Jump to content



Q6600στα 3.6Ghz


vagos2221416003330

Recommended Posts

Ειναι safe να βαλω ολα τα ρευματα στο τερμα (εκτος του cpu) και να δοκιμασω μετα να κατεβαζω ενα ενα? Τα GTL τα εχω αφησει στο auto.

Οχι βεβαια,ειδικα το north και FSB Termination.

Πρεπει να κανεις δοκιμες για να βρεις πιο GTL δουλευει καλλιτερα.

Εγω δεν εχω τρεξει ποτε stability tests οπως το orthos και το prime95,το θεωρω περιττο.

Αυτα σου χρειαζονται μονο αν τρεχεις το PC 24/7 και δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να τρεχεις 24/7 στα 3.6GHz απο 2.4GHz.

Αν μπορω να τρεξω τα παιγνιδια χωρις προβληματα και ειμαι σταθερος σε 3DMark06 μου ειναι αρκετο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ μπορω να παιζω Far Cry 2 με τις ωρες και να μην βγαζω ουτε ενα λεπτο Prime ετσι παντως δε τεσταρεις και τιποτα.Κατεβασε το τελευταιο Prime95 που τρεχει σε οσους πυρηνες εχεις.Απο τη αλλη εγω τα τρεχω ολα τα PC σε 24/7 full load με Rosetta@home και θελω να ειναι σταθερα αλλα δε μου καθεται και καλα να ξερω οτι δεν ειναι σταθερο.Aν θελησεις να κανεις κανενα encoding που τωρα χρησιμοποιουν ολους τους πυρηνες? Αν τρεξεις κατι ποιο βαρυ και αρχισει να κολαει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι για τα 400MHz FSB πρεπει να πειραξεις κατι απο τα GTL κτλ αντε να δωσεις VFSB 1.3-1.34 PLL παραπανω απο 1.54 δε πιστευω να χρειαζεται μονο 1:1 τις μνημες βαλε και ανεβαζε προσεκτικα το Vcore.Δεν ειναι και σιγουρο οτι θα παει και 3.6GHz μπορει να εχεις σε πεσει σε μπανανα και να χρειαζεται νερο πχ ......

Link to comment
Share on other sites

Το Prime95 μου εβγαλε error μετα απο 2,5 ωρες με 1,45 vcpu. Θα ανεβασω volt μεχρι να δω που θα σταθεροποιηθει (εκτος κι αν με κοψει η θερμοκρασια) και να δω αν αξιζει. Thanks

Link to comment
Share on other sites

Με 1,4625 ηταν σταθερος ολο το βραδυ στο Prime95 με θερμοκρασιες

cpu 58

core0-3 74-74-68-68

Το SYSTIN στο HWMonitor ειναι του NB? Εκει ειχα 37 βαθμους. Ειναι καλα? Τωρα θα κατεβαζω ενα ενα τα ρευματα (εκτος του cpu) και θα δοκιμαζω ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα με την rampage είμαι σταθερά στα 3,6 με 1,42vcore και 1,6pll..οι μνήμες παίζουν στα 1128Mhz με 2,2volt.. και απο θερμοκρασίες είμαι 33βαθμούς idle και 70max σε prime95 μετά από 8 ώρες..

Να του δώσω λίγο ακόμα λέτε???Κατα τύχη άνοιξε και στα 4,2 και bootare και στα windows και με crysis είναι stable μετά από 10 ώρες gaming (δεν αντεχα παραπάνω :) ) αλλά στο prime μετά από 1 λεπτό κάνει restart φαντάζομαι λόγο θερμοκρασιών.... (αν και φτάνει στους 72 και μου κάνει το rr..δεν θα έπρεπε να φτάσει καμιά 80αριά και μετα???)

στα 4,2 μ άνοιξε με 1,5vcore και 1,65pll και 1,5fsb term και 1,6north bridge... αλλά από temps είμαι max 60βαθμούς σε north.. και 50 στο south...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.