Jump to content



Κατανάλωση και τα συστήματα μας


viper1442169065

Recommended Posts

620 Watt?

Σαν πολλα μου ακουγονται.

Μου βαζεις ιδεες να μετρησω και το δικο μου....

Για κάτι τέτοιους άπιστους Θωμάδες, έκανα 1 μικρή έρευνα :033: :033:

Και να το αποτέλεσμα:

CPU ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

http://www.guru3d.com/article/amd-phenom-x4-9950-be-processor-tested/10

308WATT σε LOAD για 3.100Mhz.Εγώ παίζω καθημερινά στα 3.450 και πιθανώς με παραπάνω ρεύμα, από αυτό που είχαν στο άρθρο για τα 3.1g

VGA ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

http://www.guru3d.com/article/amd-ati-radeon-hd-4850-review-force-3d--powercolor/7

http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-4850,1957-20.html

Μιλάμε για 260watt μόνο από την κάρτα..Και χωρίς OC και στα default ρεύματα.

Εγώ την έχω φλασάρει με άλλο BIOS με το μαξ ρεύμα που δίνει το RBE (1.158)και παίζει και με πιο πάνω ρολόγια (750/1200).Να μην έχει πιάσει τα 300 τώρα?

Άντε πες μου τώρα ότι δε θες 600+ watt..:069:

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το ανάλυσα όμως τόσο πολύ.

Ενημερώθηκα από τα παιδιά εδώ και μπόρεσα και έφτιαξα ένα δυνατό σύστημα, χωρίς να υστερεί κάπου.

Πού να βάλεις πάντως και καμιά ακόμα κάρτα πάνω..Δεν το βλέπω το 750 να την παλεύει..:046:

Link to comment
Share on other sites

Πολλα τα Watt δεν ειναι? Εμενα με 7 δισκους τον quad στα 4.42 4GB μνημη και 8800GTX που τρωει αρκετα στα 650/1050 εχω δει max με Prime95+3Dmark 480W-500W.Το κατεβαστηρι με τον quad στα 3.51 full load,6 δισκους και την 8400 να foldarei πιανει 189W.Οι μετρησεις απο το software των APC UPS.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είναι και η ίδια κάρτα γραφικών για άμεση σύγκριση. Η 8800GTX δεν είναι τόσο ενεργοβόρα.

μόνο η κάρτα φταίει, έχουν και διαφορετικό cpu ξέρεις...

απλά ήθελα να ρωτήσω, μήπως λέει το software ψέματα ρε Thor?:033:

Link to comment
Share on other sites

I am so confused...:confused:

Το θεωρω τραγικο παντως να εχω καταναλωση 600+ Watt με το Workstation της υπογραφης μου.

Thorlite κλεινω πιο πολυ προς τη δικη σου μετρηση (του UPS σου για να ειμαι ακριβης) και περιμενω κι εγω σε λιγο καιρο ενα UPS για να βγαλω τα συμπερασματα μου.

Link to comment
Share on other sites

I am so confused...:confused:

Το θεωρω τραγικο παντως να εχω καταναλωση 600+ Watt με το Workstation της υπογραφης μου.

Thorlite κλεινω πιο πολυ προς τη δικη σου μετρηση (του UPS σου για να ειμαι ακριβης) και περιμενω κι εγω σε λιγο καιρο ενα UPS για να βγαλω τα συμπερασματα μου.

Και γιατί το sofware πρέπει και καλά να μετράει σωστότερα από τον μετρητή που παρεμβάλλεται μεταξύ συστήματος και ΔΕΗ??

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λεω αυτο.:)

Γι' αυτο εγραψα παραπανω πως ειμαι μπερδεμενος.;)

Κι επειδη το θεμα με απασχολει παρα πολυ, πρεπει να ανακαλυψουμε κανοντας την ερευνα μας τι ακριβως ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Tο κατεβαστηρι μου εχει ενα Thermaltake Toughpower 500W που δε το βλεπω να πιεζεται και παιζει 24/7.Τα 2 APC ειναι ενα Back-up RS 800VA και smartUPS 750VA και κρατανε ανετα αρκετη ωρα τα PC σε full load αλλος ενα λογος που εμπιστευομαι και το software τους γιατι γυρω στα 500W και τα δυο πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα πες μας σε παρακαλω ποση ωρα κραταει καθε UPS σου το καθε PC.

Εγω ελπιζω να ερθει στα χερια μου αυτο μεσα στο μηνα και απλα θελω να εχω μια εικονα του τι να περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα πες μας σε παρακαλω ποση ωρα κραταει καθε UPS σου το καθε PC.

Εγω ελπιζω να ερθει στα χερια μου αυτο μεσα στο μηνα και απλα θελω να εχω μια εικονα του τι να περιμενω...

Έλεος ρε.Παίρνεις μισό PC με αυτά τα λεφτά..

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω κι εγώ τις μετρήσεις μου να σας μπερδέψω περισσότερο...

Psu: 850W Ocz GameXtream

Mobo: Striker extreme 680i

Cpu: Q6700 o/c at 3,3G

Ram:4x1G 1066 sli

Vga:9800GX2@766/1145

2x76G Raptors Raid0 + 1x640 WD

4x12mm led fans+1x250mm fan + fan controller

Τρέχοντας το παραπάνω σύστημα με 3DVantage είδα για λίγο 485 Watt... Γενικά παίζει στα +/- 450W. Idle και στις stock ταχύτητες πέφτει στα 230W... Αυτά μετρημένα και με βατόμετρο αλλά και απο το software του UPS ,το οποίο αναφέρει ποσοστό 30% φορτίου και είναι το MGE Ellipse MAx 1500 / 900W. ''Αρα το software του UPS δίνει λιγότερη μέτρηση, περίπου 300W σε full o/c load... Η αλήθεια πρέπει να κλείνει προς τη μέση, πιστεύω γύρω στα 400W...

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.

Καταληγω στο εξης: Το υπερχρονισμενο pc του καθενος μας καιει τα αντερα του σε σχεση με default καταστασεις.

Το ποσο ακριβως δυστυχως τελικα με UPS δεν θα το μαθω γιατι στραβωσε η δουλεια και δεν θα το παρω.

Θα μπορεσω ομως να μετρησω με ενα βατομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.