Jump to content



SSD Drives


stealth1442169213

Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply
παίδες υπάρχει ένα θέμα...δεν έχουμε χρήμα....

.. τότε γιατί να τα σκάσεις σε παλιατζούρες? Μην παίρνεις τίποτα. Σίγουρα έχεις και άλλο δίσκο.

Αν σώνει και καλά θες να πάρεις ένα από τα δυο (και δεν μπορείς να κρατηθείς κανά μήνα μήπως και βρεθούν τίποτα samsung σε καλή τιμή :001: ) πάρε αυτόν που έχει εγγύηση. Αν σου μείνει στο χέρι τουλάχιστον θα πάρεις πίσω κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 έχουν εγγύηση...θέλω να πάρω κάτι τώρα από το οποίο θα τρέχει μόνο windows+drivers και καμιά φορά κανα Game....μάλλον για τον raptor θα πάω και ίσως πάρω και 2ο για raid-0...καλα δεν είναι έτσι???αφού οι ssd αυτοί που θέλω έχουν προβλήματα....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αντιμετωπίζω και εγώ ένα παρόμοιο δίλημμα και για να μην ανοίγω καινούριο θέμα ας ρωτήσω εδώ. Πριν καμιά βδομάδα μου χτύπησε ο Raptor που είχα στα 36 gb και αφού τον έστειλα πίσω στο e-shop σήμερα με ενημέρωσαν πως έχω πιστωτικό 90 ευρώ. Φυσικά θέλω να πάρω και πάλι έναν δίσκο για να έχω πάνω μόνο το λειτουργικό. Είμαι ανάμεσα σε αυτόν τον Raptor και αυτόν τον TRANSCEND SSD. Να πω εξ' αρχής πως δεν είναι πρόβλημα για μένα τα 10gb της διαφοράς και το pc είναι γενικής χρήσης χωρίς τρελές απαιτήσεις σε επιδόσεις και ταχύτητα. Δηλαδή με τον προηγούμενο Raptor ήμουν ευχαριστημένος αν και με ενοχλούσε λίγο ο θόρυβος. Θα έπαιρνα τον SSD απλά τα προβλήματα που διαβάζω ότι έχουν με έκαναν να ρωτήσω και εδώ που υπάρχουν πιο ειδικοί. Να αναφέρω επίσης ότι η μητρική είναι αυτή.

Περιμένω γνώμες. :)

Link to comment
Share on other sites

να κάνω άλλη μια ερώτηση μιας που ήρθαν κάτι χρήματα στο ταμείο???Ανάμεσα σε 2χ74gb σε raid-0, έναν velochi 150gb και έναν samsung 64gb SLC ή MLC τί να πάτω και γιατί???απόδοση θέλω δεν με ενδιαφέρει η φασαρία-κατανάλ..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή με έναν samsung ssd 64gb SLC θα έχω καλύτερες επιδώσεις από έναν 300άρι velochi????από 2χ150gb σε raid-0????2x74gb raid-0??? θέλω να ακούσω πολλές γνώμες.... βιάζομαι για την αγορά κάποιου απο αυτά...

Link to comment
Share on other sites

έχω τώρα 200€ αλλά έλεγα να μην τα δώσω όλα για hdd...έχω 2χ500gb seagate αλλά αρχικά ήθελα έναν hhd για vista και τώρα λέω να πάρω 2 για raid-0 για performance και κανα game...

Link to comment
Share on other sites

Aν δεις και στο thread με τα Raid0, η καλυτερη λυση ειναι να παρεις δυο 640AAKS, να κανεις Raid0 και να ορισεις ενα 80-100Gb partition. Ετσι θα εχεις και μεγαλες ταχυτητες σε read-write και access οσο ενος Raptor αλλα με λιγοτερα χρηματα.

Μπορεις να το δοκιμασεις και με τους Seagate που εχεις και με 90 ευρω να παρεις ενα Spinpoint 1TB για τα αρχεια σου.

Link to comment
Share on other sites

έχω 1TB εξωτερικό όπου έχω όλα τα sos αρχεία και έλεγα να έχω τους 2χ500seagate για προγράμματα και απλά για χώρο...και να πάρω 1-2 raptor ή 1 ssd...άρα είμαι ανάμεσα σε 2 raptor ή έναν ssd....με την rampage θα έχω κανένα πρόβλημα για ssd??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.