Jump to content



SSD Drives


stealth1442169213

Recommended Posts

Πραγματι, Νικο, ειναι οπως σου λεει ο Γιωργος.

Αυτα τα νουμερα δεν ειναι τιποτα.

Με 2 κομματια σε Raid0 στο συστημα που εχω τωρα στην υπογραφη μου, θα ετριβες τα ματια σου.:)

Θα δεις σε thread που ετοιμαζω για το νεο μου συστημα οτι και με απλους 500αρηδες WD παει πααααρα πολυ καλα. Με αυτους τους ssd θα σκοτωνε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Άντε να ρίξω τη βόμβα γιατί μάλλον δεν το έχετε δει

Στις asus x58 ο controller των δίσκων είναι σε Pci και όχι pci e οπότε και οι επιδόσεις των δίσκων είναι μειωμένες πόσο δε των ssd

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι, Νικο, ειναι οπως σου λεει ο Γιωργος.

Αυτα τα νουμερα δεν ειναι τιποτα.

Με 2 κομματια σε Raid0 στο συστημα που εχω τωρα στην υπογραφη μου, θα ετριβες τα ματια σου.:)

Θα δεις σε thread που ετοιμαζω για το νεο μου συστημα οτι και με απλους 500αρηδες WD παει πααααρα πολυ καλα. Με αυτους τους ssd θα σκοτωνε.

Εμ ,φυσικά θα σκότωνε :001: (μην πούμε και την έκπληξη με τους συγκεκριμένους)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άτοπο που δημιουργήσανε διαμέρισμα στον SSD

Γιατι το λες αυτο?

Αν υποτεθει οτι παιρνω δυο 32GΒ θα χρειαστει να βαλω τουλαχιστον τρια λειτουργικα μεσα,πως θα γινει αυτο αν δεν κανω διαμερισματα στο raid?

Aσε που δεν βλεπω πως θα μπουν τρια λειτουργικα σε 32GB και να μεινει και λιγος αποθηκευτικος χωρος για τα προγραμματα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά αν είναι να έχεις διαφορετικά λειτουργικά. Αλλά να έχεις ένα λειτουργικό και να τρέχεις benches για τον δίσκο σε partition είναι λίγο άστοχο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά αν είναι να έχεις διαφορετικά λειτουργικά. Αλλά να έχεις ένα λειτουργικό και να τρέχεις benches για τον δίσκο σε partition είναι λίγο άστοχο.

Ok,καταλαβα.:)

Thanks.

stealth

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να μην ανοίγω νέο θέμα....ανάμεσα σε έναν raptor 74Gb 8mb buffer-εναν 150gb 12mb buffer και έναν ssd αυτόν που έχει στο Link τι αξίζει και γιατί???http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.320616

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι είμαι ανάμεσα σε raptor 8mb buffer 74gb...και τον ποιο οικονομικό ssd (νομίζω κάνει 80€..)

Με ποιον από τους δύο θα είμαι καλύτερα???Τα vista θα βάλω ίσως και κανα Game..

Link to comment
Share on other sites

παίδες υπάρχει ένα θέμα...δεν έχουμε χρήμα... ο raptor είναι στα 40€ και ο ssd στα 60€...και έλεγα αφού οι ssd είναι πιο new να έπερνα τον ocz...και είδα ότι έχει πολύ καλά read-write σε καλή price σε σχέση με τους άλλους που έχουν μεγάλες τιμές αλλά όχι καλύτερο read-write..

και έλεγα να πάρω τον ocz αντί για τον raptor..

Link to comment
Share on other sites

Για λάπτοπ θα βόλευε και ο OCZ (εγκατέστησα τον παλιό μου στο netbook της γυναίκας και πάει μια χαρά - χωρίς κολλήματα κτλ). Σε desktop ή πολυπύρηνο laptop σύστημα καλύτερα να τον αποφύγεις αφού υπάρχουν καλύτερες προτάσεις έστω και αν είναι ακριβότερες προς το παρόν. Κάνε κράτει (και οικονομία) κανά μήνα και πάρε έναν Samsung.

Link to comment
Share on other sites

βρε σείς αφού λέω...είμαι ανάμεσα σε ένα Raptor 74gb sata 8mb buffer και έναν ssd :Series Core Series

Model OCZSSD2-1C32G

Device Type Internal Solid state disk (SSD)

Dimensions

Width 3.95"

Depth 2.76"

Height 0.38"

Weight 0.17 lbs.

Expansion / Connectivity

Form Factor 2.5"

Capacity 32GB

Interface Type SATA II

Features RAID Support

Performance

Max Shock Resistance 1500G

Sequential Access - Read 120-143 MB/se

Sequential Access - Write 80-93 MB/se

MTBF 1.5 million hours

http://www.guru3d.com/article/ocz-core-sata-64gb-solid-state-drive-review/1

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.