Jump to content



Perc5


dellman

Recommended Posts

Με την καμία... Αλλά είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις την ασφάλεια για την απόδοση ;

Και μην ξεχνάμε... το RAID0 δεν είναι RAID (Redundant Array of Inexpensive Disks). Δεν προσφέρει καθόλου ασφάλεια. Καθόλου Redundancy.

http://en.wikipedia.org/wiki/RAID_0#RAID_0

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Πραγματικα ειμαι κι εγω προβληματισμενος σχετικα με το τι τελικα ειναι καλυτερο να κανω.

Θα εβγαινα απο το διλημμα αν ειχα 2 βαρβατους 64GB SSD, οποτε τοτε θα τους εβαζα σιγουρα σε raid0.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανετε raid0/5 0 με με 25gbxδισκους και ολο το υπολοιπο 5...εκει ειναι αλλωστε που κερδιζει και ο perc εναντι του ich9/10.Γενικα ειναι καλυτερος αλλα νομιζω το whrite ειναι αυτο που εχει την μεγαλυτερη βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα.

Και μαλλον ειναι η ιδανικη λυση αλλα δεν την εχω δοκιμασει ποτε στην πραξη.

Linos80 added 1 Minutes and 22 Seconds later...

Αυτο που δεν ξερω, ειναι το εξης:

Στην περιπτωση που περιγραφεται παραπανω, τι θα συμβει σε περιπτωση που σκασει ενας απο τους δισκους?

Θα χαθει το OS αλλα οχι τα data?

Αν ναι, πως θα ανακτηθουν?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα.

Και μαλλον ειναι η ιδανικη λυση αλλα δεν την εχω δοκιμασει ποτε στην πραξη.

Linos80 added 1 Minutes and 22 Seconds later...

Αυτο που δεν ξερω, ειναι το εξης:

Στην περιπτωση που περιγραφεται παραπανω, τι θα συμβει σε περιπτωση που σκασει ενας απο τους δισκους?

Θα χαθει το OS αλλα οχι τα data?

Αν ναι, πως θα ανακτηθουν?

Χανεται το OS,τα data κανουν rebuild.

Ο perc ειναι τοσο καλος που μπορεις να προσθεσεις εξτρα δισκο αν θες,μεταγενεστερα να αλλαξεις εναν εναν ολους τους δισκους με μεγαλυτερους κλπ.

Στον ICH9R αν ενας χτυπησει ειναι πληρως λειτουργικο με 2(αν εχεις 3) αν χτυπησει και δευτερος χανεις τα παντα.Γενικα με -1 εισαι οκ,με -2 τερμα τα δεδομενα.Επειτα κανει αυτοματα rebuild οπως και στην περιπτωση που πεσει το ρευμα πχ η γινει καποια μλκια.Ο perc επειδη εχει την μπαταρια δεν εχει τετοια θεματα...μολις ανοιξεις το pc γραφει τα δεδομενα που εχει αποθηκευσει στη μνημη.

Εμενα ειχε κουνησει το pc η καθαριστρια,κατι ειχε γινει με το καλωδιο του ρευματος..κουνηθηκε δεν ξερω και εγω τι..και μου εκανε διακοπη και εκανε 30 ωρες reabuild το 5 μονο.Ηταν πληρως λειτουργικο και το 0 δεν επαθε τιποτα.Ο perc λογικα κανει rebuild σε μικροτερο χρονο.

Η λυση 0/5 ειναι δοκιμασμενη και αποδιδει.

Επισης σκεφτειτε την αγορα SAS απο ebay μιας και υπαρχουν φτηνοι cheetah,μπορει να μην ειναι τελευταια μοντελα...αλλα παιζουν κατι προσφορες 4Χ36 στα 100 δολαρια...αν τα αυτια σας αντεχουν...θα πηγαινουν καλα στοn perc παντα raid 0.

Βεβαια εχουν το μειονεκτημα οτι εχουν μουφτικη εγγυηση..αλλα ειναι καλη λυση μεχρι να πεσουν οι τιμες στους καλους SSD

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που περιγραφεται παραπανω, τι θα συμβει σε περιπτωση που σκασει ενας απο τους δισκους?

Θα χαθει το OS αλλα οχι τα data?

Αν ναι, πως θα ανακτηθουν?

Ακριβώς όπως το είπες. Θα χαθεί το λειτουργικό. Τα data θα τα ανακτήσει ο controller από το parity που κρατάει στους υπόλοιπους δίσκους.
Link to comment
Share on other sites

Στον ICH9R αν ενας χτυπησει ειναι πληρως λειτουργικο με 2(αν εχεις 3) αν χτυπησει και δευτερος χανεις τα παντα.Γενικα με -1 εισαι οκ,με -2 τερμα τα δεδομενα.

Επειδη ισως δεν ειναι προφανες απο τα γραφομενα, να σημειωσω οτι αυτο ισχυει για ολους τους ελεγχτες raid 5.

fault tolerance μεχρι 1 δισκο και υπο τη προυποθεση οτι ο δισκος ειναι full λειτουργικος 9δηλαδη δε χαλασε αλλος κατα τη διαρκεια του rebuild).

Σε καθε περιπτωση, οποιδηποτε raid 5 συστημα, δε νοηται χωρις συνοδεια καποιας λυσης ups.

Σε καθε περιπτωση αφου οι ενδιαφερομενοι διαθετουν ich και perc γιατι δε βαζετε απλα το λειτουργικο σας στο ich και αφηστε τον perc να κανει αυτο που γνωριζει να κανει, το raid 5.

Εαν σας ενδιαφερει ταχυτητα λειτουργικου και redundancy τοτε δεν υπαρχει αλλη λυση, raid 10 (1+0) (προσχοση οχι raid 01, 0+1).

Επισης να ξαναπω οτι για επιδοσεις στοaid 5 ξεχαστε τους 3 και τους 4 δισκους, θα πρεπει να παιζεται με 5 κατ'ελαχιστο, επισης ανεφερα παλι οτι το μικρο cluster size βοηθαει το raid 5 γιατι κανει πιο ευκολο τον υπολογισμο parity.

256 128 64Κ cluster size ασχετα τι λενε τα benchmarks ξεχαστε τα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ισως δεν ειναι προφανες απο τα γραφομενα, να σημειωσω οτι αυτο ισχυει για ολους τους ελεγχτες raid 5.

fault tolerance μεχρι 1 δισκο και υπο τη προυποθεση οτι ο δισκος ειναι full λειτουργικος 9δηλαδη δε χαλασε αλλος κατα τη διαρκεια του rebuild).

Σε καθε περιπτωση, οποιδηποτε raid 5 συστημα, δε νοηται χωρις συνοδεια καποιας λυσης ups.

Σε καθε περιπτωση αφου οι ενδιαφερομενοι διαθετουν ich και perc γιατι δε βαζετε απλα το λειτουργικο σας στο ich και αφηστε τον perc να κανει αυτο που γνωριζει να κανει, το raid 5.

Εαν σας ενδιαφερει ταχυτητα λειτουργικου και redundancy τοτε δεν υπαρχει αλλη λυση, raid 10 (1+0) (προσχοση οχι raid 01, 0+1).

Επισης να ξαναπω οτι για επιδοσεις στοaid 5 ξεχαστε τους 3 και τους 4 δισκους, θα πρεπει να παιζεται με 5 κατ'ελαχιστο, επισης ανεφερα παλι οτι το μικρο cluster size βοηθαει το raid 5 γιατι κανει πιο ευκολο τον υπολογισμο parity.

256 128 64Κ cluster size ασχετα τι λενε τα benchmarks ξεχαστε τα.

Δεν αμφιβαλλω για το cluster size αλλα ισως να παιζει με το rebuild.Ενας φιλος μου με 128Κ οχι 64 που εχω εγω...εκανε λιγοτερες ωρες οταν χρειαστηκε αλλα εχει και περισσοτερους δισκους.

Οσο για το raid 10 εχει μειονεκτημα στο οτι εχει 50% χωριτικοτητα οπως το raid 1.Ενω το 5 παντα Χ δισκοι -1 στην χωριτικοτητα.

Το μεγαλυτερο μειον του raid γενικοτερα ειναι οτι εξαρτασαι απο συγκεκριμενους δισκους και πρεπει να εχεις 2,3,4 ιδιους.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το raid 10 εχει μειονεκτημα στο οτι εχει 50% χωριτικοτητα οπως το raid 1.Ενω το 5 παντα Χ δισκοι -1 στην χωριτικοτητα.

φυσικα και χανεις το 50%, αλλα ειναι το μονο που μπορεις να εχεις ταχυτητα με ασφαλεια μαζι και μαλιστα με πολλαπλα fail ταυτοχρονα.

Το μεγαλυτερο μειον του raid γενικοτερα ειναι οτι εξαρτασαι απο συγκεκριμενους δισκους και πρεπει να εχεις 2,3,4 ιδιους.

λαθος (αν ιδιους εννοεις μαρκας/εταιριας/μοντελο), δε χρειαζεται να εχεις ιδιους δισκους ουτε συγκεκριμενους, ισα ισα σε περιβαλλον που η ασφαλεια ειναι προτερεοτητα οι ιδιοι δισκοι αυξανουν τη πιθανοτητα ταυτοχρονης αστοχιας.

βεβαια, σε απλα raid Χ συστηματα που δουλευουμε σπιτι, ολοι προτιμουμε ιδιους δισκους για 2 λογους

1. συνιθως τους αγοραζουμε ολους μαζι οταν στησουμε το συστημα

2. για να διασφαλισουμε το μεγιστο των επιδοσεων τους.

σε καταστασεις που η ασφαλεια εχει μεγαλυτερη σημασια απο τη ταχητητα δεν υπαρχει κανενας λογος να περιοτιστει καποιος καπου συγκεκριμενα.

ναι θα προτιμησει μοντελα που κατα τα λεγομενα εχουν λιγοτερα fail απο αλλα αλλα δεν ειναι αυτοσκοπος.

panoc added 4 Minutes and 36 Seconds later...

Δεν αμφιβαλλω για το cluster size αλλα ισως να παιζει με το rebuild.Ενας φιλος μου με 128Κ οχι 64 που εχω εγω...εκανε λιγοτερες ωρες οταν χρειαστηκε αλλα εχει και περισσοτερους δισκους.

μπερδευεται 2 πραγματα ασχετα μεταηυ τους, το rebuild και τον αμεσο υπολογισμο parity.

αν και στο δικο μου setup με 16Κ cluster εχω σχεδον 30% πιο ργηγορο rebuild απο οτι με 128Κ δεν ειναι εκει το θεμα μας.

το θεμα που θα πρεπει να μας ενδιαφερει για το μεγεθος του cluster ειναι το real time write και read.

οσο μεγαλυτερο ειναι το cluster τοσο περισσοτερη ωρα χρειαζεται ο υπολογισμος του parity τοσο πιο αργο γινεται το write τοσο περισσοτερη ωρα λειτουργει ο υπολογιστης, τοσο περισσοτερο δεσμευουμε τα Ι?Ο του δισκους και εν τελη καθυστερει ενα συστημα χωρις ουσιαστικο λογο.

τουλαχιστο σε ich η διαφορα απο 128Κ σε 16Κ ειναι χαοτικη.

Link to comment
Share on other sites

Το raid 10 θα χαραμισει τους μισους σας δισκους.

εκτος και εχετε χρηματα για πεταμα δε βρισκω το λογο να το χρησιμοποιησετε μιας και για να πειτε οτι θα εχετε σεβαστη χωρητικοτητα αλλά και ταχυτητα θα χρειαστητε τουλαχιστο 6 δισκους.

αυτο που λεω εγω ειναι απλο.

στηστε με 2 πχ 640KS πανω στο ich9/10 ενα matrix raid 0 για το λειτρουργικο σας, το υπολοιπο καντε το οτι σας αρεσει και αφηστε το raid 5 στον perc.

Δοξα το Θεό κατεχετε το ζητημα, documents Και συναφη δεν χρειαζονται και δεν πρεπει να ειναι στο δισκο συστηματος κανενός χρηστη που γνωριζει 5 πραγματα. Διαφορετικα ποιο το νοημα να εχετε καπου raid 5? για τις ταινιες? αυτες τις ξανακατεβαζετε.

Κρατηστε τακτικα ενα backup του συστηματος και τελειωνετε.

Ολα τα αλλα ειναι λογια να αγαπιομαστε εκτος και εχετε λεφτα για πεταμα.

Δυστυχως οι επιλογες ειναι λιγες και συγκεκριμενες.

ΥΓ το raid 10 δεν εχει τους ιδιους περιορισμους με τα Parity raid οπως το 5, αρα δεν τιθεται θεμα μεγεθους cluster size. Συνηθως το προτινομενο μεγιστο ειναι το καλυτερο, αν και πλεον για δισκους συστηματος σε οτι raid και να ειναι δε χρησιμοποιουμε 128-256Κ, 16-32 με το ζορι 64 ειναι το μεγιστο ανεξαρτητα του πληθους των δισκων.

ΥΓ2 θα το ξαναπω για πολλοστη φορα, ΟΧΙ defrag στα parity raid.

Link to comment
Share on other sites

Το raid 10 θα χαραμισει τους μισους σας δισκους.

εκτος και εχετε χρηματα για πεταμα δε βρισκω το λογο να το χρησιμοποιησετε μιας και για να πειτε οτι θα εχετε σεβαστη χωρητικοτητα αλλά και ταχυτητα θα χρειαστητε τουλαχιστο 6 δισκους.

αυτο που λεω εγω ειναι απλο.

στηστε με 2 πχ 640KS πανω στο ich9/10 ενα matrix raid 0 για το λειτρουργικο σας, το υπολοιπο καντε το οτι σας αρεσει και αφηστε το raid 5 στον perc.

Δοξα το Θεό κατεχετε το ζητημα, documents Και συναφη δεν χρειαζονται και δεν πρεπει να ειναι στο δισκο συστηματος κανενός χρηστη που γνωριζει 5 πραγματα. Διαφορετικα ποιο το νοημα να εχετε καπου raid 5? για τις ταινιες? αυτες τις ξανακατεβαζετε.

Κρατηστε τακτικα ενα backup του συστηματος και τελειωνετε.

Ολα τα αλλα ειναι λογια να αγαπιομαστε εκτος και εχετε λεφτα για πεταμα.

Δυστυχως οι επιλογες ειναι λιγες και συγκεκριμενες.

ΥΓ το raid 10 δεν εχει τους ιδιους περιορισμους με τα Parity raid οπως το 5, αρα δεν τιθεται θεμα μεγεθους cluster size. Συνηθως το προτινομενο μεγιστο ειναι το καλυτερο, αν και πλεον για δισκους συστηματος σε οτι raid και να ειναι δε χρησιμοποιουμε 128-256Κ, 16-32 με το ζορι 64 ειναι το μεγιστο ανεξαρτητα του πληθους των δισκων.

ΥΓ2 θα το ξαναπω για πολλοστη φορα, ΟΧΙ defrag στα parity raid.

Για raid 5 απο 3 δισκους και πανω.

Πρακτικα γυρναμε στο raid 0,5 σε ιδιους δισκους και τα δυο.Το 10 οπως και το 1 ειναι ψηλοσκοτωμα με το -50% χωρητικοτητα.Αν το pc ειναι file server μπορεις να εχεις εναν σκληρο να αποθηκευεις αυτα που κατεβαινουν και μετα να τα περνας στο raid 5 που θα ειναι σβηστο...αυτο για εξτρα αξιοπιστια αφου οπως και να το κανουμε το να δουλευεουν 5,6 δισκοι 24/7 δεν ειναι οτι καλυτερο.

Για raid 0 προτεινεις 16κ cluster??Η μονο για το 5??Που τα εχεις διαβασει αυτα panoc?

Link to comment
Share on other sites

Το 10 οπως και το 1 ειναι ψηλοσκοτωμα με το -50% χωρητικοτητα.Αν το pc ειναι file server μπορεις να εχεις εναν σκληρο να αποθηκευεις αυτα που κατεβαινουν και μετα να τα περνας στο raid 5 που θα ειναι σβηστο...αυτο για εξτρα αξιοπιστια αφου οπως και να το κανουμε το να δουλευεουν 5,6 δισκοι 24/7 δεν ειναι οτι καλυτερο.

αυτο περιπου κανω και εγω, οτι χρειαζομαι σε file server με raid 5.

Για raid 0 προτεινεις 16κ cluster??Η μονο για το 5??

οχι ακριβως, βασικα εννουσα το stripe size και οχι το cluster siza που λογω βιασυνης εγραψα, συγκεκριμενα ειπα

αν και πλεον για δισκους συστηματος
ειναι πολυ καλυτερο το 32-16K stirpe. (η διαφορα απο τους υπολοιπους δισκους ειναι στο ειδος και μεγεθος των αρχειων που περιεχουν)

cluster size δεν εχει ιδιατερο νοημα να πειραζξουμε αν και σε τεστ με raid 5 σε ich εχω καλυτερες επιδοσεις write οταν stripe size=cluster siza (στη περιπτωση μου ειναι 16Κ και τα 2)

Που τα εχεις διαβασει αυτα panoc?

Οχι καπου συγκεκριμενα, εμπειρια χρονων κατα βαση και προσωπικες δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.