Jump to content



Perc5


dellman

Recommended Posts

με μπερδεψες με το cluster και stripe.

Εγω τωρα ειμαι με οτι stripe size προτεινε το raid manager(δηλαδη 128κ στο 0 και 64 κ στο 5).Για cluster δεν ξερω λογικα το default.ICH9R παντα.

Γενικα λενε ομως οτι καπου χανεις οταν τα μειωνεις και καπου κερδιζεις.Εχει να κανει με τα αρχεια νομιζω αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Εσυ μου λες απο εμπειρια οτι ειναι καλυτερα να παιζουν χαμηλα τα strip?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Ερώτηση για δύο settings:

Disk Cache Policy: Unchanged, Enabled, Disabled

IO Policy: Direct IO, Cached IO

(με bold είναι οι default ρυθμίσεις)

Τί κάνουμε με αυτές ώστε να έχουμε το καλύτερο performance για RAID1 (Mirror) και για RAID5 ?

Αυτή τη στιγμή είμαι στον Perc εξ ολοκλήρου με δύο 500άρηδες Seagate ST3500320AS (με updated firmware SD1A) σε Raid 1 (Mirror) με φρεσκοστημένα Vista 64, όπου θα είναι το λειτουργικό με τα My Documents (για να έχω ασφαλή τα αρχεία μου και τις φωτογραφίες μου), και με τους άλλους 4x1TB δίσκους θα κάνω ένα Raid5 drive 2,8GB περίπου για τα παιχνίδια, ταινίες, κτλ, κτλ...

Στο RAID1 όπως είπα θα είναι τα λειτουργικά (δύο πάντα). Τί βάζω σαν stripe size και cluster size ? Στο RAID5 drive θα είναι και όλες οι HD ταινίες, δηλαδή ΜΕΓΑΛΑ αρχεία. Εκεί τί βάζω σαν stripe size και cluster size ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να βάλω ένα 2ο δίσκο για Backup και έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν τον βλέπει μπορεί να με βοηθήσει καποίος ?Στο πρώτο κανάλι είναι 4x veloci και στο 2ο έβαλα ένα WD 1TB Green αλλά στο Device manager των Vista δεν τον βλέπει. Στο LSI Manager λέει αυτό...

perc.jpg

79146978.jpg

Edit: Άκυρο όλα οκ τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία (κάποιοι θα με κράξουν άσχημα :D)

Μπορώ στον εν λόγω controller απλά να κοτσάρω σκληρούς χωρίς να τους κάνω raid και να δουλεύουν κανονικά? Στο pc μου δεν έχω άλλη ελεύθερη sata και ο χώρος τελειώνει. Raid δε θέλω να κάνω μιας και με ενδιαφέρει μόνο το data storage και όχι η ταχύτητα (και εκτός από αυτό δεν έχω ασχοληθεί και ποτέ και θα τα βρω σκούρα).

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ στον εν λόγω controller απλά να κοτσάρω σκληρούς χωρίς να τους κάνω raid και να δουλεύουν κανονικά? Στο pc μου δεν έχω άλλη ελεύθερη sata και ο χώρος τελειώνει.

Ναι μπορείς, το RAID προαιρετικά το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

1 year later...

Sorry που ξεθάβω το θέμα από το νεκροταφείο αλλά... θέλω να πάρω τον perc 6i και έχω την εξής απορία :

Τα Windows 7 αν κατάλαβα καλά και από τον ανάλογο controller της LSI(MegaRAID SAS 8888ELP) τον αναγνωρίζουν αυτόματα και τον perc 6;

Επίσης τι εντυπώσεις έχει ο κάθε ένας από τον 6; (αν έχει πέσει στα χέρια κάποιου από εδώ ας δώσει τα φώτα του)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.