Jump to content



bench score ok?


vagos2221416003330

Recommended Posts

λοιπόν να επαναφέρω το θέμα μιας που έβαλα vista ultimate 32bit sp1 πλέον και full updated οπότε δεν έχω κάτι άλλο να κάνω από πλέυρά software...

έτρεξα το 3dmark vantage ξανά μετά από καθαρό setup των vista sp1. και είχα μεγαλύτερο score από πριν..(όλα default πάλι)

μετά έβαλα το crysis το οποίο ανοίγει και παίζει σε window mode...(αλλά το έκανα καλά με το alt+enter)..έχω 17αρι Monitor... 1280x1024, και γραφικά στο very high..χωρίς φιλτρα... και παίζει με 29Min 35-40ave 55max fps...

Δεν ξέρω άμα είναι καλά αλλά και με την 9800gtx+ που είχα εκεί κοντά έπαιζα... (τεσπα θα μου πείτε nvidia game....)

πάω να κάνω το bench που έχει το παιχνίδι για το gpu...τρέχει αλλά τρεμοπαίζουν δέντρα,ουρανός ect... έχει όλες όλες 3 loopες... όταν φτάνει στην τρίτη και τελειώνει κολλάει στα 2,000/2,000 fps και δεν βγάζει results τπτ... (πρέπει να πατήσω alt-control-delete για να δώ ότι έχει βγάλει το error στα windows για να τερματιστεί το πρόγραμμα...)

το έτρεξα και με τους 8,12 και με τους νέους 9,1 αλλά όλα το ίδιο....

Τώρα???

α!δεν ξέρω άμα έχει καμιά σημασία αλλά κάθε φορά που κάποιος πυρίνας της κάρτας δουλέωει ή σε Games ή σε benches ή όταν κάνει render που φορτώνει το game....ακούγεται ένας ήχος σαν να μην κάνει καλή επαφή κάτι και να χάνει ρεύμα από κάπου...δοκίμασα να τη βιδώσω καλύτερα την κούνησα τπτ... δεν ξέρω άμα υπάρχει πρόβλημα με αυτό...υποθέτω από την στιγμή που τελειώνει το 3dmark με λογικά score...δεν είναι θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Οι διπλές κάρτες είναι και ενεργοβόρες ως γνωστό, το ότι ακούς ένα διακριτικό ήχο έστω και πολύ λεπτό είναι από τα mosfets και τα μικρά πηνία που έχει η κάρτα, την στιγμή που φορτώνει περνάει περισσότερο ρεύμα και ακούγεται παραπάνω, το ίδιο και με απλό μετασχηματιστή αν το βάλεις στην πρίζα.

Όσο για το Crysis, το παιχνίδι είναι αρκετά κακογραμμένο και δεν είναι τόσο άξιο εμπιστοσύνης, τα fps σου είναι μια χαρά(έχω τερματίσει και το απλό και το Warhead). Δοκίμασε οτιδήποτε άλλο παιχνίδι να δεις πως παίζει.

Επίσης για να γνωρίζεις πότε δουλεύει το CF κάνε την ρύθμιση που λέει ο mellodos στην 1η σελίδα.

Από την στιγμή που δεν βρίσκεις σπασμένα γραφικά, artifacts κ.α. δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

την ρύθμιση την έχω κάνει... δηλαδή αυτά που βλέπω στα test με 1920*1χχχ και full γραφικά και 60fps τι είναι???? εγώ σε 1280χ1024 παίζω και χωρίς φίλτρα...

οκ αύριο θα Postάρω και του grid???καλό Game αυτό???Eσύ πόσα fps είχες και στα 2 crysis και με τι settings???

Link to comment
Share on other sites

οκ αύριο θα Postάρω και του grid???καλό Game αυτό???Eσύ πόσα fps είχες και στα 2 crysis και με τι settings???

Και στα 2 Crysis το υπολογίζω 45-60fps που είναι πολύ άνετα playable, ανάλυση 1920x1200 όλα Ultra High/Enthusiast settings, το motion blur απενεργοποιημένο γιατί ήταν για εμένα πολύ σπαστικό στην κίνηση.

Το Grid το έχει φίλος μου, εμένα δεν μου πολυαρέσουν τα racing.

1280χ1024?? και μία απλή 4870 σε βγάζει σε αυτή την ανάλυση, η X2 είναι για 1920χ1200 και άνω, εκεί αποδίδει πραγματικά. Αν έχεις στα σχέδια και την αγορά της οθόνης μου πάω πάσο :p

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν στο nfs pro street αυτό είχα τώρα και έβαλα... με όλα στο full τέρμα είχα μέσο όρο 85fps...έποιανε και 90-100 αλλά ποτέ κάτω από 75.....

Θεωρώ όμως το game παλιό πλέον...θα βάλω και grid όταν βρω χρόνο μιας που είναι πιο βαρύ και πείτε και σεις άμα έχετε κάτι άλλο υπόψιν....

Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει την ιδια καρτα και αν και δεν την εχω παραλαβει ακομα μπορω να πω οτι με ανχωσες με ολα αυτα...

Εγω παντως απο την αρχη θα βαλω βιστα ουλτιμειτ ...σπ1 ... και ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.