Jump to content



Modding a ZIPPY 700Watts PSU....12V - 5V - 3.3V...


hipro5

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από NoDsl [Σήμερα, στις 07:04]

"Εργοστασιακή" δουλειά Γιώργο μπράβο... πολύ "καθαρό":worship:

Αληθεια το οτι είχε τόσο μικρό vdroop δεν είναι θέμα mods. Έτσι δεν είναι?

Θέμα κατασκευής και υλικών?

Επίσης, το δούλεψες με τόσο υψηλά τα volts και είδες καλύτερη απόδοση?

Ρωτώ γιατί τουλάχιστον στην dfi μου όταν πολυμετρό την 12άρα τετράγωνη φύσα στα ακριβώς 12 σε full load μου δίνει παραπάνω vcore η μητρική (καλά μην φανταστείς πολύ μεγάλη διαφορά). ’σε που δουλέυει πιο σταθερά το μηχάνημα. Αυτό το πράγμα το έχω απορία...

Γενικά ισχύει η μόνο σε nf2???:boxed:

Οι σταθερές τάσεις που έχει δεν είναι θέμα mod.........Και από μόνο του έτσι είναι..... ;)

Οι τάσεις του τροφοδοτικού πάνε σε όλα τα κυκλώματα της μητρικής....... ΑΡΑ τα δουλεύουμε ΟΛΑ με παραπάνω τάσεις.....ΑΡΑ μπορούμε - σε γενικές γραμμές - να δούμε κάτι καλύτερο......Εγώ γιά παράδειγμα δουλεύω ΠΑΝΤΑ 13Volts - 5.5Volts - 3.65Volts(normal και 3.8V γιά πιό "πρέσσα")...... ;):D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [18-02-2005 21:52]

@hipro5 : Κανένα τρόπο να ανεβάσει την ισχύ ξέρεις; (μιας και έχω ένα μικρό no-name στην άκρη που δεν σηκώνει τίποτα πάνω...)

Μπά ...μη μπλέκεις ....δύσκολο.......Δε συμφέρει.... ;)

Link to comment
Share on other sites

πάντως το τροφοδοτικό αυτό είναι όντως κορυφή, αλλά δε νομίζω να κάνει για τους περισσότερους από μας, δεν είναι για 24/7 γιατί ο ανεμιστήρας κάνει απίστευτο θόρυβο, εκτός και αν modάριστει και μπει κανένας 12άρης πιο ήσυχος από την κάτω πλευρά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overclocker [Σήμερα, στις 10:45]

Hipro5 που μπορουμε να βρουme αυτο το τροφοδοτικο??

Ποσο κανειι?

Εμείς απ'έξω το πήραμε......Στείλε PM στον RootX για λεπτομέρεις ή ας ποστάρει εδώ ο RootX γιατί δε θυμάμαι λεπτομέριες........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell [Σήμερα, στις 10:53]

πάντως το τροφοδοτικό αυτό είναι όντως κορυφή, αλλά δε νομίζω να κάνει για τους περισσότερους από μας, δεν είναι για 24/7 γιατί ο ανεμιστήρας κάνει απίστευτο θόρυβο, εκτός και αν modάριστει και μπει κανένας 12άρης πιο ήσυχος από την κάτω πλευρά κλπ.

Ναι όντως κάνει θόρυβο.....Όμως δουλεύει παγωμένο , οπότε μπορεί κάλιστα να αλαχθεί ο πίσω ανεμιστήρας με έναν μπλέ αθόρυβο και θα είμαστε ΟΚ..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Όπως πάντα Γιώργη, κορυφαίος :T:

Από zippy Γερμανίας αγοράστηκαν, 255 βγήκε περίπου το 1, τελική(3 κομμάτια πήραμε, 40 περίπου τα μεταφορικά για τα 3).

Το 1 μόνο του είχε 45€ περίπου επιπλέον επιβάρυνση στα μεταφορικά.

Έχω ένα διαθέσιμο, αν ενδιαφέρεται κάποιος π.μ. :)

Έχω ήδη ποστάρει το άμοιρο....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

hipro5 >ερωτιση με τα 5.5ν και 13ν υπαρχει πιθανοτητα καουν οι hdd? εχω εχω 2χ80gb sata maxtor raid0 + 1x120 sata maxtor,μεχρι ποση ταση ειναι ασφαλες να τροφοδοτουμε τους δισκους?

Link to comment
Share on other sites

ξερει να μου απαντησει κανεις αλλος ρε παιδια?

και κατι αλλο τη κερδιζουμε αν η 12ν rail ειναι 13ν? ta mosfet της μητρικης αποδιδουν καλυτερα αμα τροφοδοτουνται με 13ν?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Αρχική απάντηση από RootX

Έχω ήδη ποστάρει το άμοιρο....

Ειναι αυκολο να ποσταρεις το λινκ εδω γιατι ψαχνω zippy(απο γερμανια) αλλα βρισκω μονο απο αμερικη????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoskrhth [17-03-2005 22:11]

ξερει να μου απαντησει κανεις αλλος ρε παιδια?

και κατι αλλο τη κερδιζουμε αν η 12ν rail ειναι 13ν? ta mosfet της μητρικης αποδιδουν καλυτερα αμα τροφοδοτουνται με 13ν?

...δεν νομιζω οτι ο Γιωργος τα δουλευει ετσι στο μηχαμημα που εχει για 24/7 (οχι πως δεν μπορει να ειναι σταθερο ...εξηγουμε εε)....αλλα περισσοτερο μαλλον στο benchoεργαλειο......:) ......παντως κατα την γνωμη μου δεν λεει να ανεβασεις τοσο πολυ τα rail σε μηχανημα που εχεις πανω πολλους δισκους και γενικα σαν κυριο pc... μια μεση λυση οπως 12.5 / 5.3 / 3.5 ...ειναι οκ και δοκιμασμενο..

...βασικα ολα αυτα γινονται για να υπαρχει μεγαλυτερη σταθεροτητα σε συνθηκες υπερχρονισμου επειδη υπαρχουν μεγαλυτερες απαιτησεις...δεν ειναι οτι απλα αποδιδουν καλυτερα...ισα....ισα βραζουν καλυτερα... :p :p

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα λεει ο μορτης.

καλο ειναι οι τιμες να ειναι οσο το δυνατον κοντιτερα στις ονομαστικες.οσοι μονταρουν τα τροφοδοτικα και πανε τις γραμμες +0.5 ειναι για τον λογο οτι πανω σε φορτιο λογω υπερχρονισμου οι γραμμες θα ζοριστουν και τελικα θα σταθεροποιουνται κοντα στις ονομαστικες ξανα.

(ελπιζω να ημουν σαφης αν και καπως μπακαλικα τα ειπα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.