Jump to content



Την πάτησα με το Enermax Galaxy 850W?


istrios1442169073

Recommended Posts

Το έβαλα προς πώληση να μην μπλέξω με την ασχετοσύνη μου. Αν μου επιτρέπεται να βγω λίγο off-topic να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα

Chieftec ? Θα ήθελα σε modular..

Modular ναι...δεν έχω και πολύ χώρο στο pc...αλλά όχι απαραίτητα Chieftec...αλλά και πάλι είμαι ανοικτός σε προτάσεις...ποιοτικό να είναι και να σηκώνει το σύστημα...τα Chieftec τα είδα στο πλαίσιο σε καλή σχετικά τιμή γι αυτό ρώτησα.

Γνώμη δεν μπορώ να εκφέρω. Προσωπική εμπειρία μόνο μπορώ να καταθέσω. Το προηγούμενο Σάββατο αγόρασα μία GTX280 και την έβαλα στο pc μου (Gigabyte GA-38X-DQ6, C2Q Q6600, 4GB GEIL DDR2 1066, XFX8800GTS, 3 DVDRW, 6HDD και τροφοδοτικό Chieftec1200 modular) που δούλευε απροβλημάτιστα ένα χρόνο τώρα.

Το pc με την νέα κάρτα γραφικών δεν έκανε ούτε boot. Με την παλιά δούλευε. Θεώρησα ότι έφταιγε η κάρτα γραφικών. Την δοκίμασα σε άλλο pc (Να είσαστε καλά Τάκη - Linos80 και Γιώργη - Dellman) και δούλευε περίφημα. Την ξανάβαλα στο δικό μου και επέμεινα να το κάνω να δουλέψει.

Αποτέλεσμα, σήμερα είμαι με νέα μητρική (Gigabyte GA-48X-DQ6) C2Q Q6600, 4GB GEIL DDR2 1066, νέα κάρτα γραφικών (SPARKLE GTX280) 3 DVDRW, τους 3 από τους παλιούς μου HDD, τρείς νέους HDD και νέο τροφοδοτικό Coolermaster1000.

Το Chieftec1200 πέθανε, παίρνοντας όμως μαζί του την GA-38X-DQ6, την XFX8800GTS και 3 HDD.

Μπορεί να έτυχε, μπορεί να έκανα εγώ κάποιο λάθος, μπορεί οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη δεν μπορώ να εκφέρω. Προσωπική εμπειρία μόνο μπορώ να καταθέσω. Το προηγούμενο Σάββατο αγόρασα μία GTX280 και την έβαλα στο pc μου (Gigabyte GA-38X-DQ6, C2Q Q6600, 4GB GEIL DDR2 1066, XFX8800GTS, 3 DVDRW, 6HDD και τροφοδοτικό Chieftec1200 modular) που δούλευε απροβλημάτιστα ένα χρόνο τώρα.

Το pc με την νέα κάρτα γραφικών δεν έκανε ούτε boot. Με την παλιά δούλευε. Θεώρησα ότι έφταιγε η κάρτα γραφικών. Την δοκίμασα σε άλλο pc (Να είσαστε καλά Τάκη - Linos80 και Γιώργη - Dellman) και δούλευε περίφημα. Την ξανάβαλα στο δικό μου και επέμεινα να το κάνω να δουλέψει.

Αποτέλεσμα, σήμερα είμαι με νέα μητρική (Gigabyte GA-48X-DQ6) C2Q Q6600, 4GB GEIL DDR2 1066, νέα κάρτα γραφικών (SPARKLE GTX280) 3 DVDRW, τους 3 από τους παλιούς μου HDD, τρείς νέους HDD και νέο τροφοδοτικό Coolermaster1000.

Το Chieftec1200 πέθανε, παίρνοντας όμως μαζί του την GA-38X-DQ6, την XFX8800GTS και 3 HDD.

Μπορεί να έτυχε, μπορεί να έκανα εγώ κάποιο λάθος, μπορεί οτιδήποτε.

Παίδες μη μου λέτε τέτοια...μακρυά έστω κι αν ήταν σύμπτωση...παίρνω πίσω και το modular...λοιπόν ακούω προτάσεις στα 850+ watt. Δευτέρα φεύγουν εκτός σκληροί και οθόνη όλα τα υπόλοιπα στο νέο τους κάτοχο και είμαι στα καρφιά τώρα που την πάτησα έτσι...τουλάχιστον να έχω κάτι να το παραγγείλω Δευτέρα...μένω και Ρόδο να πιάσουν και μερικά μποφορ...άστα

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια που ειχαμε την περασμενη βδομαδα με τον Γιωργο (gpulio) ηταν πραγματικα μοναδικη.

Τοση καταστροφη απο την αλλαγη μιας καρτας γραφικων δεν εχω ξανασυναντησει.

Τι τελικα απο ολα εφταιξε και χαθηκαν psu, mobo, hdds και vga δεν εχω καταλαβει ακομα...

Φιλε istrios αν και το modular εχει αρκετα πλεονεκτηματα, η δικη μου προταση ειναι να παρεις ενα τροφοδοτικο σαν αυτο της υπογρφης μου.

Kai 8pin καλωδια εχει και τα 750W του ειναι υπερ αρκετα να καλυψουν τις αναγκες του συστηματος σου σε ρευμα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη πολύτιμη βοήθεια που μου δώσατε. Το σίγουρο είναι ότι θ ακούσω τις συμβουλές σας και θ αγοράσω κάποιο απ αυτά που έχουν προταθεί.36_1_11.gif Το κακό Linos80 είναι ότι δυστυχώς στο πλαίσιο είναι όλα σε αναμονή και το e-shop δεν τα φαίρνει απ ότι βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μηπως? Και Toughpower και modular (και 1x8pin).

Το συγκεκριμένο πριν πάρω το Galaxy μου το είχαν στείλει 2 φορές κι εγώ άλλες τόσες πίσω στο e-shop. Την πρώτη φορά δεν γύριζε ο ανεμιστήρας και τη 2η δεν έπαιρνε ρεύμα καν. Πήρα τα λεφτά πίσω και πήρα το Enermax από το πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

μα τον τουτατιν μιλάμε για μεγάλη γκαντεμια με τα τροφοδοτικά σε αυτο το θέμα!

πχ το toughpower το 600αρι το έχω ενα χρόνο και δεν εχει κάνει τσικ..

εμενα μ'αρεσει πολύ και η σειρά realpower της coolermaster

αν τα υπολόγισα καλά στα λεφτά σου είναι αυτο:

COOLERMASTER RS-700 REALPOWER M700 700W

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806624

και τα corsair είναι αξιόπιστα αλλα τα realpower αν ισχυουν όσα έχω διαβάσει είναι πιο αθόρυβα (>700watt)

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη δεν μπορώ να εκφέρω. Προσωπική εμπειρία μόνο μπορώ να καταθέσω. Το προηγούμενο Σάββατο αγόρασα μία GTX280 και την έβαλα στο pc μου (Gigabyte GA-38X-DQ6, C2Q Q6600, 4GB GEIL DDR2 1066, XFX8800GTS, 3 DVDRW, 6HDD και τροφοδοτικό Chieftec1200 modular) που δούλευε απροβλημάτιστα ένα χρόνο τώρα.

Το pc με την νέα κάρτα γραφικών δεν έκανε ούτε boot. Με την παλιά δούλευε. Θεώρησα ότι έφταιγε η κάρτα γραφικών. Την δοκίμασα σε άλλο pc (Να είσαστε καλά Τάκη - Linos80 και Γιώργη - Dellman) και δούλευε περίφημα. Την ξανάβαλα στο δικό μου και επέμεινα να το κάνω να δουλέψει.

Αποτέλεσμα, σήμερα είμαι με νέα μητρική (Gigabyte GA-48X-DQ6) C2Q Q6600, 4GB GEIL DDR2 1066, νέα κάρτα γραφικών (SPARKLE GTX280) 3 DVDRW, τους 3 από τους παλιούς μου HDD, τρείς νέους HDD και νέο τροφοδοτικό Coolermaster1000.

Το Chieftec1200 πέθανε, παίρνοντας όμως μαζί του την GA-38X-DQ6, την XFX8800GTS και 3 HDD.

Μπορεί να έτυχε, μπορεί να έκανα εγώ κάποιο λάθος, μπορεί οτιδήποτε.

Κρίμα τι να πω Γιώργη.

Επί του θέματος corsair ή το pc power and cooling 750 Και τα 2 είναι πολύ καλά και ποιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη δεν μπορώ να εκφέρω. Προσωπική εμπειρία μόνο μπορώ να καταθέσω. Το προηγούμενο Σάββατο αγόρασα μία GTX280 και την έβαλα στο pc μου (Gigabyte GA-38X-DQ6, C2Q Q6600, 4GB GEIL DDR2 1066, XFX8800GTS, 3 DVDRW, 6HDD και τροφοδοτικό Chieftec1200 modular) που δούλευε απροβλημάτιστα ένα χρόνο τώρα.

Το pc με την νέα κάρτα γραφικών δεν έκανε ούτε boot. Με την παλιά δούλευε. Θεώρησα ότι έφταιγε η κάρτα γραφικών. Την δοκίμασα σε άλλο pc (Να είσαστε καλά Τάκη - Linos80 και Γιώργη - Dellman) και δούλευε περίφημα. Την ξανάβαλα στο δικό μου και επέμεινα να το κάνω να δουλέψει.

Αποτέλεσμα, σήμερα είμαι με νέα μητρική (Gigabyte GA-48X-DQ6) C2Q Q6600, 4GB GEIL DDR2 1066, νέα κάρτα γραφικών (SPARKLE GTX280) 3 DVDRW, τους 3 από τους παλιούς μου HDD, τρείς νέους HDD και νέο τροφοδοτικό Coolermaster1000.

Το Chieftec1200 πέθανε, παίρνοντας όμως μαζί του την GA-38X-DQ6, την XFX8800GTS και 3 HDD.

Μπορεί να έτυχε, μπορεί να έκανα εγώ κάποιο λάθος, μπορεί οτιδήποτε.

ΔΕΝ έτυχε δυστηχώς με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό........ :(

Μας τα είχαν στείλει όταν προτοβγήκαν να τα δουλέψουμε - εγώ το πούλησα αμέσως το δικό μου. Δύο άλλοι που τα δούλεψαν (έτυχε?), τα 'καψαν όλα.....Μνήμες/κάρτες γραφικών/Foxconn BlackOpps/δίσκους - τέλος...... :(

Βέβαια μπορεί να τύχει στο 30% (λέω εγώ)...... :p

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που αναγκάστηκες να πουλήσεις το τροφοδοτικό σου ... απλά και μόνο για έναν αντάπτορα καλωδίου ... γιατί περί αυτού πρόκειται.

Τώρα βέβαια είναι άτοπο να σου εξηγήσω τις θεωρητικές προδιαγραφές που προβλέπει η 8pin τροφοδοσία .... και φυσικά κάλυπτε το τροφοδοτικό σου.

Τέσπα...

Αφού πάς για νέο τροφοδοτικό ... η γνώμη μου είναι μή modular.

Στις επιλογές σου πρόσθεσε και το hipro-tech 750Watt ... πραγματικά.

link ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δύο άλλοι που τα δούλεψαν (έτυχε?), τα 'καψαν όλα.....Μνήμες/κάρτες γραφικών/Foxconn BlackOpps/δίσκους - τέλος...... :(

Aυτο δεν ειναι τροφοδοτικο αλλα δολοφονος ηλεκτρονικων υπολογιστων, και εμενα ετυχε να μου σκασει ο κεντρικος πυκνωτης απο το PCP&C 750W Silencer Quad Cf αλλα δεν πηρε τιποτα μαζι του, μου το αλλαξαν με αλλο ιδιας μαρκας και δουλευει ενταξει για εξι μηνες τωρα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που αναγκάστηκες να πουλήσεις το τροφοδοτικό σου ... απλά και μόνο για έναν αντάπτορα καλωδίου ... γιατί περί αυτού πρόκειται.

Τώρα βέβαια είναι άτοπο να σου εξηγήσω τις θεωρητικές προδιαγραφές που προβλέπει η 8pin τροφοδοσία .... και φυσικά κάλυπτε το τροφοδοτικό σου.

Τέσπα...

Αφού πάς για νέο τροφοδοτικό ... η γνώμη μου είναι μή modular.

Στις επιλογές σου πρόσθεσε και το hipro-tech 750Watt ... πραγματικά.

link ΕΔΩ

Πω πω....μου ξέφυγε τελείως η επιλογή του hipro-tech...με είχε βοηθήσει και παλιότερα (δεν θα το θυμάται) όταν είμασταν στο pctech για την επιλογή ψύκτρας (socket 478)..το πλάισιο δεν αναφέρει καλώδια σύνδεσης...υπάρχουν κάπου να τα δω?

Link to comment
Share on other sites

Πω πω....μου ξέφυγε τελείως η επιλογή του hipro-tech...με είχε βοηθήσει και παλιότερα (δεν θα το θυμάται) όταν είμασταν στο pctech για την επιλογή ψύκτρας (socket 478)..το πλάισιο δεν αναφέρει καλώδια σύνδεσης...υπάρχουν κάπου να τα δω?

Είναι κομπλέ από καλώδια...και όχι μόνο.

Εχει δύο 6+2 pin για κάρτες.

Στο link είναι μεγάλη φωτό από το κουτί του psu.

http://www.hipro-tech.com/images/hipro5/Temp/outlined750.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.