Jump to content



Amd or Intel@64bit OS?


Prayer!

Recommended Posts

Ας υποθέσουμε ότι εισαι και gamer και θες να φτιάξεις ένα σοβαρό σύστημα σήμερα με μελλοντικό στόχο να το αναβαθμίζεις κιόλας.

-Τι επεξεργαστή θα έπαιρνες,

-σε ποιά μητρικη θα τον κούμπωνες

-και σε ποια windows θα καθόσουνα απο άποψη stability σε Xp ή Vista?

*το σύστημα ολο να μην φυγει απο τα 800-900 (μιλαω για την μονάδα).Το αναφέρω για να υπολογίσεις και τα χρήματα.

800-900E για πληρες συστημα ή μονο για cpu-mobo-ram ?

γιατ αν ειναι για πληρες συστημα, δυνατο τωρα και αναβαθμισιμο, σε αυτα τα λεφτα δεν νομιζω οτι εχεις αλλη επιογη απο AMD

Link to comment
Share on other sites

800-900E για πληρες συστημα ή μονο για cpu-mobo-ram ?

γιατ αν ειναι για πληρες συστημα, δυνατο τωρα και αναβαθμισιμο, σε αυτα τα λεφτα δεν νομιζω οτι εχεις αλλη επιογη απο AMD

Μαλλον κ εγω αυτο ειχα διαπιστωσει. Για AMD τωρα.

Αλλη μια ερωτηση.

Αν θέλω Intel ειναι καλυτερα να περιμενω να πέσουν οι τιμες Ι7 και να σε παω σε mobo με socket 1366 απ το να παρω τωρα 775 που μαλλον το παει για απόσυρση?

Link to comment
Share on other sites

Το 775 δεν παει για αποσυρση.Πιστευω οτι θα ειναι μεσα στα πραγματα για αλλα 2 χρονια τουλαχιστον.Το αν θα παρεις 775 ή 1366 ειναι θεμα χρηματων πιο πολυ και οχι επιδοσεων (προς το παρον).Κοιτας κ τις απαιτησεις σου απο τον υπολογιστη κ διαλεγεις...

Αν ας πουμε θες εναν υπολογιστη μονο για ιντερνετ και κανα παιχνιδακι που κ που ειναι ισως λιγο κριμα να πας σε ι7.Εκτος κ αν περιμενεις μειωση τιμων.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν παει το 775 για αποσυρση, πιο παει?

οι επερχομενοι i5 σε νεο σοκετ δεν θα μπαινουν?

Απο τη στιγμη που το θελεις βασικα για games, ενα καλο PhenomII συστημα ειναι οτι πρεπει. Φτηνοτερο, δυνατο και με αναβαθμισεις στο μελλον.

Kαι oτι σου περισσευει, αν ειναι να τα δωσεις καπου, τα δινεις για τη vga (απο το να τα δωσεις σε i7)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν είσαι gamer θα αναγκαστείς να βάλεις windows (λόγω support και DX).

Αν δεν είσαι gamer θα βολευτείς με linux.

Εγω παντος αυτο που καταλαβα ειναι οτι αμα παιζεις παιχνιδια και μιλαω για ηπιες καταστασεις οχι hardcore gamer και σε ενδιαφερει το HTPC/HDTV και οτι εχει σχεση με H.264 decoding δυστυχως τα Windows ειναι μονοδρομος στα Linux με τους τελευταιους drivers απο nVidia+FFmpeg (ολα εγκαταστημενα σωστα) Hardware Accelaration δεν εχω καταφερει να δω...ολο το βαρος πεφτει στη CPU.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.