Jump to content



Asus M3A79-T Deluxe: Phenom power!


viper1442169065

Recommended Posts

Σύμφωνα και με το review της Oktabit, η νέα μητρική της ASUS με το νέο τσιπακι της AMD 790FX και SB750 αποτελεί την καλύτερη λύση για OC σε Phenom.

http://oktabit.foracamp.gr/content/asus-m3a79-t-deluxe-review

Την έχει δοκιμάσει κανείς?

Εγώ την πήρα χτες το απόγευμα και περιμένω σύντομα να ρίξω τον 9950 πάνω και το νεράκι για να αρχίσω το κάψιμο!!:033:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω φίλε ότι είναι αν θα συγχρονίζεται το fsb (htt) με την συχνότητα των μνημών ή όχι. Σε μία DFI για Intel πάντως έτσι ήταν. Αυτό είναι πολύ καλό γιατί μπορείς να κλοκάρεις και με χάλια μνήμες! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Το ganged mode ειναι 1x128bit dual channel ενω το unganged ειναι 2x64 bit dual channel το δευτερο ειναι ποιο αποδοτικο.Ο phenom εχει 2 memory controllers στο ganged οπως λεει και το ονομα δουλευουν ταυτοχρονα ενω στο unganged δουλευουν ασυχρονα........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχει βγει και η 602 εκδοση του BIOS. Για την ωρα την συγκεκριμενη την εχω με X2 6000+ επεξεργαστη. Αναμενω τον 940 και μολις τον λαβω θα ποσταρω. Η βελτιωση παντως που εχω στο συστημα ειναι μεγαλη ειδικα στην σταθεροτητα με την 3870 που εχω. Επισης ανεβαζει στα 872 για την gpu και 1291 οι μνημες οταν με την GΒ της υπογραφης και μονο που ενεργοποιουσα το overdrive κολαγε το pc. Περισσοτερα ελπιζω απο την νεα εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Το GANGED και UNGANGED στις μνήμες τι ρόλο παίζει??

Πάντως κάπου διάβασα ότι η AMD προετείνει unganged για μνήμες 1066 σε Phenom. Πάντως, οι διαφορές στην απόδοση είναι αμελητέες. Η πλάκα είναι ότι σε unganged, στο bios μπορείς να ορίσεις διαφορετικά timings για τον κάθε ένα controller:) Αν όντως βεβαια αυτό δουλεύει, ή αν δουλεύει σωστά, δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάπου διάβασα ότι η AMD προετείνει unganged για μνήμες 1066 σε Phenom. Πάντως, οι διαφορές στην απόδοση είναι αμελητέες. Η πλάκα είναι ότι σε unganged, στο bios μπορείς να ορίσεις διαφορετικά timings για τον κάθε ένα controller:) Αν όντως βεβαια αυτό δουλεύει, ή αν δουλεύει σωστά, δεν το γνωρίζω.

Έκανα διάφορες δοκιμές με ganged και unganged και με 800 και 1066.

Το ganged δίνει σε κάποιες εφαρμογές αρκετά όπως στο wprime, αλλά αναγκαστικά αν πας με 1066 πρέπει να πας με χαλαρά timings και αναγκαστικά πιο χαμηλό fsb.

Γενικά μου κάθεται καλύτερα σε unganged γιατί ρίχνω τα timings σε 4-4-4 και ανεβάζω και fsb..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν για όσους έχουν αυτή τη μητρική και άσχετα με το αν έχουν PH1 ή PH2, συνιστώ να βάλουν το νέο BIOS 0703, καθώς σε προσωπικές δοκιμές με singlethread SPI και multithread Wprime είδα αυξημένες βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εβαλε κανεις το νεο βιος 1101 ? Εγω απο οταν το εβαλα εχω προβλημα με τις καθημερινες ρυθμισεις... 17.5χ200 ... δε μου ειναι σταθερο με τπτ ... αναγκαστικα να βαλο 17χ200 ...

Ξερει κανεις τι παιζει ?

Επισης γινεται να βρω πουθενα ετοιμα OC προφιλ ??? Κανουν ?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλε κανεις το νεο βιος 1101 ? Εγω απο οταν το εβαλα εχω προβλημα με τις καθημερινες ρυθμισεις... 17.5χ200 ... δε μου ειναι σταθερο με τπτ ... αναγκαστικα να βαλο 17χ200 ...

Ξερει κανεις τι παιζει ?

Επισης γινεται να βρω πουθενα ετοιμα OC προφιλ ??? Κανουν ?

Εγω εχω μεινει στο 07.Αφου ολα παιζαν μια χαρα, γιατι να το αλλαξω?Εσυ αν πριν επαιζες καλυτερα, ξαναφλασαρε το προηγουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να σταθεροποιήσω τον 9950 στα 3GHz, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω, σε τόσο μπανάνα κομμάτι έπεσα; είναι η 140W έκδοση που πεινάει:106:

Έχω καταλάβει ότι το 3ο Core είναι λίγο βιτσιόζικο και μου πετάει Failure στα 3Ghz (L1+L2 cache από το S&M), Στο advanced clock calibration με τα ποσοστά μπορώ να μειώσω ανά Core την ταχύτητα;:017:

BTW περιμένω και τον phenom 2 965 που θα τον έχω default 3,4GHz :080:

update: όταν έκλεισα το ACC μου δούλεψε στα 3 σταθερά με timings 5-4-4-15-20(DDR800):069:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να σταθεροποιήσω τον 9950 στα 3GHz, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω, σε τόσο μπανάνα κομμάτι έπεσα; είναι η 140W έκδοση που πεινάει:106:

Έχω καταλάβει ότι το 3ο Core είναι λίγο βιτσιόζικο και μου πετάει Failure στα 3Ghz (L1+L2 cache από το S&M), Στο advanced clock calibration με τα ποσοστά μπορώ να μειώσω ανά Core την ταχύτητα;:017:

BTW περιμένω και τον phenom 2 965 που θα τον έχω default 3,4GHz :080:

update: όταν έκλεισα το ACC μου δούλεψε στα 3 σταθερά με timings 5-4-4-15-20(DDR800):069:

Τι να σου πω..

Εγώ τα 3.300 τα είχα θυμάμαι για πλάκα, μόλις έβαλα το SP2 των Windows..Μιλάμε για μετά από μερικά boot.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.