνει αερα μεσα,ενω πριν γινοταν αυτο που ειπες με ζεστο αερα γινοταν η δουλεια!!οσο για τους δισκους ο 250αρης ειναι λιγο πιο χαμηλα απο την καρτα κ εφτανε μεχρι κ 54 βαθμους τωρα ειναι 46(εκλεισα αιρκοντισιον!!)ο raptor που ειναι ψηλοτερα εχει 36 κ ο 640αρης ακομα πιο ψηλα 41 ειναι ακριβως απο κατω απο το floppy(δεν εχω μεγαλη πολυτελεια χωρου!!!)βεβαια τα καλωδια τα εχω συμμαζεψει αλλα μαλλον θα φαει κ αλλον εναν ανεμιστηρα πιο χαμηλα κ μαλλον θα βαλω κ ενα απο πισω απο τη cpu να βαραει κ το chipset(sorry για το μεγαλο κειμενο)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αίσθηση ότι αν οι ανεμιστήρες βγάζουν τον αέρα έξω, θα είναι καλύτερα... Δυστυχώς, όμως δεν έχω πολύ εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα, οπότε ας απαντήσει κάποιος που έχει γιατί με αφορά και εμένα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΟΠΑΔΟΣ ΤΗΣ ZALMAN ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΙΑ9700ΝΤ ΟΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΠΤΩΣΗ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΟVERCLOCK.ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΣΤΑΣ.ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ 8800 ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΓΟ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΑΛΑΞΑ ΠΑΣΤΑ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΕ..ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ ΑΛΛΙΩΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΚΕΙ ΚΑΤΙ AFTERMARKET.

Link to comment
Share on other sites

μπα πεταμενα λεφτα για αλλη ψυκτρα,σαν ψυκτρα οπως την ειδα ειναι ωραια απλα θα κανω κατι αλλαγες πανω της,σκεφτομουνα να καρφωσω ενα ανεμιστηρακι πανω της αφου πρωτα αφαιρεσω το καλλυμα κ το ανεμιστηρακι που εχει τωρα.ενα 9αρι στανταρ μπαινει επανω με μια μικρη πατεντα!!οσο για ανεμιστηρακι να βγαζει εξω τον αερα εχω βαλει ενα 8αρι που ειχε στο πλαι το τουμπαρισα κ ειδα διαφορα!!,επισης το κουτι εκαιγε χαμηλα που το επιασα κατι θα βρω να του κανω(μαλλον καμια τρυπα!!)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, του έκανα πολλές τρύπες του κουτιού μου με μία απλή λάμα από τρυπάνι!!! έτσι εγκατέστησα 2 12άρηδες και όλα καλά τελικά. Αρκεί να έχεις τρυπάνι και υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

απ ολα εχω απο εργαλεια δεν ειναι εκει το προβλημα,απλα σκεφτομαι οτι το κουτι θα γινει κονσερβοκουτι μπορει να μην ειναι ακριβο αλλα ειναι το ****το κ το κριμα μαζι 1 χρονο εχω το συστημα αλλα προκειμενου να δουλευει σωστα αυτο θα γινει μου τη δινει να ειναι τηγανι σκετο!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.