Jump to content



Κατανάλωση και τα συστήματα μας


viper1442169065

Recommended Posts

Μετά από μια συζήτηση που είχα με τον Κοπρίτη, ο πιό αξιόπιστος τρόπος να μετρήσεις την κατανάλωση είναι με μιά συσκευή σα μικρό πολύπριζο, που μπαίνει κατευθείαν στην πρίζα του υπολογιστή και μετράει. Κοστίζει κάπου 15-30€ ανάλογα το μοντέλο γιατί υπάρχουν κι αυτά που μετράνε σύνολο σε κιλοβατώρες, μέση κατανάλωση, μέγιστη, κλπ.

Θα το βρείτε σε καταστήματα τύπου Κατουμάς.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα η συζήτηση έχει ξεκινήσει πάνω σε λάθος βάσεις και ποιο συγκεκριμένα στα λάθος συμπεράσματα του viper στο πρώτο post.

Τα φορτία που αναφέρουν τα sites στις μετρήσεις τους είναι τα συνολικά φορτία των συστημάτων πάνω στα οποία έχουν τις κάρτες γραφικών ή τους επεξεργαστές προς εξέταση. Τα όποια συμπεράσματα βγάζουν σχετικά με την κατανάλωση ενός επεξεργαστή ή μια κάρτας γραφικών προκύπτουν από τις διαφορές που παρατηρούνται σε σχέση με άλλους επεξεργαστές ή άλλες κάρτες γραφικών.

Για παράδειγμα στο πρώτο link τα 223Watt που χρεώνονται στον Phenom X4 9950BE αντιστοιχούν σε όλο το σύστημα που φιλοξενεί τον επεξεργαστή. Ομοίως τα 234W του C2Q Q6600 δεν είναι 234W που καταναλώνονται αποκλειστικά από τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια συζήτηση που είχα με τον Κοπρίτη, ο πιό αξιόπιστος τρόπος να μετρήσεις την κατανάλωση είναι με μιά συσκευή σα μικρό πολύπριζο, που μπαίνει κατευθείαν στην πρίζα του υπολογιστή και μετράει. Κοστίζει κάπου 15-30€ ανάλογα το μοντέλο γιατί υπάρχουν κι αυτά που μετράνε σύνολο σε κιλοβατώρες, μέση κατανάλωση, μέγιστη, κλπ.

Θα το βρείτε σε καταστήματα τύπου Κατουμάς.

Με τετοιο εχει παρει τις μετρησεις που μας λεει ο Θωμας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βασικό πράγμα που κατόπιν συζήτησης με τον INDIANA το θυμήθηκα.

Δεν πάει κατευθείαν το pc στο wattometer.

Το PC πάει στο MUSTEK και το MUSTEK είναι συνδεδεμένο στο wattmeter.

Οπότε στους προηγούμενους υπολογισμούς, δεν έχουμε μέσα το φορτίο του UPS.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γύρω στα 25 ευρώ τον μήνα παραπάνω θα δίνεις για το overclock που έκανες.

....

....

....

....

....

...

..

.

Πλάκα κάνω!

Όλα αυτά εξαρτώνται από το overclock και πως έγινε... πόση αύξηση της τάσης... και άλλες λεπτομέρειες, που δεν αξίζει να σκεφτείς καν αφού μιλάμε για μηδαμινά ποσά.

Άντε τώρα εκεί που σου ερχότανε το δίμηνο 100 ευρώ ο λογαριασμός με το overclock τώρα να σου έρχεται 102 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Μοοοοοοοοοοοοοοοονο?Ε τοτε οκ.Βασικα πριν το o/c σε idle ειχε 1,16volt κ σε full load 1,31 επειδη ηταν στο auto.Τωρα δουλευει στα 1,28 idle κ 1,24 under stress.Δυστυχως πρεπει να τον εχω τοσο ψηλα γιατι εχω μεγαλο vdroop....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρωστούσα και 1 μέτρηση χωρίς το UPS πάνω που έχει και την οθόνη, σας το αναφέρω τώρα.

Με OC στον PHENOM και ρεύμα 1,525 στο BIOS και την 4850 OCed στα 730/1150 είδα στο FAR CRY 2 Benchmark ΜΑΧ 380 Watt.

Οπότε το μόνο που μένει να υποθέσουμε για τα προηγούμενα αποτελέσματα, είναι ότι το παραπάνω φορτίο του UPS που έχει πάνω και την 17αρα CRT +το BIOS της 4850 που ήταν modded με παραπάνω ρεύμα οδήγησε στο συνολικό 600+...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το μόνο που μένει να υποθέσουμε για τα προηγούμενα αποτελέσματα, είναι ότι το παραπάνω φορτίο του UPS που έχει πάνω και την 17αρα CRT +το BIOS της 4850 που ήταν modded με παραπάνω ρεύμα οδήγησε στο συνολικό 600+...

+220W? Με τίποτα. Η 17άρα δεν νομίζω να καίει πάνω από 70W, ενώ λόγο του modded BIOS η 4850 άντε να προσθέτει άλλα 10-30W. Νομίζω ότι είναι υπερβολή να υποθέσουμε ότι το UPS καίει στην καθισιά του, αν καταλαβαίνω καλά, 120W.

Link to comment
Share on other sites

+220W? Με τίποτα. Η 17άρα δεν νομίζω να καίει πάνω από 70W, ενώ λόγο του modded BIOS η 4850 άντε να προσθέτει άλλα 10-30W. Νομίζω ότι είναι υπερβολή να υποθέσουμε ότι το UPS καίει στην καθισιά του, αν καταλαβαίνω καλά, 120W.

Τι να σου πω..

Δεν έχω κάτι άλλο πάνω στο UPS.

Πάντως φαίνεται ότι το φορτίο είναι αρκετά πάνω από 500, καθώς κάποια φορά που έπεσε το ρεύμα, έσβησε στο καπάκι όλο το σύστημα.

Το Mustek 800 (με μπαταρία ενός χρόνου) υποτίθεται ότι καλύπτει μέχρι 480 watt.Άρα για να κλείσει στο καπάκι, θα πει ότι στηρίζει περισσότερα watt.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.