Jump to content



Q6600στα 3.6Ghz


vagos2221416003330

Recommended Posts

Παιδιά έχω το σύστημα της υπογραφής μου...Ο Q6600 δεν πάει παραπάνω με τίποτα.... βάζω το fsb της mobo απο 266 στα 400 και δουλεύουν όλα τέλεια.. μνήμες στα 1066Μhz και cpu στα 3,6Ghz ... παραπάνω όμως δεν πάει με τπτ...

Τα ρεύματα τα έχω ayto και δίνει 1,45volt cpu core και 1,7-1,78volt στο PLL CPU... νομίζω είναι πολύ... απο θερμοκρασίες έχω 35βαθμούς στα bios και 55οταν τρέχω το prime95....

Πως μπορώ να κάνω το cpu 3.8-4Ghz??Άμα ανεβάσω το fsb στα 425-450 το pc ανοίγει και μπαίνει στο bios αλλά πριν τα windows τρώω restart... καμιά ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το σύστημα της υπογραφής μου...Ο Q6600 δεν πάει παραπάνω με τίποτα.... βάζω το fsb της mobo απο 266 στα 400 και δουλεύουν όλα τέλεια.. μνήμες στα 1066Μhz και cpu στα 3,6Ghz ... παραπάνω όμως δεν πάει με τπτ...

Τα ρεύματα τα έχω ayto και δίνει 1,45volt cpu core και 1,7-1,78volt στο PLL CPU... νομίζω είναι πολύ... απο θερμοκρασίες έχω 35βαθμούς στα bios και 55οταν τρέχω το prime95....

Πως μπορώ να κάνω το cpu 3.8-4Ghz??Άμα ανεβάσω το fsb στα 425-450 το pc ανοίγει και μπαίνει στο bios αλλά πριν τα windows τρώω restart... καμιά ιδέα???

Όταν λες 55 cpu

Eννοείς σε κάποιον από τους πυρήνες η καθαρά cpu?

Γιατί όταν λέει εμενα 55 η cpu...στον πυρήνα έχω 75+

Θα μου πεις τη ψύξη έχεις μπας και φτάσω και εγώ εκεί.

http://i211.photobucket.com/albums/bb10/billerrr/temps.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια true black 120 με 2 cooler (push-pul) αλλά έχω την πάστα της thermalright που έδινε μαζί γιατί δεν είχα χρόνο να πάω να πάρω μια artic silver 5...

Όμως από τα 3.6 δεν πάει με τπτ παραπάνω.....

biller δοκίμασε όταν ανεβάζεις το fsb του mobo-cpu να μην ανεβένουν οι μνήμες μαζι..κράτα σταθερές της μνήμες ή και σε χαμηλότερη συχνότητα για να δεις αμα σου κόβουν και αυτες....αλλά έχεις μεγάλες θερμοκρασίες και πάλι....

post-10766-1442175138,7237_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδια για να κανεις overclocking στις σημερινες μητρικες δεν φτανει μονο να δινεις ρευμα σε επεξεργαστη και μνημες και να ανεβαζεις το FSB οσο παει.

Υπαρχουν ενα σωρο ρυθμισεις που πρεπει να πειραξεις για να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα συν οτι υπαρχει και το θεμα των θερμοκρασιων που σε περιοριζει.

Με αυτες τις ρυθμισεις τι γινεται?

FSB strap:

DRAM frequency:

PCIE Frequency:

Command Rate:

DRAM Timings:

DRAM Static Read:

Ai Clock Twister:

Ai Transaction Booster:

Common Performance Level:

CPU Voltage:

CPU PLL:

North Bridge:

DRAM Voltage:

FSB Termination:

South Bridge:

SB 1.5V:

Loadline Calibration:

CPU GTL:

NB GTL:

CPU Spread Spectrum:

PCIE Spread Spectrum:

Πρεπει να διαβασεις τι κανει η καθε ρυθμιση και να δοκιμασεις πραγματα για να βρεις τι θα σου δωσει το καλλιτερο αποτελεσμα.

Και μην ξεχναμε οτι το overclocking ειναι περισσοτερο trial and error παρα επιτυχια :001:

stealth

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ αγγούρι..:033: έχω κάνει άπειρες ρυθμίσεις...μου έχουν σπάσει τα νέυρα...βαρέθηκα να κάνω restart... και δεν λέει με τπτ να πάει πάνω απο 3,7Ghz.. από temps είμαι οκ και σχετικά πολύ καλά αλλά δεν πάει με τπτ πάνω... αμα τ δώσω στα 3,6 ρεύμα 1,3 με 1,38 δεν ανοίγει...αμα του δώσω 1,4-1,45 είναι οκ και άμα του δώσω 1,5-1,55 κάνει restart για άγνωστο λόγο πριν μπεί ακόμα στα windows.... ιδέες?Μπορεί να είναι ''μπανάνα'' ο cpu και να μην πάει άλλο???

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον να μη μπαινει με 425 fsb??? Μηπως σε εκοψαν οι μνημες? Το λεω γιατι εγω το εχω 450x7 με 1,3 volt 24/7 χωρις κανενα προβλημα (εκτος απο αυτο με την επανεκκινηση).

Link to comment
Share on other sites

Με 7x425 ... μπαίνει στα Windows ?
οχι:074: :074: :074: :074: :074: :074: :022: :022: :022: :022: :( :(
Ειναι δυνατον να μη μπαινει με 425 fsb???

425 X 7=2975ΜHz,απο οτι μας εχεις πει ο επεξεργαστης εχει κανει 3.6GHz οποτε αυτο που σε κοβει δεν ειναι ο επεξεργαστης αλλα κατι αλλο.

Βαλε,

Cpu Ratio setting: 7

FSB strap: 400

FSB Frequency: 425

DRAM frequency: 850

Command Rate:2T

DRAM Static Read: Disabled

Ai Clock Twister: Light

Ai Transaction Booster: Manual

Common Performance Level: 8

CPU PLL: 1.60V

North Bridge: 1.60V

FSB Termination: 1.5V

Loadline Calibration: Disabled

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

και δοκιμασε να δεις αν μπαινει στα windows.

stealth

Link to comment
Share on other sites

To Loadline Calibration βαλε το Enabled, ειναι για το vdroop.

Ναι...απλα εχουν παρουσιαστει καποια προβληματα με αυτο σε καποιες μητρικες...οταν το συστημα ειναι σε idle κρασαρει.

Iσως να εχει διορθωθει με τα τελευταια Bios.

stealth

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να μην αρχιζω νεο θεμα...

Μολις εβαλα την νεα μου ψυκτρα πανω στον Q6600 μου και τα αποτελεσματα ηταν πολυ ενθαρυντικα! Με την Zalman οταν εδινα 1,4 βολτ με πετουσε μετα απο 5 λεπτα orthos επειδη ανεβαζε θερμοκρασια (αν και κατα 90% δεν πατουσε καλα και ειχα βαλει και πολυ παστα:115: ). Τωρα με την Noctua ημουν πολυ προσεκτικος και λειτουργει οπως πρεπει.

Στο κυριως θεμα τωρα...

Λεω αφου απο θερμοκρασιες ειμαστε καλα, δεν πεταμε κι ενα 8αρι multi να παμε στα 3,6? Τελικα ειναι πιο δυσκολα απ' οτι νομιζα. Τωρα εχω τις εξης ρυθμισεις:

Fsb strap: 400

Fsb: 450

Multi:8

Ram: 1800 7-6-6-18 2,1 volt memtest passed

Static read: Disabled

Dynamic write: Disabled

Vcpu: 1,4375

Cpu PLL: 1,60

Fsb Term. Voltage: 1,30

Nb volt: 1,70

Sb: auto

Load line Calibration: Enabled

Σφαλμα στο Orthos μου πεταξε μετα απο μιση ωρα με θερμοκρασιες:

cpu:56

core0-3: 68-68-64-63

δηλαδη μια χαρα.

Προτεινεται να αλλαξω κατι για να με βοηθησει να σταθεροποιηθω?

Edit: Τζιφος και στα 1,45. Μηπως ειναι αλλου το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Το PL τι ειναι?

Θα σου πω πως το εχει η Rampage Formula,στην δικη σου δεν ξερω αν ειναι το ιδιο.

Το Ai Transaction Booster αν το βαλεις στο Manual ανοιγει ενα submenu με το Common Performance Level,οσο το Ai Transaction Booster ειναι στο auto το PL=5 που ειναι πολυ σφιχτο,βαλτο στο 7 η 8.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα να τρεχει το βραδυ για 8 ωρες orthos και οταν σηκωθηκα, το ενα ειχε κολλησει ενω το αλλο ετρεχε κανονικα. Ειχε κολλησει αυτο που τεσταρε τους 2-3 στα 7 λεπτα. Το αλλο ετρεχε κανονικα ομως, χωρις λαθη. Ειναι safe να βαλω ολα τα ρευματα στο τερμα (εκτος του cpu) και να δοκιμασω μετα να κατεβαζω ενα ενα? Τα GTL τα εχω αφησει στο auto.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.