Jump to content



μια οθόνη με 2 pc


hajis1442169245

Recommended Posts

για σας παιδιά , έχω μια μεγάλη απορία,η οθόνη μου βγάζει 2 DVI θύρες και θα ήθελα να μάθω άμα συνδέσω και δεύτερο pc στην δεύτερη θήρα θα υπάρχει καμια επιλογή για να βλέπω οποιο desktop θέλω ?

το σκέφτομαι αυτό διότι θέλω να φτιάξω με κάτι παλιά κομμάτια ένα "κατεβαστιρι".

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑ 99,9% θα έχει ένα κουμπάκι πάνω που όταν το πατας αλλάζει το καλώδιο που χρισιμοποιείς.δλδ κάνεις την σύνδεση σε 2 διαφορετικά pc.Το πατάς και εκεί που σου έδιχνε το baic pc θα σου δείχνει το κατεβαστίρι και ανάποδα.Αλλά αποψή μου να μην το πατάς συνέχια γιατί ένας φίλος μου που το έκανε αυτό τελικά πήρε την οθόνη στο χέρι...άμα έχεις εγγύηση ακόμα όμως μην σε νοιάζει.Κάντο..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑ 99,9% θα έχει ένα κουμπάκι πάνω που όταν το πατας αλλάζει το καλώδιο που χρισιμοποιείς.δλδ κάνεις την σύνδεση σε 2 διαφορετικά pc.Το πατάς και εκεί που σου έδιχνε το baic pc θα σου δείχνει το κατεβαστίρι και ανάποδα.Αλλά αποψή μου να μην το πατάς συνέχια γιατί ένας φίλος μου που το έκανε αυτό τελικά πήρε την οθόνη στο χέρι...άμα έχεις εγγύηση ακόμα όμως μην σε νοιάζει.Κάντο..

Αν είναι τόσο μάπα μέχρι και το κουμπί της οθόνης.. άφησέ τα :p

100% γίνεται πάντως, είτε με ένα κουμπί, είτε μέσα από το μενού του OSD της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις και ένα switch και να έχεις μια οθόνη και ένα πληκτρολόγιο-ποντίκι για 2 pc και με εναλλαγή πλήκτρων (ctrl-ctrl-2 ή 1) να κάνεις αλλαγή απο υπολογιστή σε υπολογιστή. Κάτι σαν αυτό

Link to comment
Share on other sites

Αφού όμως έχεις 2 dvi δε νομίζω να χρειάζεσαι κάτι επιπλέον. Θα τις αλλάζεις από το σχετικό κουμπί της οθόνης (καλά μην αρχίσεις και κάνα τρελλό... zapping ε? :p)

+1

Και με το tightVNC κάνεις δουλειά βέβαια, δεν είναι τίποτα δύσκολο, βάζεις στο κατεβαστήρι την service να τρέχει, και όποτε θέλεις μπαίνεις με το προγραμματάκι client στο άλλο pc.

Κατέβασέ το από εδώ http://www.tightvnc.com/download.html

Και εδώ βήμα βήμα οι οδηγίες http://www.tightvnc.com/winst.html

Αλλά είπαμε τώρα, αν δεν κάνεις... zapping αφού η οθόνη σου έχει 2 εισόδους δεν έχεις πρόβλημα, αλλά δοκίμασε και την λύση του TightVNC έτσι και για πειραματισμό αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

πάντως το remote desktop ειναι μια κλάση πάνω από τα vnc.

Πολλές φορές θα ξεχαστείς και θα ψάχνεις να βρεις αν είναι στο κανονικό ή στο remote αφού η διαφορά δεν γίνεται εύκολα αντιληπτή, λόγω εξαιρετικής ταχύτητας σε σχέση με το vnc.

Ααα! και μην προσπαθήσεις να εγκαταστήσεις το vnc στο server (κατεβαστήρι) μέσα από remote desktop...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.