Jump to content



OCZ Core SSD - Εντυπώσεις


Reptile64

Recommended Posts

Μα τοσο καιρο ειχα 2 300αρηδες σε RAID-0, τωρα τους εκανα RAID-1 για να αποθηκευω μουσικη εικονες κ.α. και στον SSD περασα τα win και ολα τα παιχνιδια, η διαφορα πιστεψε με ειναι αισθητη, μιλαμε για seek >0.1ms και read 170MB write 90-100MB περιπου, το search χωρις indexing βρισκει οτιδηποτε αμεσως, ο πινακας ελεγχου ανοιγει ταυτοχρονα με το κλικ του ποντικιου, τα προγραμματα και τα παιχνιδια πηγαινουν σφαιρα, ο defender scanαρει στο μισο χρονο, η εκκινηση των vista ειναι το μονο που δεν ειδα διαφορα! :105:

Για αυτό το seek λέμε τόσο καιρό. Εδώ με την μισή ταχύτητα εγγραφής και ανάγνωσης πριν ένα χρόνο και έβλεπα διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

1-2 χρόνια δίνουν οι ποιο πολλοί με 3 χρόνια να έχουν τα ακριβά μοντέλα. Ακόμα η τεχνολογία των SSD δεν εμπνέει εμπιστοσύνη ότι και αν λένε τα νούμερα και οι θεωρίες. Ίσως πάλι οι κατασκευαστές να φοβούνται τα μαζικά "ατυχήματα" μετά από 2-3 χρόνια όταν οι SSDs θα έχουν εξελιχθεί σε τέτοιον βαθμό που τα σημερινά SUPER μοντέλα θα θεωρούνται της πλάκας. Σαν να λέμε μια 6800Ultra σήμερα.

Σνιφ! Μου θυμησες την παλια μου καρτα.. Μολις την πηρα ειχαν βγει οι PCI-e και ειχα λυσσαξει γιατι ειχα AGP :033:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είδα πολλά και διάφορα και ομολογώ ότι γράφτηκα εδώ μόνο και μόνο για να γράψω αυτό το μήνυμα. Οι δίσκοι με Flash nand μνήμη της OCZ Core v2 είναι οι παρακάτω:

Part Numbers

30GB - OCZSSD2-2C30G

60GB - OCZSSD2-2C60G

120GB - OCZSSD2-2C120G

250GB - OCZSSD2-2C250G

έχω και τα part number tous, ενώ οι πρώτη γενιά είναι τα παρακάτω μοντέλα:

Core 32GB - OCZSSD2-1C32G

Core 64GB - OCZSSD2-1C64G

Core 128GB - OCZSSD2-1C128G

Τέλος οι δίσκοι SSD ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ανασυγκρότηση και συγκεκριμένα αν τους κάνετε μειώνετε δραματικά την ζωή τους(οι flash δίσκοι έχουν μικρότερες δυνατότητες σε ότι αναφορά τις εγγραφές σε σχέση με έναν κοινό δίσκο, είναι και MLC οι δίσκοι της OCZ με τσιπάκια της Samsung οπότε δεν θα σύστηνα κάτι τέτοιο). Αυτά από μένα, α.. και κάτι τελευταίο.. μέχρι στιγμής μπορεί οι ταχύτητες τους να φαίνοντε αρκετά καλές αλλά σε εγγραφή μικρών αρχείων εξακολουθούν να τα πάνε χάλια(έχω δει ταχύτητες ~14mb/s σε δίσκο OCZ Core v2 - δεν έχω ωστόσο δίσκο SSD, όχι ακόμα). Όσο για το παιδί που πήρε SSD δίσκο, sorry που στο λέω αλλά σε έγδυσαν κανονικότατα και το ευχαριστήθηκες :098:

(δεν χρειάζοντε ανασυγκρότηση για τον λόγο ότι επειδή δεν έχουν κινούμενα μέρη και έχουν χρόνο απόκρισης ..0.1-0.3 η ανασυγκρότηση δεν βοηθάει ενώ ενας δίσκος με μέσο όρο τα ~8.9 θα χρειαστεί ανασυγκρότηση για να πηγαίνει κανονικά μετά απο λίγο καιρό, μπορείτε να καταλάβαιτε την διαφορα 0.1 με 8.9 ε; χεχεχε, φανταστήτε όμως ότι το Boot των Windows ή η εκκίνηση των προγραμμάτων δεν είναι το παν, ως που να δούμε σταθερές και μεγάλες ταχύτητες μεταφοράς αρχείων ..έχουμε ακόμα) - Καλά το έχω σκίσει το Editing, Reptile64 για την AGP που είπες.. η ΑΤΙ ανέκαθεν έβγαζε κάρτες ακόμα και για AGP ..με μια καθυστέρηση βέβαια αλλά δεν σε αναγκάζει να αλλάξεις ολόκληρο το σύστημα που συνήθως ήθελε mobo+cpu+ram για μία και μόνο αναβάθμιση PCI-E..

Link to comment
Share on other sites

Όποιος αποφασίσει να τα σκάσει για τους Οcz (ή για όποιον άλλον SSD με προβληματικό Jmicron controller), ας κάνει τον κόπο να διαβάσει το αναλυτικό άρθρο του Anandtech

http://anandtech.com/cpuchipsets/intel/showdoc.aspx?i=3403&p=8

To average write latency είναι απλά απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.