Jump to content



Perc5


dellman

Recommended Posts

Ο εν λόγω controller μόνο μέχρι 512MB πάει. Όχι παραπάνω. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου παίξει το 1GB.

Δηλαδη δεν θα το δει 512???Αυτο λεω...οχι να μου παιξει 1gb

Γιατι να μην το δει μισο...μπορει και να υπαρχει τετοια πιθανοτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply
χα χα χα... πλάκα θα κάνεις, έτσι...; Να δεί μόνο ότι σε βολεύει;

Ναι οτι με βολευει!Γιατι εισαι τοσο σιγουρος??Γιατι ενταξει εγω πες θελω οτι θελω αλλα δεν το ειπα για 100%...εσυ παλι..:033:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την επιβεβαίωση χρήστη από γειτονικό forum, Δουλεύει στον εν λόγω controller η μνήμη Kingston 512MB DDR2 400MHZ (KVR400D2S8R3/512I), για όσους θέλουν να αναβαθμίσουν τη μνήμη του controller τους στα 512ΜΒ.

Δεν ξέρω τί διαφορές θα δείτε με αυτή την αναβάθμιση, αλλά μιας και η τιμή τους είναι στο πάτωμα, εγώ θα την βάλω. Δε μορ δε μπετερ.... ;)

Η πιό φτηνή που βρήκα και ετοιμοπαράδοτη είναι αυτή:

Kingston Μνήμη 512MB DDR2 400MHZ (KVR400D2S8R3/512I)

Και επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του φίλου YDinopoulos. Μόλις έβαλα επάνω την μνήμη και την βλέπει κανονικά.

attachment.php?attachmentid=24198&stc=1&d=1236098020

Linos80, Dellman, Kostas7GTR είμαστε μιά χαρά...

post-10-1442175425,4554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικά αυτά τα αποτελέσματα με Perc5/i 512MB, 4x1TB Samsung HD103UJ RAID5, με τα παρακάτω settings ?

attachment.php?attachmentid=24200&stc=1&d=1236102193

Read

attachment.php?attachmentid=34182&stc=1&d=1236119405

Write

attachment.php?attachmentid=34183&stc=1&d=1236119405

Γιατί το Read μου φαίνεται λίγο;

Εδώ το άλλο το παλικάρι (JustusIV Benchmarks of PERC 5/i) με τους ίδιους δίσκους πήγε πολύ καλύτερα.

Κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Έβαλα Adaptive Read Ahead. Έχω μεγαλύτερη maximum speed, αλλά τώρα έχω και βυθίσματα τρελά.

Την ώρα των βυθισμάτων ακούγονται οι δίσκοι σαν να σκάβουν. Είναι δυνατόν;

attachment.php?attachmentid=34186&stc=1&d=1236123617

EDIT: Απενεργοποίησα το PageFile (ξέχασα να πώ ότι από εδώ και πέρα το λειτουργικό βρίσκετε στο πρώτο VD του Perc) και παρακάτω είναι τα αποτελέσματα... Καλύτερα, αλλά και πάλι.....

attachment.php?attachmentid=34188&stc=1&d=1236126098attachment.php?attachmentid=34189&stc=1&d=1236126352

Αααα... μιά λύση για Partition μεγαλύτερο των 2TB σε Windows XP Pro 32bit ???

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα τα αλλάξω πάλι όλα...

Διαβάζοντας αυτό

RAID Level 1-Disk Mirroring

Definition

----------------------------------------------

Data is written to a primary disk and a secondary disk. Identical data is stored on both disks.

Redundancy

----------------------------------------------

A mirrored set of drives is created.

Performance

----------------------------------------------

High performance in read intensive applications. If one drive is busy data can be accessed from the secondary disk. High write performance because of no parity overhead.

Drawbacks

----------------------------------------------

High cost per megabyte because double the amount of drives is required to achieve desired capacity.

...μάλλον θα βάλω δύο 500άρηδες Seagate ST3500320AS (με updated firmware SD1A) σε Raid 1 (Mirror) με φρεσκοστημένα Vista 64, όπου θα μπεί το λειτουργικό με τα My Documents (για να έχω ασφαλή τα αρχεία μου και τις φωτογραφίες μου), και με τους άλλους 4x1TB δίσκους θα κάνω ένα Raid5 drive 2,8GB περίπου για τα παιχνίδια, ταινίες, κτλ, κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά έτσι θα πρέπει να παίρνω συνέχεια backup το λειτουργικό και τα My Documents, μην πάθει κάτι ο ένας δίσκος και κλαίω ... Εκτός κι αν μεταφέρω τα My Documents στον RAID5 δίσκο για μεγαλύτερη ασφάλεια... Αλλά και πάλι 1TB για λειτουργικό; Δεν είναι TOO MUCH ?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.