Jump to content


utility για έλεγχο μητρικής Intel


serpico75

Recommended Posts

Καλημέρα.

Σε υπολογιστή με Windows XP χτυπάει BSOD ανά 24 ή 48 ώρες.

π.χ. χτύπησε σήμερα το πρωί όταν δούλευε κανονικά το Σάββατο. Η μπλε οθόνη βγήκε αφού είχε φτάσει επιφάνεια εργασίας και ξαφνικά εμφανίστηκε.

Το error που βγάζει στο επάνω μέρος είναι SESSION3_INITIALIZATION_FAILED

και κάτω βγάζει:

STOP: 0x0000006F

ή

STOP: 0x000000F4

ή

STOP: 0x0000007E

Πέρα απ' αυτά που λέει η MS σχετικά με τα stop messages (που σπανίως πετυχαίνει), πιστεύω πως όλα οφείλονται στο ότι ο υπολογιστής έχει Intel μητρική, που αυτές οι μητρικές είναι να τις πάρεις και να τις πετάξεις στη θάλασσα.

Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι ανάλογο να βοηθήσει;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η απλούστερη, σίγουρη μέθοδος είναι να την stressάρεις και να δεις μόνος σου. Διαφορετικά slots μνημών και καρτών κλπ.

Δεν είναι πάντα δυνατόν να ξες αν κάτι δουλεύει μέχρι να το δουλέψεις.

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει πρόβλημα.

Χτυπάει μπλε οθόνες ανά αρκετά συχνά διαστήματα; π.χ. αν περάσουν 48 ώρες από την τελευταία φορά που δούλεψε σωστά, μπορεί να ξεκινήσω τον υπολογιστη, να boot-άρει και 5 λεπτά αφού φτάσει desktop να χτυπήσει μπλε οθόνη. Κλείνω απ' το power και ανοίγω πάλι και μετά, όλη τη μέρα είναι ok.

Άλλο παράδοξο. Ξεκινάω τον υπολογιστή και χτυπάει τη μπλε οθόνη πριν καν μπει desktop.

Δεν κάνω τίποτα άλλο απ' το να βγάλω και να ξανακουμπώσω τα SATA καλώδια πάνω στους controllers της μητρικής και όλα δουλεύουν ok από κει και πέρα.

Έχω ελέγξει για ιούς (μήπως κάποιος ιός μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα σε αρχεία Windows) αλλά δε βρέθηκε κάτι (Panda).

Πιστεύω πως κάποιο μέρος της μητρικής έχει πρόβλημα, το οποίο ξεσπάει σε άσχετες στιγμές...

Υ.Γ. Είχε πρόβλημα ο σκληρός δίσκος και τον αντικατέστησα αλλά παρ' όλ' αυτά οι μπλε οθόνες παραμένουν. Έκανα ghost (Acronis) την εγκατάσταση απ' τον ελαττωματικό στον καινούριο και έτσι πρόλαβα να τα σώσω όλα. Να ενημερώσω ότι αυτό το σκηνικό (ghost από ελαττωματικό δίσκο σε καινούριο) το έχω κάνει πάρα πολλές φορές και δεν έχει υπάρξει μία φορά που να μη μου έχει δουλέψει. Γι' αυτό δεν πιστεύω ότι φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σε safe mode μπαινεις?

Νομιζω ειναι ιος η malware και με το ghost που εκανες τα μετεφερες ολα και στον καινουργιο δισκο.

Βαλε αλλο antivirus και καποιο malware remover και δοκιμασε να τον καθαρισεις αν μπορεις να μπεις σε safe mode.

Aν οχι πρεπει να βαλεις τον δισκο σε αλλο PC για να τον καθαρισεις.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα μπαίνει σε safe mode αφού μπαίνει σε κανονικό mode. Μόνο που δυστυχώς δεν έχω πιά τον υπολογιστή για να τα κάνω όλ' αυτά. Θα προσπαθήσω να τον ξαναφέρω στην κατοχή μου για περαιτέρω διεργασίες.

Πιστεύεις πάντως ότι είναι θέμα κάποιου ιού ή malware όπως λες και όχι hardware;

Link to comment
Share on other sites

Έχει δύο modules DDR2 (2x1GB) και έκανα test με το memory diagnostic test για μία ώρα στο eXtended mode. Σ' αυτή τη μία ώρα δε βρήκε κάτι (και τα δύο modules μαζί).

Μπορεί να φταίει κάτι στη μνήμη.

Κάτι σε κάποιο άλλο μέρος της μητρικής.

Ακόμα και αν το τροφοδοτικό υπολειτουργεί, μπορεί να χτυπάνε αυτές οι μπλε οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.