Jump to content



Amd or Intel@64bit OS?


Prayer!

Recommended Posts

Παλαιότερα οι amd είχαν καλύτερες έναντι των Ιntel,στα 64bit λειτουργικά...αυτό πλέον ισχύει,η αποδίδουν εξίσου καλά και οι intel?

Ps:Μετα απο τόσο καιρό ξαναποστάρω,και αρχίζω με ένα θέμα που μπορεί να εξελιχθεί σε AmdVsIntel...καλά πάμε:046:

Link to comment
Share on other sites

pokemon640 όχι πως η intel δεν έχει VT-x. :p

Μια χαρά τα έχει τα 2 VMWares ο Ε8500 και μια χαρούλα και στο virtualbox. Θέμα RAM είναι πλέον.

Μη δίνεις σημασία φίλε v.djay, επιδόσεις σε ό,τι εφαρμογές σε αφορούν κοίτα. Γενικότερα από επιδόσεις..

Link to comment
Share on other sites

Το απέκτησε αργότερα, όπως αντέγραψε το cool and quiet και το έκανε speedstep.

Κι εγώ αντέγραψα στην Αντιγόνη από το Στράτο, αλλά μια χαρά βαθμό πήρα. :044:

Τώρα που τα λέμε κάπου είχα δει συγκρίσεις σε x64 πριν καιρό όμως. Αμφιβάλλω αν κάποιος έχει κάνει κανα review κατά πόσο επωφελείται ο κάθε επεξεργαστής απ'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

pokemon θέλω ένα link που να στηρίζει όλα αυτά που λες (στον τομέα των επιδόσεων σε 64bit λειτουργικά)

π.χ. το systester του DarthMoul

64Bit : Athlon X2 7750

Χρόνος 5.468s για 64Bit

Χρόνος 11.375s για 32Bit

i7 920 (που υποτίθεται είναι καλύτερος)

Χρόνος 5.616s για 64Bit.

Είχα τρέξει και projects στο Apophysis, ο Phenom 9950 σε 35 λεπτά τελείωνε, ο Q6600 στα 45 λεπτά τελείωσε.(που θεωρείται παρόμοια κατηγορία CPU)

Μπορώ να τρέξω και 3Dmax projects μόλις ξεμπερδέψω με τα μαθήματα.

Οι εικόνες αποτελούν copyright © μελών του forum

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το μόνο σίγουρο είναι οτι η διαφορά απόδοσης απο τα 32 στα 64 bits

για τους AMD είναι πολύ μεγαλύτερη απο αυτή των Intel. Δε ξέρω αν

είναι πόση ώστε να καλύψει τη διαφορά απόδοσης μεταξύ AMD και Intel.

Αν κρίνω απο τα λεγόμενα του Pokemon640 μάλλον είναι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έλεγα, αναλόγως το λειτουργικό. Σε win μια η άλλη μου φαίνονται σε real life εφαρμογές, οπότε θα διάλεγα intel για ένα μικρό προβάδισμα σε gaming. Σε linux όμως νομίζω οτι οι amd πάνε πολύ πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έλεγα, αναλόγως το λειτουργικό. Σε win μια η άλλη μου φαίνονται σε real life εφαρμογές, οπότε θα διάλεγα intel για ένα μικρό προβάδισμα σε gaming. Σε linux όμως νομίζω οτι οι amd πάνε πολύ πιο γρήγορα.

Κάτι μετρήσεις που έβλεπα πρόσφατα από i7 δείχνουν πως η Intel κλείνει την ψαλίδα. Σε βαθμό που οι διαφορές να είναι αντιληπτές μόνο με bench. Προσωπική εμπειρία δεν έχω πάντως αφού ακόμα i7 δεν έχω πιάσει στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

My next topic would be "vista vs linux@ 64bit"...cause i just have the same thouhgt,Outlaw:002:
Αν είσαι gamer θα αναγκαστείς να βάλεις windows (λόγω support και DX).

Αν δεν είσαι gamer θα βολευτείς με linux.

(Υπάρχει και αυτή η ψαλίδα.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αν είσαι gamer θα αναγκαστείς να βάλεις windows (λόγω support και DX).

Αν δεν είσαι gamer θα βολευτείς με linux.

(Υπάρχει και αυτή η ψαλίδα.)

Ας υποθέσουμε ότι εισαι και gamer και θες να φτιάξεις ένα σοβαρό σύστημα σήμερα με μελλοντικό στόχο να το αναβαθμίζεις κιόλας.

-Τι επεξεργαστή θα έπαιρνες,

-σε ποιά μητρικη θα τον κούμπωνες

-και σε ποια windows θα καθόσουνα απο άποψη stability σε Xp ή Vista?

*το σύστημα ολο να μην φυγει απο τα 800-900 (μιλαω για την μονάδα).Το αναφέρω για να υπολογίσεις και τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι τα Vista

Δεν τα εχω δουλεψει καθολου. Ειναι οκ? Δεν εχουν προβλήματα? Οπως ειπα και παραπανω "και gamer" που σημαινει οτι θα κανουμε κ αλλα πραγματα στον υπολογιστη εκτος απο παιχνιδια. Απο εφαρμογες μεχρι video

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.