Jump to content



Router τελος


lunatic89

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Εχω σοβαρο προβλημα με το ρουτερ μου.Εχω double play κ ξαφνικα το μεσημερι εκλεισε κ δεν ξανανοιγει.Του αλλαξα πριζα αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα.Το μηχανημα ειναι νεκρο.Δεν αναβει κανενα λαμπακι κ γενικα δεν υπαρχει ανταποκριση.Το κακο ειναι οτι δεν εχω κ τηλεφωνο.Ειναι λογικο κατι τετοιο?????:022: :022: :022: :022:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα βγαζω το τηλεφωνο απο το ρουτερ κ το βαζω κατευθειαν στην πριζα του τηλεφωνου.Αλλα ειναι νεκρο το τηλ κ απο εκει.Το θεμα ομως ειναι οτι δε μπορει ο λογος που δε δουλευει να ειναι οτι κοπηκε η γραμμη γιατι τοτε τουλαχιστον θα αναβαν τα λαμπακια του ρουτερ οταν θα το χα στην πριζα.Δεν αναβει τιποτα ομως

Link to comment
Share on other sites

ενταξει, απλα καηκε το router και επειδη στα 2play με voip το τηλεφωνο με το ρουτερ κλειστο δεν δουλευει, δεν δουλευει και τωρα.

Η μονη αλλη περιπτωση ειναι να καηκε μονο ο μετασχηματιστης του ρουτερ (λιγοτερο πιθανο βεβαια)

Εσυ παρε αμεσως την εταιρεια σου να σου το αλλαξουν,

και στο μεταξυ αν βρεις κανενα μετασχηματιστη που να δινει τα ιδια V και A, δοκιμασε και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια.Αν κ δε μου φαινεται καθολου λογικο να μη μπορει να παρει εστω μονο το τηλεφωνο απ τη γραμμη μου.Μηπως θα ηταν καλυτερα να παρω ενα καλο ρουτερ γυρω στα 100 ευρω?Ετσι κ αλλιως ολα τα ρουτερ των εταιριων ειναι χαλια απ οτι ξερω

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικοτατο να μη δουλευει το τηλεφωνο, οταν παιρνει σημα απο το router.

Αυτο δηλαδη που ισχυει στο voip και το οποιο χρησιμοποιουν σχεδον ολα τα 2play.

Υπαρχουν και μερικα 2play πλεον που δινουν τηλεφωνια pots δηλ οπως η κλασσικη του οτε, και τοτε το τηλεφωνο το συνδεεις στην τηλ/κη πριζα του σπιτιου.

Τι εταιρεια 2play εχεις?

Καποιες δουλευουν αποκλειστικα με συγκεκριμενο router γιατι του εχουν περασει συγκεκριμενες ρυθμισεις για την τηλεφωνια.

Αν εσυ παρεις καποιο αλλο, πολυ πιθανο να μην εχεις τηλεφωνο.

Γενικα, επικοινωνησε αμεσως με την εταιρεια σου.

Ζητα αντικατασταση αμεσα.

Και μετα ρωτα και την τεχνικη τους υπηρησια για το αν μπορεσεις να λειτουργησεις με αλλο μοντελο.

ΥΓ εσυ τωρα απο που μπαινεις ιντερνετ? :033:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ομως ειναι οτι δε μπορει ο λογος που δε δουλευει να ειναι οτι κοπηκε η γραμμη γιατι τοτε τουλαχιστον θα αναβαν τα λαμπακια του ρουτερ οταν θα το χα στην πριζα.Δεν αναβει τιποτα ομως

Ναι το ξερω,ο λογος που σου ειπα να δεις αν εχεις σημα ειναι για να δεις αν εχει καψει και την γραμμη η μονο τις συσκευες.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εχω HOL κ το ρουτερ ειναι το Netfaster της Intracom.Χρησιμοποιω voip οπως πολυ σωστα ειπες.Εχω ηδη στειλει e mail για να επικοινωνησουν μαζι μου μεσω κινητου γιατι αλλιως θα πρεπε να περιμενω στο τηλεφωνο κανα 40λεπτο.Αν τελικα δεχεται αλλο ρουτερ ποιες εταιρειες ειναι καλες σε αυτο το χωρο??

Link to comment
Share on other sites

κι εγω HOL εχω , αλλα απο πιο παλια, οποτε μου ειχαν δωσει το Fritz 7140 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο αυτο.

οποτε αυτο σιγουρα κανει.

Δυστυχως δεν ξερω να σου πω αν και ποιο αλλο μοντελο μπορεις να αγορασεις και να σου δουλεψει.

Ρωτα την τεχνικη υπηρεσια για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο.Με εναν φιλο μου καναμε ιδια μερα την αιτηση κ αυτος πηρε το Fritz...Ημουν απλα ατυχος...Σε αυτον κλειδωνε κ πολυ πιο ψιλα κ γενικα εβλεπα οτι ηταν πολυ καλυτερο..Thanks για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια βδομαδα ταλαιπωρια ηρθε επιτελους στα χερια μου το καινουριο ρουτερ.Αυτη τη φορα ζητησα να μου δωσουν το fritz.Μολις πριν απο μιση ωρα το συνδεσα κ ακομα δε μπορω να συνδεθω μαζι του.Δε μπορω να καταλαβω τι συμβαινει.Προσπαθησα κ ασυρματα κ με καλωδιο ethernet.Μηπως θα μπορουσες να βοηθησεις sakattack??Ειδα κ την παρουσιαση σου για το συγκεκριμενο ρουτερ αλλα δε με βοηθησε καθολου.Παιδια βοηθεια δεν αντεχω αλλο χωρις τηλεφωνο κ ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις δεν μπορεις να συνδεθεις μαζι του?

με καλωδιο θα συνδεσεις το pc και σε εναν browser (πχ ΙΕ) θα γραψεις 192.168.178.1

και θα μπεις στο web interface του router να κανεις τις ρυθμισεις που θες.

ΥΓ.

ενα ωραιο που εμαθα τωρα τελευταιο, ειναι οτι μπορεις να βαλεις blocking dialing rule με κενο αριθμο, ωστε οσοι σε παιρνουν με αποκρυψη να τρωνε πορτα στη μαπα.

Την καταβρισκω να κοιταω που και που την call list και να βλεπω ποσοι εχουν προσπαθησει να παρουν με αποκρυψη. :033:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα πρωτα να συνδεθω ασυρματα κ μετα με ethernet.Σε καμια απ τις 2 περιπτωσεις δε μπορεσα να συνδεθω.Δηλαδη δε μου εμφανιζε πουθενα το pc οτι αναγνωριζει το ρουτερ.Εβαλα το cd που ερχεται μαζι με το ρουτερ κ σε καποιο σημειο που λεει να κανω τη συνδεση μεταξυ τους ο υπολογιστης δεν το βρισκει.Επισης αναβοσβηνει μονο το λαμπακι του power/dsl.Ολα τ αλλα ειναι σβηστα

lunatic added 19 Minutes and 9 Seconds later...

Δεν μπορω να συνδεθω στο ρουτερ για να μπορεσω να μπω στη σελιδα του κ να το ενεργοποιησω

Link to comment
Share on other sites

Βασικα σκεφτομαι μηπως φταει η Hol γιατι στις οδηγιες λεει οτι το λαμπακι power/dsl πρεπει να μενει μονιμα αναμενο ενω σε μενα αναβοσβηνει συνεχεια.Επισης για λιγο μενει σταθερα αναμενο κ εκεινη τη στιγμη αναβοσβηνει κ το λαμπακι wlan.Αλλα σβηνει αμεσως κ δε προλαβαινει να κανει συνδεση

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, αλλο το αν το ρουτερ βρισκει γραμμη, αλλο το αν το ρουτερ και το pc συνδεονται.

οντως, οταν το λαμπακι power/dsl αναβοσβηνει, σημαινει οτι προσπαθει να συγχρονισει. αρα ειναι προβλημα, αλλα θα το λυσεις αυτο μετα.

πρωτα πρεπει να δει τι γινεται στο ρουτερ απο το pc.

μεσω καλωδιου, ξεχνα το ασυρματο στην αρχη.

κανε αυτο που σου λεει ο alxandros

Άνοιξε ενα dos παράθυρο και γράψε ipconfig/ all και δες τι στοιχεία σου βγάζει στα πεδία IP Address, Subnet Mask, Default Gateaway

να δεις αν εχεις παρει IP απο το ρουτερ.

αν ναι, θα πρεπει να εχεις στο pc μια ΙΡ 192.168.178.x

επισης μπορεις αυτα να τα δεις και στις ιδιοτητες της καρτας δικτυου, αν εχεις συνδεθει.

στο my network connections

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα αυτο που μου ειπατε στο command prompt κ πατησα enter αλλα δε μου εβγαλε καποια τιμη ή κατι σχετικο.Εχω vista κ μου δειχνει ενα κιτρινο τριγωνακι με ενα θαυμαστικο αναμεσα στο Pc k to router.Το ειπα στη χολ κ μου ειπαν οτι μπορει να ειναι χαλασμενες οι εξοδοι ethernet του ρουτερ.

Link to comment
Share on other sites

θα σας περιγραψω τη συμπεριφορα του ρουτερ γιατι μου φαινεται πολυ παραξενη.Καταρχας αφου κανω ολες τις συνδεσεις αρχιζει να αναβοσβηνει το λαμπακι power/dsl.Καποια στιγμη σταθεροποιηται αναμενο αλλα μονο για περιπου 30 δευτερολεπτα κ μετα αρχιζει παλι να αναβοσβηνει.Μετα απο λιγο στα καλα καθουμενα αναβοσβηνουν μια φορα ολα ταυτοχρονα κ μετα συνεχιζει παλι μονο του το λαμπακαι power/dsl.Πραγματικα δε μπορω να καταλαβω τι συμβαινει.Μιλησα με την Hol κ μου ειπαν οτι αυτοι απο τον υπολοιστη τους βλεπουν οτι το ρουτερ συγχρονιζει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

μπουρδες σου ειπαν. τι κανονικα?

-οταν αναβοσβηνει προσπαθει να συγρονισει.

-οταν μενει αναμενο, τοτε συγχρονισε, και μετα προσπαθει να αποκαταστησει επικοινωνια με την εταιρια (τηλεφωνο και ιντερνετ)

-μετα που αναβοσβηνουν ολα μαζι, σημαινει οτι κανει reset. για καποιο λογο ακατανοητο. και φτου κι απο την αρχη παει να συγχρονισει...

Πολυ πιθανον να ειναι ελαττωματικο το ρουτερ που σου εστειλαν.

Αλλωστε αν τωρα δινουν netfaster, πολυ πιθανον αυτο το 7140 να ειναι επιστροφη απο αλλο χρηστη και οχι καινουργιο.

Σε καθε περιπτωση, εσυ το πρωτο που πρεπει να προσπαθησεις ειναι να επικοινωνησεις pc με router

μην το συνδεεις με το τηλ καλωδιο. αστο να αναβοσβηνει και να προσπαθει να βρει γραμμη.

και συνεδεσε ενα καλωδιο ethernet που να εισαι σιγουρος οτι δουλευει, με το pc , και με ολες τις ethernet θυρες του ρουτερ.

Η τελικη δοκιμη που θα σε πεισει, ειναι να πας το δικο σου ρουτερ στο φιλο σου και να δεις αν εκει δουλευει, και να φερεις το δικο του σε σενα, να δεις αν δουλευει επισης. Κατα προτιμηση με το δικο του καλωδιο, που δουλευει στα σιγουρα.

Τεσπα, παντως απο ολα αυτα που λες, μαλλον ελαττωματικο ρουτερ σου εστειλαν, οποτε αφου δεις οτι ουτε συνδεεται το pc, ουτε κραταει το συγχρονισμο, αλλα κανει reset,

παρε τους τηλ και ζητα ξανα αντικατασταση.

Να εισαι απολυτος και μεχρι και να τους βρισεις. Μη δειχνεις αβεβαιοτητα, γιατι θα πανε να σε τουμπαρουν με μπουρδες.

Και απειλησε τους οτι θα αλλαξεις εταιρεια, αν δεν αποκαταστησουν το προβλημα, αλλαζοντας σου με ενα ρουτερ που να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sakattack μου εδωσες κουραγιο.Λοιπον για καποιο λογο που ισως μονο ο θεος να ξερει το ρουτερ ξαφνικα συνδεθηκε με τον υπολογιστη κ μπορεσα επιτελους να μπω στην σελιδα του.Οταν μπηκα πηγα να κανω το configuration κ ενω μεχρι ενα σημειο προχωρουσε κανονικα οταν ελεγε οτι ελεγχει τη συνδεση dsl εβγαλε failure.Προφανως αφου ακομα προσπαθει να συγχρονισει.Αυτο που ειπες οτι ειναι μεταχειρισμενο το ειχα σκεφτει κ γω κ σημερα που ειχα παει παλι απ τα κεντρικα το ειπα σε εναν τεχνικο κ μου ειπε οτι δεν ισχυει κατι τετοιο.Αλλα ο ιδιος τεχνικος μου ειπε οτι συγχρονιζε ενω δε συγχρονιζει οποτε δεν ειναι κ πολυ ατομο εμπιστοσυνης.Αλλα οπως κ να χει σιγουρα ποτε δε θα μου λεγε οτι ειναι μεταχειρισμενο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.