Jump to content



Overclock σε 650 και χτυπάω τοίχο!!!


vagos2221416003330

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΤΟΝ P4 650 (3,4) ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΠΟ 3,4 ΜΕΧΡΙ 3,7 με stock volt ολα ειναι μια χαρα μετα στα 3,9 μπαινει στα windows αλλα στα games βλέπω ασταθειες και κολήματα που δεν έκανε πριν...ανεβάζω την τροφοδοσία στα 1,5v και σταματαει τα κολήματα ανεβάζω το cpu στα 4,25 με 1,5volt και αρχιζει παλι να ψιλο κολάει γιαυτο ανέβασα και 1,575volt.Εκει κολάει στο SCREEN ΤΩΝ WINDOWS στο 3ο πέρασμα που κάνει η μπάρα.Απο θερμοκρασίες νομιζω ειμαι καλα δηλαδη περίπου 45βαθμους στο bios και 35 η mobo (4.25/1.575)αμα δώσω και άλλα volt 1,6 στα 4,25 δεν ανοίγει το pc ενω αμα δώσω στα 3,7Ghz/1,6volt είναι οκ...τι φταίει?(νομίζω το τροφοδοτικο γιατί το εχω φορτώσει λιγο αλλά για πείτε μου και σεις...)

Link to comment
Share on other sites

Οταν ένα σύστημα είναι ασταθές μετά από προσπάθεια O/C ...συνήθως δέν υπάρχει μία απλή απάντηση ώστε να βρείς τι φταίει.

Χρειάζεται ψάξιμο και δοκιμές.

Εκ πρώτης όψεως οι θερμοκρασίες που γράφεις ...δέν μπορεί να ισχύουν.

Είναι χαμηλές γιατί προφανώς τις τσεκάρεις σε idle κατασταση και όχι σε load.

Προσπάθησε να βρείς σε ποιά ταχύτητα είναι απολύτως σταθερό το σύστημα σου ... ώστε να πειραματιστείς από εκεί και μετά.

Επίσης πρέπει να τσεκάρεις και την ταχύτητα των μνημών σου ... και να επιλέξεις τον κατάλληλο διαιρέτη μνημών ... γιατί παράλληλα με το fsb και την ταχύτητα του cpu ... ανεβαίνουν και οι μνήμες.

Επίσης τσεκάρισε το παρακάτω link για να κατεβάσεις χρήσιμα προγράμματα για O/C

http://www.overclockers.gr/vbull/showthread.php?t=27

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝΕ ΘΕΜΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 4,25 ΜΕ 1,57 ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ STABLE..ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ CPU 47ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΕ IDLE ΚΑΙ 60 ΣΕ FULL LOAD.ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΟΙ ΜΝΗΜΕΣ ΑΠΟ 667 ΠΗΓΑΝΕ 800 ΜΕ 5-5-5-15 ΚΑΙ 2,0v ΚΑΙ ΤΟ PC ΠΕΤΑΓΕ.....ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ..ΟΠΟΤΕ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ..ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΚΑΙ ΤΥΧΟΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ?

vagos222 added 4 Minutes and 42 Seconds later...

ΑΜΑ ΑΛΛΑΞΩ MOBO ΚΑΙ ΒΑΛΩ ASUS STRIKER EXTREME 1 ΚΑΙ 4X1GB RAM ΔΔΡ2 1066 ΜΕ ΤΟ CPU ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?θα κατέβει η συχνότητα απο τις μνήμες ή απλα ο cpu θα τους κόβει την μέγιστη απόδοση?

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝΕ ΘΕΜΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 4,25 ΜΕ 1,57 ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ STABLE..ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ CPU 47ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΕ IDLE ΚΑΙ 60 ΣΕ FULL LOAD.ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΟΙ ΜΝΗΜΕΣ ΑΠΟ 667 ΠΗΓΑΝΕ 800 ΜΕ 5-5-5-15 ΚΑΙ 2,0v ΚΑΙ ΤΟ PC ΠΕΤΑΓΕ.....ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ..ΟΠΟΤΕ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ..ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΚΑΙ ΤΥΧΟΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ?

vagos222 added 4 Minutes and 42 Seconds later...

ΑΜΑ ΑΛΛΑΞΩ MOBO ΚΑΙ ΒΑΛΩ ASUS STRIKER EXTREME 1 ΚΑΙ 4X1GB RAM ΔΔΡ2 1066 ΜΕ ΤΟ CPU ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?θα κατέβει η συχνότητα απο τις μνήμες ή απλα ο cpu θα τους κόβει την μέγιστη απόδοση?

Θα κατεβει η συχνοτητα αναλογα με το fsb. Μπορεις να αυξησεις fsb ομως και να μειωσεις πολλαπλασιαστη. Τροφοδοτικο δεν προτεινω αφου παλι Zalman θα παρεις.

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΗΛΕΙΣ ΕΝΑ SCREENSHOT ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟΝ ΠΟΛΛ/ΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΤΙΕΤΑΙ ΑΜΑ ΠΑΤΗΣΩ ΕΝΤΕR.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΩ ΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ 800ari etasis εφτασα το cpu 4.5ghz και το fsb στα 1200 δηλαδη 300 με πολλ/τη 15. απο θερμοκρασιες ειμαι οκ οποτε νομίζω να το αφήσω εκει τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.