Jump to content



Ερώτηση σχετικά με τον Cell


@phonekiller

Recommended Posts

Λοιπόν με βασάνιζε όλο το βραδυ και έψαχνα αλλα τελικά

δεν έβγαλα κάποιο καλο συμπέρασμα, επειδή δεν θέλω να κάνω το thread VS κλπ,

απλά θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει με ποιον από τους σημερινούς

επεξεργαστές τις intel/amd θα μπορούσαμε να τον συγκρίνουμε (τον Cell που φοράει το ps3 λέω) ...

Ναι, ναι ξέρω ότι έχουν ένα κάρο πράγματα διαφορετικά από θέματα αρχιτεκονικής (45nm vs 90nm)μπλα μπλα μπλα , αλλα ειλικρινά αν μπορούσαμε με κάποιο πολύ, πολύ "μαγικό τρόπο" ας πούμε να τον βάλουμε πάνω σε μια motherboard σημερινή για intel ή amd ποσο καλή θα ήταν η απόδοση του σε σχέση με ότι κυκλοφορεί εν έτι 2009 παρ'όλου ότι τον έφτιαχναν από το 2001 και τον τελείωσαν το 2005 αν θυμάμαι καλά.

Δεν ξέρω γιατί, πάντως μου έχει κολλήσει χώρις να έχω κάποιες αποδίξεις, ότι είναι κατάτι καλιτερος από τη σειρά i7 της intel και νομίζω ότι η σκέψη μου είναι κάπως epic fail :S

Κάθε άποψη δεκτή ... (αρκεί να είναι τεκμηριωμένη)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως φιλε μου δεν μπορεις να τα συγκρινεις....

ειναι 2 ανομοια πραγματα....

πολλοι συγκρινουν τον Cell σαν εναν QX αλλα το εγχειρημα αυτο δεν στεκει,γιατι η σχεδιαση των πυρηνων τους αποβλεπει σε αλλα τελειως πραγματα...

ενα ενδιαφερον μετρο συγκρισης ειναι να μας πει καποιος που εχει στησει Linux στο PS3 πως παει...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τους συγκρίνεις μόνο σε απόλυτη δύναμη, δηλαδή πόσα MIPS (Millions of Instructions Per Second) βγάζει ο καθένας. Από εκεί και πέρα, ο κάθε ένας είναι σχεδιασμένος για συγκεκριμένες εργασίες και δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να υπερτερεί παντού, με την προϋπόθεση ότι είναι κοντά σε απόδοση MIPS. Αυτό άλλωστε το βλέπουμε και σε AMD vs Intel που είναι βασισμένοι στον ίδιο πυρήνα και ο καθένας υπερτερεί σε κάποιες εργασίες.

Intel 8080 640 KIPS - 1974

Motorola 68000 1 MIPS 8 MHz 1979

Intel 486DX 54 MIPS 66 MHz 1992

PowerPC 600s (G2) 35 MIPS 33 MHz 1994

ARM 7500FE 35.9 MIPS 40 MHz 1996

PowerPC G3 525 MIPS 233 MHz 1997

ARM10 400 MIPS 300 MHz 1998

Zilog eZ80 80 MIPS 50 MHz 1999

Pentium 4 EE 9726 MIPS 3.2 GHz 2003

ARM Cortex A8 2000 MIPS 1.0 GHz 2005

AMD Athlon 64 8400 MIPS 2.8 GHz 2005

Xbox 360 IBM "Xenon" Single Core 11500 MIPS 3.2 GHz 2005

AMD Athlon 64 Dual Core 18500 MIPS 2.2 GHz 2005

Play Station 3 Cell single Core 21800 MIPS 3.2 GHz 2006

Intel Core2 Kentsfield Quad Core 56200 MIPS 2.6 GHz 2006

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η αρχιτεκτονική του Cell είναι πολύ διαφορετική απο αυτή των

επεξεργαστών της AMD/Intel.

Υπάρχει όμως συγκριτικό εδώ με βάση το linpack.

Αναφέρεται σε πάρα πολλά συστήματα, αλλα με ένα search μπορείς να δεις ότι

η απόδοση ενός Intel C2Q Q6600 @2.4GHz με 4 cores είναι 31,9 GFLOPS και

του Cell @3.2GHz με 9 cores είναι 98,5 GFLOPS.

Δεν είναι απόλυτη διαφορά απόδοσης, αλλα δίνει ένα μέτρο σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

@phonekiller

Σε αυτά για τα οποία είναι σχεδιασμένος ο CELL, είναι αχτύπητος. Δεν νομίζω όμως πως είναι κατάλληλος για ένα desktop με everyday use που πρέπει να καλύψει μεγάλη γκάμα απαιτήσεων. Πιο κατάλληλος για τέτοια χρήση είναι ο Xenon, το ξαδερφάκι του CELL που χρησιμοποιεί η Microsoft στο XBOX360.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τελείος διαφορετικά πράγματα. Ο ένας είναι εξειδικευμένος επεξεργαστής (ο Cell) ενώ οι άλλοι είναι γενικού σκοπού. Πάντως ο Cell δείχνει κατά πολύ το μέλλον μιας και οι ενσωματωμένοι επεξεργαστές είναι διαφορετικοί. Υπάρχει ένας κεντρικός επεξεργαστής και οκτώ συνεργαστικοί πιο μικροί επεξεργαστές που βοηθάνε τον κεντρικό σε διάφορα πράγματα. Το μέλλον είναι σίγουρα πιο κοντά στην αρχιτεκτονική της AMD ως προς το πλάνο διασύνδεσης των επεξεργαστών (δείτε την αναφορά της Intel για τα πλάνα της μέχρι το 2015) και ταυτόχρονα κοντά στην λογική του Cell (οι πολλαπλοί επεξεργαστές δεν θα είναι ιδιοι μεταξύ τους και ο καθένας θα αναλαμβάνει τελείως διαφορετικά πράγματα).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.