Jump to content



1000VA UPS.Προτάσεις??


viper1442169065

Recommended Posts

Να έχει πέσει μπαταρία σε 1,5 χρόνο το θεωρώ ξεφτίλα...

Σε ups 800αρι δεν μου είχε πέσει ποτέ πριν τα 2 χρόνια και πάντα κράταγε έστω και λίγο φορτίο.

Τώρα με 1000αρι που πρέπει να δουλεύει πιο άνετα, να μην μπορεί να κρατήσει καθόλου φορτίο, μου φαίνεται για πρόβλημα.

Θα τσεκάρω την ασφάλεια που μου είπαν από το Πλαίσιο, αλλιώς αύριο το πάω για έλεγχο.

ειχα δοκιμασει εφτα ups turbo-x.. τεσσερα 1000VA και τρια 1500VA, ολα μα ολα ειχαν προβλημα, τρεις στις τεσσερις φορες δεν γυριζαν στην μπαταρια σε πτωση τασης, και μετα απο λιγο αρχισαν προβληματα σαν τα δικα σου, εδειχναν να φορτιζουν συνεχεια κλπ, ενα-δυο καηκανε, βγαζανε μποχα σαν βοθρος, επισης δεν ειναι δυνατον σε linux να κανεις monitoring αρα και δεν μπορει να κανει σωστο shutdown, γυρισε τα πισω, στα UPS το φθηνο το κρεας δεν το τρωει ουτε ο πιο πειναλεος κοπρος, εγω πηρα τρια eaton powerware 5110 1000VA και ησυχασα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
ειχα δοκιμασει εφτα ups turbo-x.. τεσσερα 1000VA και τρια 1500VA, ολα μα ολα ειχαν προβλημα, τρεις στις τεσσερις φορες δεν γυριζαν στην μπαταρια σε πτωση τασης, και μετα απο λιγο αρχισαν προβληματα σαν τα δικα σου, εδειχναν να φορτιζουν συνεχεια κλπ, ενα-δυο καηκανε, βγαζανε μποχα σαν βοθρος, επισης δεν ειναι δυνατον σε linux να κανεις monitoring αρα και δεν μπορει να κανει σωστο shutdown, γυρισε τα πισω, στα UPS το φθηνο το κρεας δεν το τρωει ουτε ο πιο πειναλεος κοπρος, εγω πηρα τρια eaton powerware 5110 1000VA και ησυχασα.

Θα το γυρίσω στο Πλαίσιο, αλλά τι να πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη το πλαισιο δεν εχει το eaton 5110 1000VA, εγω τα ειχα παρει 180 ευρω.. ειναι πολυ καλο, ειμαι πληρως ικανοποιημενος, μονο προβλημα ειναι οτι δεν εχω καταφερει να το κανω να δουλεψει στο linux με NUT, και το Lansafe ( το προγραμμα της ιδιας της eaton ) σε linux ειναι τελειως στοιχειωδες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το budget είναι στα ίδια χρήματα, μόνο για κανένα Accupower με βλέπω...

Dont do it Φαίδων !!!

Καλύτερα πάρε το 700άρι ... και άς είναι μικρότερο σε VA

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/UPS/Eaton-PW5110-UPS-700VA-Line-Interactive.htm

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για το αρχείο έχω ένα accupower εδώ πέρα από τα πιο παλιά (mustek φένεται ουσιαστικά). Εδώ και κανα 2-3 χρόνια ασταμάτητης λειτουργίας δεν έχει παρουσιασει το παραμικρό. Έχω κι ένα 1000VA accupower από αυτά που πωλούνται τώρα με το πλαστικό εξωτερικό περίβλημα αλλά δεν το έχω τεστάρει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πουθενά βρεις (σε κανά Media markt ξεχασμένο κανά κομμάτι ή κανά κωτσόβολο ή ηλεκτρονική) αυτό το ups http://www.belkin.com/IWCatProductPage.process?Product_Id=153757 πάρτο με κλειστά μάτια!

Δε ζεστένεται, δεν έχει θόρυβο και το έχω δοκιμάσει σε δύσκολες συνθήκες (να δουλεύω εγώ στον υπολογιστή και ο πεθερίκας να τραβάει από την ίδια γραμμή ρεύμα με την ηλεκτροκόλληση), έχει επιβιώσει από κεραυνό που έπεσε στο διπλανό λόφο, το PC μου κάηκε, το UPS έζησε!!), συνεχή σκαμπανεβάσματα ρεύματος όταν βρέχει (Άρτα).

Θες κι άλλα;

ΠΡΟΣΟΧΗ!

ΜΗΝ ψάξεις για τα καινούρια UPS της Belkin, έχουν ρίξει πολύ την ποιότητα.

Εγώ σου εγγυώμαι για το συγκεκριμένο μοντέλο που είναι παλιότερο.

Αυτά...

didymos added 3 Minutes and 22 Seconds later...

Και κάτι άλλο.

Από πείρα (όχι πάντως από γνώσεις) ξέρω ότι ο καλύτερος συνδυασμός είναι πολύπριζο ασφαλείας στην πρίζα και το UPS συνδεδεμένο στο πολύπριζο.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να παρεις το eaton 5110 700VA που σου εδωσε link o TASOS.. για τα αλλα, μετα απο την ασχημη εμπειρια που ειχα με τα turbo-x αλλα και ενα eaton nova 1250 http://www.msystems.gr/index.php?category=2921&product=6854 ( ολοκαινουργιο, φορτιζε συνεχεια, οταν επεφτε το ρευμα με γεματη μπαταρια, αυτοματως εβγαζε μπαταρια στο 30%, σε επομενη πτωση τασης δεν κραταγε ανοικτο το pc, εκανε θορυβο, σε linux μηδεν control ) αποφασισα οτι δεν αξιζει να πληρωνεις εστω και το 1/3 αλλα εν τελει να μην κανεις τη δουλεια σου, που ειναι οταν σπανια υπαρχει πτωση τασης, το ups να δουλεψει σωστα και να μην σε κρεμασει ( και σε software raid5 χανεις και data αμα δεν κανει σωστο shutdown - raid5 write hole ), πηγαινε για το καλο κι ας κοστισει λιγο παραπανω, δεν παιρνεις ups καθε χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον XLV, και το δικό μου MGE (eaton πλέον) έχει βγει παλικάρι. Αλλά δεν σου λέω να δώσεις και 1300€ για το online, πάρε το 700άρι(είναι με παθητική ψύξη).

Σε εμένα θέλει αλλαγή η μπαταρία μετά από 2 χρόνια και 8 μήνες (είναι και 6 μπαταρίες μαζί) αλλά για online ups δικαιολογείται γιατί πάντα charge / discharge κάνουν οι μπαταρίες και 2volt λιγότερα να εισέρχονται στην είσοδο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τα πολύμπριζα για IEC320-C13 σε σούκο.(τα περισσότερα UPS έτσι είναι)

Αυτό σημαίνει αγορά έξτρα πολύμπριζου.Και δεν ξέρω αν είναι καλό όλα τα ρεύματα από 2-3 μονάδες να πήγαίνουν όλα σε 1 μπρίζα του UPS μέσω του πολύμπριζου.

Κατά τα άλλα φαίνεται μια χαρά σαν δυνατότητες.Και ας μην έχει οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Με ενημέρωσαν ότι το επισκεύασαν.Κάτι για τις μπαταρίες μου είπαν.

Έκανα λίγο σαματά στον προϊστάμενο, αλλά δεν δέχτηκε την αλλαγή του με άλλο ups.

Τι κάνω?Έχω δικαίωμα να ζητήσω άλλο UPS?;H τσάμπα παιδεύομαι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.