Jump to content



1000VA UPS.Προτάσεις??


viper1442169065

Recommended Posts

Λοιπόν σκεφτόμουν να αντικαταστήσω το MUSTEK 800 αφού δε τα βγάζει πέρα με το νέο σύστημα με κάποιο στα 1000VA.

Κοιτούσα για το AccuPower UPS 1000VA αλλά μετά έμαθα ότι κάνει τρελή φασαρία το ανεμηστήρι του, το οποίο δουλεύει λέει και με κλειστό το PC.

Οπότε περιμένω προτάσεις για κάτι φτηνό (κοντά στα 100€) και αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
Θα σε σώσουν τα 70Watt παραπάνω του 1000 UPS?

Γιατί τόσο παραπάνω ισχύ θα έχει απ'το προηγούμενό σου

Mustek 800 ->480w

Accupower ή άλλο 1000αρι->600w

Άρα μιλάμε για 120w διαφορά και όχι 70.

viper added 0 Minutes and 41 Seconds later...

mustek and turbox

εμπιστεύεσαι turbo-x?τιμές για αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Mustek 800 ->480w

Accupower ή άλλο 1000αρι->600w

Άρα μιλάμε για 120w διαφορά και όχι 70.

viper added 0 Minutes and 41 Seconds later...

εμπιστεύεσαι turbo-x?τιμές για αυτά?

Όντως λάθος υπολογισμός :p

Πάντως και γω θα σου πρότεινα μεγαλύτερο του 1000.

Link to comment
Share on other sites

Όντως λάθος υπολογισμός :p

Πάντως και γω θα σου πρότεινα μεγαλύτερο του 1000.

Δε νομίζω ότι χρειάζεται, καθώς θα έχω το 1000αρι μόνο για το κουτί, ενώ λοιπά (οθόνη, ρούτερ κλπ) θα παίζουν με το 800αρι..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα APC

http://monoware.gr/index.php?target=products&product_id=30045

H το MGE το ecclipse.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701038

Με 100Ε δεν παίρνεις UPS! είχα πάρει το NRG Guard 1000VA(120Ευρώ) που είχε πάρει καλή βαθμολογία στο περιοδικό (νομίζω PCmagazine), ήταν εντελώς χάλια και αθωράκιστο μαγνητικά(παθητική ψύξη). Η θωράκιση είναι το ποιο σημαντικό μετά την αυτονομία, μου έσει σκάσει τροφοδοτικό επειδή το είχα κοντά σε αθωράκιστο UPS! από τότε τα έσκασα σε online και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Η θωράκιση είναι το ποιο σημαντικό μετά την αυτονομία, μου έσει σκάσει τροφοδοτικό επειδή το είχα κοντά σε αθωράκιστο UPS!

Εισαι σιγουρος γι'αυτο?Παιζει κατι τετοιο και με τους σταθεροποιητες τασης?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα APC

http://monoware.gr/index.php?target=products&product_id=30045

H το MGE το ecclipse.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701038

Με 100Ε δεν παίρνεις UPS! είχα πάρει το NRG Guard 1000VA(120Ευρώ) που είχε πάρει καλή βαθμολογία στο περιοδικό (νομίζω PCmagazine), ήταν εντελώς χάλια και αθωράκιστο μαγνητικά(παθητική ψύξη). Η θωράκιση είναι το ποιο σημαντικό μετά την αυτονομία, μου έσει σκάσει τροφοδοτικό επειδή το είχα κοντά σε αθωράκιστο UPS! από τότε τα έσκασα σε online και τέλος!

Καλές οι προτάσεις αλλά ξεφεύγουν πολύ σε τιμή.

Αφού τόσα χρόνια την πάλευα με UPS των 60€ και πλέον αναβαθμίζω στα 100€ μόνο και μόνο για να κρατάει το σύστημα σε περίπτωση διακοπής, δεν υπάρχει λόγος να ψάχνω για θωρακίσεις κλπ...

chosen21 στάνταρ για 1 λεπτό μετά το κλείσιμο του pc δουλεύει το ανεμιστήρι?

Δε θέλω να το κλείνω και μετά να το ακούω για κανένα 5λεπτο...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω προτεινω κατι σε APC μαρκα...

Για μοντελο τωρα κατι πιο συγκεκριμενο http://www.skroutz.gr/c/41/ups.html?keyphrase=apc+line+interactive+1000va

Ισως βρεις κατι κοντα στο budget σου

Εχω ενα πιο μικρο μοντελο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος/ικανοποιημενος

Καλες αγορες

(ωπα τωρα διαβασα οτι θες κατι οικονομικο... Μαλλον κατι σε APC δε θα βρεις σε αυτην την τιμη και VA

Αν μπορεις παντως και διατιθεσαι να δωσεις κατι παραπανω δεν θα παει χαμενο να το ξερεις)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος γι'αυτο?Παιζει κατι τετοιο και με τους σταθεροποιητες τασης?

stealth

Ναι, το τροφοδοτικό είναι ευαίσθητο σε αυτό το θέμα λόγω των υποσυστημάτων που έχει μέσα (Capacitors, Chokes, mosfets κ.α.) και δεν κάνει να εκτίθεται σε μαγνητικά & ηλεκτρομαγνητικά πεδία.(π.χ. ηχεία η UPS που δεν έχουν θωράκιση) ένας γρήγορος τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να έχεις ένα παλιό και άχρηστο CRT monitor, να το συνδέσεις και να δείχνει μια εικόνα, και όταν βάλεις κοντά το UPS να δεις αν η εικόνα θα τρέμει η θα χαλάει στο χρώμα και στο focus.

Το γράφει και στο manual του τροφοδοτικού.

Καλές οι προτάσεις αλλά ξεφεύγουν πολύ σε τιμή.
Σε σύγκριση ότι έχεις δώσει για το PC, δεν είναι πολλά :p Αυτό το αγοράζεις μια φορά.
δεν υπάρχει λόγος να ψάχνω για θωρακίσεις κλπ...

http://enermax.de/fileadmin/enermax/content/produkte/netzteile/revolution85/manual_revolution85_multilanguage.pdf

Μπορεί να μην έχεις το συγκεκριμένο αλλά ισχύει ο ίδιος κανόνας για κάθε τροφοδοτικό.

Το γράφει επίσημα :

We would like to draw your attention that a computer required very specific conditions to work best

for you without failing. To avoid failures and to increase lifetime of the system, we suggest that:

  • Your system is NOT located near a radiator or any other heat producing device
  • Your system is NOT located near a magnetic device
  • Your system is NOT located in a moist and/or dusty and/or vibrating environment
  • Your system is NOT exposed to direct sunshine
  • Your system is sufficiently cooled by additional fans
  • If you use AC extension cables, please make sure it can support all connected appliances potential peak power draw. Or redistribute other high power consumption equipment, such as
  • laser printers or monitors to other AC wall outlets. Exceeding the extension cable’s loading
  • capacity could trigger its circuit breaker and cut off the power.

Ποιο κάτω αναφέρει και για τα UPS, προτείνει για τα 850W ένα 1000W/1400VA, το 1000VA έχει το μείον ότι δεν θα κρατάει σε διάρκεια το PC ανοικτό(ειδικά αν το δουλεύεις στο peak load, 600W~) αλλά σημασία έχει να προλαβαίνεις να το κλείσεις.

Το MGE Ellipse 1000VA είναι fanless.(από ότι θυμάμαι), αξίζει τα 63Ευρώ ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άλλες προτάσεις:

ABLEREX VESTA LI PRO1000

UΡ SΕLΕCΤ UPS UDU 1000

Τα ξέρετε αυτά?

Kαι κάτι άλλο.

Αν τα 2 ups μου τα έχω το ένα δίπλα στο άλλο, μπορεί να προκαλέσουν κανένα πρόβλημα το ένα στο άλλο?

Τι πρέπει να προσέχουμε?Να μην είναι δίπλα στο pc?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να ψάχνω για φτηνές προτάσεις.

Βρήκα και αυτό:

http://cosmodata.gr/product_b.php?Lang=gr&id=4&cicid=101&cid=132&mid=33&pid=15258

UPS DIGITUS 1000VA LCD DN-170021

Το μαγαζί που το έχει ξέρω ότι είναι λίγο μούφα, αλλά το προϊόν φαίνεται καλό και σε πολή καλή τιμή.

Το ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Περίπου ίδια κατασκευή με το turbox

Εγώ θα επιμείνω να πάρεις το turbox κυρίως λόγω Πλαισίου

Κάτι πίνεις και δε μας δίνεις εσύ...

Σου έχω ζητήσει Link από την αρχή.

Στο site του Πλαισίου δεν υπάρχει τέτοιο ups που λες..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.