Jump to content



ASUS MAXIMUS 2 FORMULA vs RAMPAGE FORMULA


vagos2221416003330

Recommended Posts

είμαι ανάμεσα στην maximus formula 2 και στην rampage formula...και οι 2 με ddr2 μνήμες και asus..

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522622

vs

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522634

βλέπω έχουν 60€ διαφορά...αλλά η maximus έχει ποιο νέο controller+περισσότερες θέσεις για hdd + καλύτερη κάρτα ήχου.

Θέλω να βάλω 8 σκληρούς σε raid...μάλλον 0.. 2χssd +2χ velociraptors +4xseagate 500gb... στο τσάκ είναι δηλαδή οι θύρες...το θέμα είναι θα γίνει καλό raid??και θα έχω καλύτερα αποτελέσματα από ότι με την rampage...

Ποια από τις 2 να πάρω??

Link to comment
Share on other sites

Λες κ δεν ξερεις τον Βαγγελη..?Αυτος παραπονιεται που ο 9550 ειναι στα 3,83 κ οχι στα 3,84.........Πλακα κανω...:046: :046: :046:

αυτό πάλι που το πας???επίτηδες το κάνεις για να παίξεις με τον πόνο μου :046: :046: :046: :046: :046: (πλακίζω)

Απλά έχω ένα θέμα...1ον δεν ξέρω πως δουλεύουν οι raid controller....+δεν θέλω να δώσω χρήματα....Έβαλα αγγελία άμα κάποιος θέλει να του δώσω την rampage για την maximus 2....

Είδα που λέει Silicon Image και έλεγα μίπως είναι καλύτερα από τον άλλο ενσωμ.. controller που έχει για να βάλω εκεί τους ssd και λέει 2 hdd speeding ports..που δείνει παραπάνω ταχύτητα από τα απλά,εκεί έλεγα να βάλω τους raptor...και στα άλλα 4 να βάλω τους ''απλούς'' seagate...

Link to comment
Share on other sites

Η rampage έχει crossfire 2x 16x, και το X48 chipset, ενώ η maximus ii formula το P45 και crossfire 2x 8x!

Κράτα αυτήν που έχεις, καλύτερη είναι, για 200MHz κάνεις αλλαγή μητρικής;:042:

Εκτός αν έχεις χορηγούς για το HWbot :p

Link to comment
Share on other sites

αυτό με χαλάει ότι η μία έχει 2πλό χ16...ενώ η άλλη είναι χ8(σαν agp..) και ότι η μία έχει χ48 ενώ η άλλη P45...αλλά η άλλη έχει πιο νέο controller+περισσότερες θέσεις για δίσκους...

Από την άλλη είχα άσχημη εμπειρία με την maximus 2 μιάς που ήταν το Mobo που είχα πριν την rampage και με κρέμασε ενώ προσπαθούσα να κάνω τις ram 1200mhz...Τι να κάνω τώρα που θέλω 2-4 θέσεις για hdd's ακόμα???

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις RAID, είναι ποιο αργοί(λόγω software raid), αν τους έχεις απλά συνδεδεμένους χωρίς RAID η διαφορά είναι 1-3% το πολύ.

Στην θέση σου θα έδινα 100-120Ε για τον perc που ακόμη και να αλλάξεις mobo γλυτώνεις το format και δεν χάνεις το Raid array.(συν έχει 8 Sata ports)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.