Jump to content



8800 GTS 512 vs GT


squid

Recommended Posts

Εχω μια ευκαιρια να ανταλλαξω την 8800 GT μου με μια 8800 GTS 512. σε 3D συνη8ως τρεχω την GT στα 700/1000 χωρις προβληματα εκτος απο τον θορυβο βασικα και την φασαρια του κλοκαρισματος και του ελεγχου της ταχυτητας των fans. Aξιζει τον κοπο να βαλω την GTS? ιδια χιλιομετρα με την GT μου περιπου εχει. (Sparkle GΤ / Αsus GTS)

Link to comment
Share on other sites

Η 8800GTS/512 είναι 5-10% δυνατότερη σε σχέση με τη GT.

Επιπλέον πόντους παίρνει και από το γεγονός ότι είναι υλοποίηση της Asus.

Οπότε η απάντηση για την επιλογή ... είναι θετική.

Αν είναι σκέτη ανταλλαγή ... χάρη σου κάνει.

Αν περιλαμβάνεται και κάποιο αντίτιμο ... θέλει σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

βασικα μονο για της asus gts που ειναι factory oced αξιζει να την αλλαξεις αλλα μονο αν ειναι χωρις λεφτα. αλλιως το να κερδισεις 3 fps πληρωνοντας πραγματικα δεν αξιζει. επισης ειμαι της αποψης αν κατι δουλευει καλα και δεν εχεις την επιλογη του αρκετα καλυτερου ας μη το αλλαζεις

οπως ειπα αν ειναι τζαμπε εφυγες, αλλιως δικα σου τα λεφτα οτι νομιζεις :>

Link to comment
Share on other sites

ποσο ειναι ενα τυπικο σταθερο OC για τις GTS 512?

Ένα ~730/1100 το κάνουν χωρις ζόρι όλες.

- αξιζει να περασω καποιον ποιο προσφατο driver (174+) σε συγκριση με τους 169.21? υπαρχει καποιο υπολογισιμο πλεονεκτημα - βελτιωση?

Ναι περνα τον τελευταίο. Διορθωνονται αρκετα random προβλήματα σε παιχνιδια κλπ.

- το ntune τι εγινε? αντικατασταθηκε απο κατι αλλο?

Δε νομιζω. Αν και χρησιμοποιώ Rivatuner...

Link to comment
Share on other sites

η καρτα δειχνει πολυ καλη, δειχνει να ανεβαζει ανετα χωρις προβλημα, εβγαλε κατευθειαν full 3DMark06 στα 720/1050 (δεν δοκιμασα πιο πανω ακομη) χωρις καν να πειραξω τον ανεμιστηρα. και οταν τον παω στις 80% -100% στροφες ακουγεται λιγοτερο και ειναι λιγοτερο ενοχλητικος απο την GT.

Aλλα ..

φαινεται να απελευθερωνει περισσοτερη ζεστη μεσα στο κουτι απο την GT?? Με το που εκλεισα το κουτι ουτε το 3Dmark06 δεν μπορει να βγαλει με ολα τα ρολογια stock, και απο οτι ειδα και σε αλλη εφαρμογη που παγωνει μετα απο λιγο, σαν να κρασαρει μαλλον τωρα ο Q6600 (@3000 - μαμα HSF) ... Παιζει αυτο το σεναριο σαν πιθανοτητα?

και χρειαστηκε να μετακινησω τους δισκους μου (2 sata) σε δυο ports παρακατω για να χωρεσει η καρτα, και μου κανουν ζητηματα με το AHCI εκει (το BIOS τους βλεπει μονο μετα απο boot, απο restart δεν τους βρισκει ...)

(ΟΤ αλλα γενικα, εγω προσωπικα, ποτε ξανα MSI board, απο τοτε που το πηρα δεν εχει σταματησει να εμφανιζει διαφορα κουλα)

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα με τα στοκ ρολογια θα πρεπει να παιζει και στους 60+ βαθμους.

Εμενα εχω δοκιμασει 3 GTS 512 και ολες 771/1100 ειναι τα 24/7 ρολογια παντως καιρου με 70% fan speed

και ολες εχουν παει 800core.

Πιστευω κατι αλλο φταιει και σου κολλαει.Δοκιμασες 100% fan speed Με κλειστο το κουτι να δεις αν θα σου κολλησει ;

Επισης η GTS 512 βγαζει ολο τον αερα εξω.

Link to comment
Share on other sites

ναι μεν βγαζει εξω αερα (που τραβαει απο κατω της, αρα ψυχρο) αλλα απο πανω ειναι σαν θερμαστρα και εκπεμπει πολλη θεμοτητα μεσα στο κουτι απο το πανω μερος της, ζεσταινει τον αερα απο πανω της, και υποψιαζομαι οτι μαλλον τα παιρνει η CPU με την μαμα ψυκτρα (Q6600 @ 3.0) μια δοκιμη που προλαβα να κανω παιχνιδι με στοκ την CPU (και την GTS) δεν κρασαρε πουθενα ... θα δοκιμασω το 3Dmark06 αποψε να σιγουρευτω. (οποτε παω σε καινουριο κουτι ή καλυτερη CPU ψυκτρα)

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε συ...υπερβολες.Ολη αυτη η σκεψη που λες να μεταφραζεται σε 1-2 βαθμους και αν.

θα παρεις καινουργιο κουτι αντι να κοιταξεις να πεταξεις καπου εναν ανεμιστηρα ;

Και γιατι δε δοκιμαζεις ολα στοκ να δεις αν φταιει τπτ ;

Link to comment
Share on other sites

Ασε τη cpu σου όπως είναι χρονισμένη στα 3,0Ghz

Βάλε να τρέξεις στο '06 μόνο τα cpu tests ... και πές μου άν τα έβγαλε.

TASOS added 17 Minutes and 1 Seconds later...

Επίσης ... τροφοδοτικό έχεις αυτό της υπογραφής σου ?

Καταναλώσεις σε Watt (κατά προσέγγιση)

8800GT

150 Watt idle

250 Watt load

8800GTS/512

170 Watt idle

280 Watt load

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω αμεσως, μολις παω σπιτι. Τροφοδοτικο ναι αυτο της υπογραφης μου :( (μπορει να τραβηξει με ασφαλεια μεχρι και 520 λεει ..) οι υπολογισμοι συμφωνα με αυτο: http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp βγαζουν οτι ειμαι ενταξει σε load και με 400αρι ..

Link to comment
Share on other sites

το ενδιαφερον ομως ειναι οτι με την GT δεν ειχα κανενα κρασαρισμα σε παιχνιδια και benchmark, ολα Overclocked (εκτος απο ενα μονο το οποιο ντε και καλα ηθελε την καρτα να τρεχει στα μαμα ρολογια - και μαλιστα ενα απο τα πιο ελαφρια παιχνιδια)

(αν ειναι το PSU μαλλον γυρναω στην GT μου ... ας οψεται για μελλοντικη αναβαθμιση ή μελλοντικο καινουριο pc)

Link to comment
Share on other sites

Report :

  • Δοκιμη 3Dmark06 με ΟC ετσι και ετσι. εβγαζε τα τεστ αλλα καθυστερουσε πολυ στο τελος καθε τεστ, σαν να παγωνε στο τελος καθε τεστ. Δοκιμη με παιχνιδι προβληματικη
  • Διατηρηση OC αλλα αυξηση VTT και NB volt απο 1.250 και 1.300 σε 1.300 και 1.400 αντιστοιχα. Βελτιωση των πραγματων εδω στο 3Dmark06, το βγαζει κανονικα. με loop oλα φυσιολογικα. Gaming, προβληματα με textures μετα απο καποιο διαστημα.
  • Στοκ ρολογια Q6600, oλα τα αλλα βολτ και οι μνημες παραμενουν ως εχουν (800αρα @ 1066) 3Dmark06 και gaming xωρις κανενα προβλημα.
  • Ξανα στοκ ρολογια CPU, OC μνημες παραμενει, αλλα GTS ΟC στα 720/1050. Ξανα ολα σταθερα χωρις κανενα προβλημα.

Tωρα μενει δοκιμη 3Dmark06 + gaming (CPU OC) με ανοικτο κουτι ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με ανοικτο κουτι και overclocked ολα, κανενα ζητημα για οση ωρα τουλαχιστο δοκιμαζα, επαιζα κλπ. Με κλειστο κουτι και OC τον Q6600 , καποια στιγμη τα παιζει ....

(δοκιμασα και με αποσυνδεμενα τα δυο DVD (DVD wrter / DVD player) και δεν υπηρξε καμμια διαφορά)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.