Jump to content



1000VA UPS.Προτάσεις??


viper1442169065

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

Ειναι εντελως αθορυβο εκτοσ απο οταν κραταει το συστημα με την μπαταρια. Το δικο μου το κραταει για περιπου 10 λεπτα, και μεσω του software σου δινει αναλυτικες πληροφοριες για την κατασταση του και για ποση ωρα θα κρατησει το συστημα ανοιχτο. Για μενα ειναι πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήρα σήμερα το 1000αρι TURBO X.

Το σύνδεσα μόνο στο ρεύμα.Φάνηκε να φορτίζει για κανένα 10λεπτο και τώρα δεν κάνει τίποτα.

Να το συνδέσω με το PC ή να το αφήσω για λίγες ώρες ακόμα μόνο του?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήρα σήμερα το 1000αρι TURBO X.

Το σύνδεσα μόνο στο ρεύμα.Φάνηκε να φορτίζει για κανένα 10λεπτο και τώρα δεν κάνει τίποτα.

Να το συνδέσω με το PC ή να το αφήσω για λίγες ώρες ακόμα μόνο του?

Με γειες Θωμα.

Περιμενουμε κι εμεις απο σενα εντυπωσεις τωρα που το απεκτησες ωστε να εχουμε πιο ολοκληρωμενη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είναι όντως αθόρυβο γιατί ΔΕΝ έχει ανεμιστήρες (ούτε ρυθμίζονται φυσικά μέσω software όπως έλεγε ο Dellman.

Συνδέθηκε εύκολα και ωραία, αλλά έχω 2 θέματα.

Η οθόνη που νόμιζα ότι θα δείχνει την κατανάλωση Watt τελικά δείχνει πάντα την τάση εξόδου, το 230 δηλαδή.Ε, χεστήκαμε σιγά την πληροφορία που πιάνει το 1/3 της οθόνης.

Επίσης εκεί που δείχνει τα διάφορα στοιχεία, μου βγάζει 0 στο Ups Load που δεν γίνεται καθώς και 0 στην θερμοκρασία.

Κατά τα άλλα δουλεύει οκ.

Παίζει να φταίει το καλώδιο σύνδεσης USB?Δεν έβαλα το δικό του, αλλά του MUSTEK καθώς τα βύσματα είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εκεί που δείχνει τα διάφορα στοιχεία, μου βγάζει 0 στο Ups Load που δεν γίνεται καθώς και 0 στην θερμοκρασία.

Το σύνδεσες στην σωστή πρίζα εξόδου; γιατί πολλά UPS έχουν έξοδο που είναι μόνο για σταθεροποίηση και άλλες για την μπαταρία.

Χμμ. λίγο ύποπτες οι ενδείξεις, ίσως να έχει πρόβλημα σε αυτό μόνο το θέμα, δοκίμασε να το βγάλεις από την πρίζα να δείς αν κρατάει τις συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Το σύνδεσες στην σωστή πρίζα εξόδου; γιατί πολλά UPS έχουν έξοδο που είναι μόνο για σταθεροποίηση και άλλες για την μπαταρία.

Χμμ. λίγο ύποπτες οι ενδείξεις, ίσως να έχει πρόβλημα σε αυτό μόνο το θέμα, δοκίμασε να το βγάλεις από την πρίζα να δείς αν κρατάει τις συσκευές.

Μου φαίνεται το γρουσουζέψαμε...:115:

Τώρα είμαι σε φάση που δεν εντοπίζει το software το UPS.

Λοιπόν έκανα τη δοκιμή χωρίς μπρίζα.Το UPS κράτησε μια χαρά για 7 λεπτά και ενώ η μπαταρία ήταν ακόμα στο 20%, μου έκανε shutdown λόγω ρυθμίσεων μάλλον.

Λέω ευκαιρία να δοκιμάσω και το καλώδιο που είπε ο dellman.

Βάζω το δικό του, πάω windows, τίποτα.Νο connection.

Restart, τίποτα.

Aφαίρεση USB από device manager, restart τίποτα.

Ξαναβάζω το παλιό καλώδιο (που δούλευε μια χαρά πριν) τιποτα...

Δοκίμασα και κλείσιμο του UPS εννοείται μπας και το πάρει αλλά δεν.

Το πρόγραμμα δε βρίσκει το UPS..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και εγω για το ιδιο θα πηγαινα. Θερμοκρασια μου δειχνει παντα 0 ενω το load το δειχνει μονο οταν δουλευει το pc με την μπαταρια.

Σώπα ρε...

Άρα είναι νορμάλ οι ενδείξεις αυτές που δείχνει και σε μένα..

Και νόμιζα ότι έφταιγε το UPS που τα έβγαζε 0.

Όπως και να έχει έκανε και τις διακοπές.Θα πάω να το ξαναπάρω και ελπίζω να μην ξανακάνει κουλά..

Πάντως λαλακία να μην ενδείξεις και να μη δουλεούν.

Εσύ είχες κάνει register το CD key?Πού χρησιμεύει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Είναι πολύ πιθανό να έχει πέσει η μπαταρία ... και δυστυχώς αυτή καλύπτεται μόνο με 6μηνη εγγύηση (άν δέν κάνω λάθος).

Να έχει πέσει μπαταρία σε 1,5 χρόνο το θεωρώ ξεφτίλα...

Σε ups 800αρι δεν μου είχε πέσει ποτέ πριν τα 2 χρόνια και πάντα κράταγε έστω και λίγο φορτίο.

Τώρα με 1000αρι που πρέπει να δουλεύει πιο άνετα, να μην μπορεί να κρατήσει καθόλου φορτίο, μου φαίνεται για πρόβλημα.

Θα τσεκάρω την ασφάλεια που μου είπαν από το Πλαίσιο, αλλιώς αύριο το πάω για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.