Jump to content



Celeron 430 & Celeron E1200


stealth1442169213

Recommended Posts

Πριν τα Χριστουγεννα αγορασα αυτους τους δυο Celeron για να εχω κατι να κλοκαρω...

Και οι δυο σε stock voltage (1.3V) ανεβαινουν 100% δηλ. 3600MHz και 3200MHz αντιστοιχα.

Απο εκει και περα και μεχρι 1.55V που τους εδωσα τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτηκα:(

Κατι ακομη...ο Ε1200 εχει πολλαπλασιαστες 6,7 και 8 (stock),τον βαζω στα 400Χ8=3200MHz,μνημες 1600MHz και bootαρει κανονικα.

Προσπαθωντας να ανεβασω τις μνημες και το FSB για να βγαλω καλλιτερο σκορ τον βαζω 457Χ7=3199MHz,μνημες 1828MHz και δεν bottαρει με τιποτα,(οι μνημες δεν με κοβουν σιγουρα μια και τις εχω δοκιμασει πιο ψηλα),ακομα και με τις μνημες στο 1/1 δεν bootαρει.

Αφου τα 3200 τα εχει χαλαρα γιατι δεν μπαινει στο 457Χ7=3199?

Ξερει κανεις τι συμβαινει και γιατι ενω με stock voltage ανεβαινουν 100% απο εκει και πανω με το ζορι πανε 100MHz παραπανω?

stealth

post-7559-1442175367,0428_thumb.jpg

post-7559-1442175367,1727_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει σίγουρα ... με το γεγονός ότι και οι δύο είναι με 200fsb default.

Πρέπει να κάνεις δοκιμές ... να δείς άν δείχνουν προτίμηση σε κάποιο συγκεκριμένο strap και divider αντίστοιχα.

Να παίξεις πιθανόν με τις τάσεις του fsb & pll

Αν και η γνώμη μου είναι ότι τα 200fsb cpu's ... έχουν αρκετά χαμηλό fsb wall.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει σίγουρα ... με το γεγονός ότι και οι δύο είναι με 200fsb default.

Πρέπει να κάνεις δοκιμές ... να δείς άν δείχνουν προτίμηση σε κάποιο συγκεκριμένο strap και divider αντίστοιχα.

Να παίξεις πιθανόν με τις τάσεις του fsb & pll

Αν και η γνώμη μου είναι ότι τα 200fsb cpu's ... έχουν αρκετά χαμηλό fsb wall.

Εχω δοκιμασει αρκετες ρυθμισεις και εχω ανεβασει αρκετα ψηλα τα ρευματα χωρις αποτελεσμα.

Θα το ψαξω λιγο ακομη μηπως και βρω ακρη αλλα δεν το πιστευω.

Και εγω ετσι νομιζω οτι αυτο ειναι το FSB wall των επεξεργαστων μιας και δειχνουν να μην ακουνε καθολου στο ρευμα:(

Ευχαριστω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.