Jump to content



Την πάτησα με το Enermax Galaxy 850W?


istrios1442169073

Recommended Posts

Ήρθε σήμερα η XFX GTX295 για να συνοδεύσει έναν i7 940 πάνω στη Gigabyte X58 Extreme. Θα με πείτε βλάκα αλλά μόλις τώρα ανακάλυψα ότι το τροφοδοτικό μου δεν έχει 8 pin connector ή έστω 6+2 όπως θα δείτε και μόνοι σας παρακάτω στην εικόνα. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Πάω για καινούριο τροφοδοτικό?

folmnr3gaab0zszl7n86.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν έχει...έχω όλα τα καλώδια μπροστά μου..:022:

istrios added 1 Minutes and 31 Seconds later...

Υπαρχουν δυο εκδοσεις του συγκεκριμενου. Η δευτερη που εχει κωδικο DXX εχει και το βυσμα που θελεις.

Εγώ δεν έχω αυτή την έκδοση...το θέμα είναι τι κάνω τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο ακουγεται να μην εχει το 850W τετοια καλωδια.

Βεβαια στη φωτογραφια που δινεις, φαινεται να εχεις δικιο.

Μηπως υπαρχουν τιποτε μετατροπεις απο molex σε 8pin για vga???

Link to comment
Share on other sites

Θα παίξεις κανονικά με τό τροφοδοτικό που έχεις.

Θα βρείς ένα αντάπτορα 6pin=>8pin ή molex=>8pin

Η κάρτα πιθανόν να παίζει και με τα δύο 6pin που έχεις.

Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρώ τέτοιο αντάπτορα στην Ελλάδα? Θα δίνει ρεύμα κανονικά ή θα μοιράζει ας πούμε αυτό του 6 pin στο 8pin?. Δεν ξέρω εάν λέω ασάφειες ...δεν γνωρίζω πολλά πράγματα..:(

Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι ακριβως αυτη που λεει ο Τασος.

Molex σε 8pin για vga.

Φροντισε να παρεις απο διαφορετικο καλωδιο molex για καθε 8pin.

Αν η vga ειναι σαν την 4870x2 τοτε θα παιζει και με τα 6pinα αλλα θες το 8pinο για να ξεκλειδωσεις στο catalyst center τις επιλογες για o/c.

Στις nvidia δεν εχω ιδεα...:)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή διαβάζω τα εξής...

Good power connection

Connect two individual PCI-E (8-pin) power directly from the power supply to each individual connector on the graphics card. Note: Do not a 6 pin power cable into an 8-pin power connector

Bad Power connection

XFX does support the use of 6-pin to one 8-pin cable converter for these graphics cards.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα που σε πιο πάνω Post αναφέρεις ότι η XFX δεν υποστηρίζει την ένωση καλωδίων για να βγάλεις πχ 8πινο.

Τότε μπορείς σε παρακαλώ να μου απαντήσεις γιατί μέσα στο κουτί σου ΔΙΝΟΥΝ αυτό το καλώδιο?

(έχω ακριβώς την ίδια κάρτα και ξέρω τα παρελκόμενα της)

Είναι λίγο ειρωνικό κι όταν μάλιστα όλοι οι άλλοι κατασκευαστές δεν έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στη συσκευασία έχει ένα καλώδιο που είναι πάλι 6-pin σε molex. Αυτά που έγραψα παραπάνω τα διάβασα σ ένα ένθετο που είχε μέσα.

Ξέρω ότι τα γράφει μέσα στο φυλλάδιο απλά ήθελα να το σχολιάσω.

Και γω όταν τα διάβασα τα δέκτηκα, αλλά μόλις είδα ότι παρείχαν τέτοιο καλώδιο έβαλα τα γέλια.

Link to comment
Share on other sites

Modular ναι...δεν έχω και πολύ χώρο στο pc...αλλά όχι απαραίτητα Chieftec...αλλά και πάλι είμαι ανοικτός σε προτάσεις...ποιοτικό να είναι και να σηκώνει το σύστημα...τα Chieftec τα είδα στο πλαίσιο σε καλή σχετικά τιμή γι αυτό ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα Corsair ή OCZ. Δεν μου έρχονται άλλες μάρκες καλές για modular.

H Chieftec καλή είναι αλλά δε θα έπαιρνα για τέτοιο "βαρύ" σύστημα.

Επειδή και γω ήθελα την καλύτερη δυνατή ποιότητα για τροφοδοσία με το σύστημα που θα έκανα πήγα σε PC Power & Cooling, αλλά ως γνωστόν δεν υποστηρίζει τις modular ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα Corsair ή OCZ. Δεν μου έρχονται άλλες μάρκες καλές για modular.

H Chieftec καλή είναι αλλά δε θα έπαιρνα για τέτοιο "βαρύ" σύστημα.

Επειδή και γω ήθελα την καλύτερη δυνατή ποιότητα για τροφοδοσία με το σύστημα που θα έκανα πήγα σε PC Power & Cooling, αλλά ως γνωστόν δεν υποστηρίζει τις modular ιδέες.

Τα Corsair και OCZ στο πλαίσιο σε όλα λένε αναμένεται σύντομα και στο e-shop το μόνο που έχει τα pin που θέλω είναι το 1000W elite xstream

αλλά δεν το βλέπω για modular

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.