Jump to content



Δίλλημα για αγορά ηχείων


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Λοιπόν αυτή τη στιγμή η κατάσταση έχει ως εξής:

1. Έχω το κύριο PC στο δωμάτιό μου με τα ηχεία dotodot 500 της OZAKI (2.1, 50W περίπου σύνολο). Έχω επίσης στον ίδιο χώρο ένα στερεοφωνικό που παίζει ΜP3 και έχει ηχεία σύνολο 220W.

2. Έχω στο υπόγειο ένα παλιό PC και θέλω να του βάλω ηχεία. Εκεί έχω επίσης κιθάρες, ενισχυτές κ.τ.λ. Η αίθουσα είναι αρκετά μεγάλη. Για το PC θέλω απλώς να ακούγεται ήχος, δεν με νοιάζει ποιότητα.

Θέλω να αγοράσω ηχεία αλλά έχω τις εξής επιλογές:

1. Παίρνω ένα φτηνό ζευγάρι στερεοφωνικά ηχεία (μέχρι 30) και τα βάζω στο παλιό PC.

2. Παίρνω ένα σχετικά καλό 2.1 σετ (καλύτερο πάντως από τα OZAKI) μέχρι 100 και αντικαθιστώ τα OZAKI και τα πάω στο υπόγειο για το παλιό PC.

3. Παίρνω ένα ζευγάρι ηχεία για studio (ελπίζω να μην είναι πολύ ακριβά), τα συνδέω προς το παρών στο παλιό PC και αργότερα παίρνω ένα μείκτη και μια καλλή κάρτα ήχου και κάνω ένα Mini studio στο υπόγειο. Εκεί τα θέλω για τρείς λόγους:

α) ως ηχεία που θα στέλνει ο μείκτης και έτσι συνδέεις πάνω όσα όργανα θες και έχες μόνο ένα ζευγάρι ηχεία.

β) να τα χρησιμοποιώ σε ηχογραφήσεις.

γ) να ακούω μουσική μέσω του παλιού PC και να παίζω κάνα παλιό παιχνιδάκι.

Τι πιστεύετε με συμφέρει περισσότερο; Η τρίτη επιλογή πιστεύω είναι η πιο δύσκολη καθώς πρέπει ναβάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη. Αν πηγαίνουν πάνω από 200 το ζευγάρι απορρίπτωνται. Δεν έχω τώρα τόσα να δώσω για ηχεία. Τα ηχεία δεν με ενδιαφέρουν τόσο για ταινίες και παιχνίδια. Εκεί όλα καλά τα βρίσκω. Το θέμα είναι για μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Η τρίτη λύση απορίπτεται. Μπήκα στο Νάκα να δώ τιμές και έπαθα. τα φθηνότερα βγαίνανε πάνω από 300 το ζευγάρι. Πόσο μου κοστίζει να φτιάξω μόνος μου τέτοια ηχεία; Δηλαδή να βρώ κόνους, καμπίνα κ.τ.λ. και να τα συναρμολογήσω μόνος μου; Το αποτέλεσμα θα είναι καλό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

. Πόσο μου κοστίζει να φτιάξω μόνος μου τέτοια ηχεία; Δηλαδή να βρώ κόνους, καμπίνα κ.τ.λ. και να τα συναρμολογήσω μόνος μου; Το αποτέλεσμα θα είναι καλό;

εξαρταται...απο το ποσο ασχετος εισαι...

Link to comment
Share on other sites

εγώ προτείνω το 3 πάντως;)

ασυζητητί!

επίσης μάζεψε λίγα φράγκα παραπάνω και γύρω στα 300 βρίσκεις monitor ηχεία νομίζω.

το να τα φτιάξεις μόνος σου, αν έχεις κάποιον έμπειρο να σε βοηθήσει οκ, αλλιώς φοβάμαι ότι

θα χρειαστείς αρκετούς πειραματισμούς για να φτιαξεις κάτι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι θα σου πανε αρκετα πιο φθηνα....

Αν θελεις να βαλεις καλο πραγμα, θα τα πληρωσεις... και θες να βρεις και κουτες... και αν δεν ειναι σετ ετοιμα, θες και κροςοβερ... που δεν θα παιξει καλα......

τσεκαρε www.kalogeropoulos.gr

ριξε μια ματια σε focal 16,5

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.