Jump to content



CPU VID


lunatic89

Recommended Posts

Τι ειναι αυτο το cpu vid?Απ οτι εχω καταλαβει ειναι κατι σαν maximum τιμη του ρευματος που μπορει να παρει ο cpu.Αν ειναι οντως ετσι τοτε εγω που εχω 1,35 πως μπορω να το ανεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα δειχνει 1,1875 σε idle κ 1,35 σε full load.Ομως στα default ηταν 1,16 σε idle κ 1,31 σε full load.Γενικα αυτη η τιμη παιζει καποιον σοβαρο ρολο που πρεπει να λαβω υποψην μου ή να τ αφησω να λεει ο,τι θελει?

Link to comment
Share on other sites

Απο το everest το βλεπω.Τραβηξα μια φωτο σε idle κ μια με 100% load.Αυτες οι τιμες μενουν ιδιες ειτε ειναι κλοκαρισμενος ειτε ειναι ολα στο deafault.Επισης δεν ειναι το vcore σιγουρα γιατι αυτο το δειχνει αλλου κ ειναι οσο δειχνει κ το cpu-z.

post-11273-1442175384,2382_thumb.jpg

post-11273-1442175384,4633_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως παιζει ρολο το C1/Eist που εχεις ενεργοποιμενο ? Το μονο που αλλαζει στις δυο φωτογραφιες ειναι αυτο .

Το vid διαβαζεται αξιοπιστα απο το coretemp .

Stelaras added 6 Minutes and 1 Seconds later...

Και να συμπληρωσω ...

Εμενα το vid μετριεται σωστα απο το coretemp με τιμη :1.2500v

Την ιδια ακριβως τιμη (1.2500v) μου βγαζει και το everest οπως δειχνεις και εσυ.

Και παλι την ιδια τιμη μου δειχνει το everest και σε full load.

Φυσικα , το cpuz δειχνει αλλο vcore , γιατι εχω διαλεξει αλλο vcore στο bios.

Link to comment
Share on other sites

Power management εχω.Βασικα μονο auto multiplier εχω για να μην δουλευει στο 8x οταν καθεται.Αλλα το C1E ειναι απενεργοποιημενο

Αυτο σου κανει τη ζημια τοτε . Δεν ξερω ποια μητρικη εχεις , οποτε δεν ξερω και τις ρυθμισεις του bios .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω επιλογη που λεει power managment.Απλα ουσιαστικα αυτο κανει.Οταν ειναι σε idle ρηχνει το multiplier στο 6x.Την Ρ5Κ εχω.Να κ μια φωτο απο τα Bios μου.Οπως κ να χει απλα ηθελα να μαθω τι ειναι το cpu vid κ αν πρεπει να του δινω σημασια.

post-11273-1442175384,7818_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

H πανω επιλογη ειναι, το CPU Ratio Control. Παντως μου κανει εντυπωση που το CoreTemp σου αλλαζει το VID. Μηπως εχεις κανα προγραμμα σαν το RightMark που ειναι για να ρυθμιζει το ρευμα μεσω Windows? Εμενα αυτο μου αλλαζει το VID στο κατεβαστηρι.

Link to comment
Share on other sites

Το speedstep ειναι αυτο που αλλαζει το multiplier .

Μπορω να το αλλαξω κ απο το cpu ratio control το multiplier.

H πανω επιλογη ειναι, το CPU Ratio Control. Παντως μου κανει εντυπωση που το CoreTemp σου αλλαζει το VID. Μηπως εχεις κανα προγραμμα σαν το RightMark που ειναι για να ρυθμιζει το ρευμα μεσω Windows? Εμενα αυτο μου αλλαζει το VID στο κατεβαστηρι.

Δεν εχω κανενα τετοιο προγραμμα.Υπαρχει περιπτωση η αιτια που μου αλλαζει το vid να ευθυνεται κ που πρεπει να δωσω 1,3125volt στα bios για να εχω 1,24 under load?Ξερω οτι φταιει το vdroop, απλα κανω μια υποθεση...Αλλωστε ειχα διαβασει οτι ενεργοποιωντας μια επιλογη που λεγεται cpu voltage damper μειωνεται κ σχεδον εξαλειφεται το vdroop.Εγω το ενεργοποιησα κ δεν αλλαξε τπτ αρα ειναι λιγο υποπτο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ελεος...Μαντης εισαι παιδακι μου?χαχαχαχαχα...Ακριβως 1,28 εχω κ πεφτει στο 1,24.Ναι αλλα σε αλλους με την ιδια μητρικη ,οταν ενεργοποιησαν το damper δουλευε χωρις vdroop...

Οχι ... ψιλοκαμμενος ειμαι ! :098:

Εχω δοκιμασει και την P5K και θυμαμαι οτι δεν ηταν τοσο σταθερη στο vcore οσο οι maximus/rampage .Οι p5k deluxe/premium ηταν καλυτερες σε αυτο το θεμα .

Μια χαρα εισαι . Μη σε απασχολει το vid .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.